МАНАСТИР ЛЕПАВИНА - СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

СЛУЖБА

ЧУДОТВОРНОЈ ИКОНИ МАЈКЕ БОЖЈЕ ЛЕПАВИНСКЕ

Manastir Lepavina

Погледајте који нам је рејтинг на Интернету?

Prva verzija sajta

Druga verzija sajta

ПРИРОДНЕ ЛЕПОТЕ СВЕТА

...Све си премудрошћу створио" (Пс.103,24)

РЕЗУЛТАТИ АНКЕТЕ О

РАДИО БЛАГОВЕСТИ

ВИЊЕТЕ И УКРАСНА СЛОВА

ВИЗАНТИЈСКЕ ИКОНЕ ФРЕСКЕ И ВИЊЕТЕ

РАЗГОВОР СА АРХИМАНДРИТОМ ГАВРИЛОМ О МОДЕРНИМ ТЕХНЛОГИЈАМА

КРОЗ МИСИОНАРСКИ РАД ОЦА ГАВРИЛА

РЕЛИГИЈЕ И ИНТЕРНЕТ

РАЗГОВОР АХРИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА СА ПРИМ.ДР РАДЕТОМ КАЛАМАНДОМ

ВИРТУАЛНА ПОРОДИЦА АРХИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА

МИКРО КЊИГА - ИНТЕРНЕТ КЊИЖАРА

Manastir Lepavina

ДУХОВНА ДЕЦА СВОМЕ ОЦУ ГАВРИЛУ ЛЕПАВИНСКОМ У ЧАСТ ПОЛА ВЕКА ЊЕГОВОГ ДУХОВНОГ ПОДВИГА

ПРЕКО ФЕЈСБУКА ДО ДУХОВНОСТИ

РАЗГОВОР СА РАДОМИРОМ ВУЧИЋЕМ

DIGITALNA TEHNOLOGIJA U MISIJI CRKVE

ДИГИТАЛНА ТЕХНОЛОГИЈА У МИСИЈИ ЦРКВЕ

ВЕБМАСТЕР НЕНАД БАДОВИНАЦ У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ РАДИЈА СЛОВОЉУБВЕ

Teleklik

МИТРОПОЛИТ СУРОШКИ АНТОНИЈЕ (БЛУМ): БЕСЕДА У НЕДЕЉУ ПРАВОСЛАВЉА

У име Оца и Сина и Светога Духа!

У дан Победе православља празнујемо црквени догађај окончања епохе седам васељенских сабора. На Седмом васељенском сабору био је проглашен догмат о поштовању икона, који нам говори о томе да је Бог, поставши човек, постао изобразив, то јест да је Својим Ваплоћењем невидими и непојмиви Господ примио човечански лик, и да Бог може бити представљен линијама и бојама: не у виду портрета, већ у виду унутарњега, тајанственога лика Божјега, каквог га опитује, сазнаје и зна Црква.

Како је то предивно: Бог има лик, и тај лик ми можемо да гледамо! И пред иконом која изражава црквени опит, црквено знање о Богу, ми можемо заиста да преклањамо колена са љубављу, са побожним трепетом, са нежношћу! Бог је постао један од нас, не престајући притом да буде Непојмиви, Бог Велики, сами Живот, сама Светлост, сама Неприступност.

И, уз то, изнова нас озарује реч Старога Завета да смо саздани "по образу (лику) и подобију Божијем": свако од нас је икона! Како је то дивно! Гледајући једни друге, као што гледамо и икону, ми можемо да - видом вере, видом љубави, видом богопоштовања - једни у другима препознамо Лик Божији.

Постоји у Новом Завету реч да треба дати цару царево, а Богу Божије. Ту реч је изговорио Спаситељ Христос када су Му дали да погледа новчић са изгравираним ликом римског цара, и Господ је одговорио: дајте то на чему је утиснут печат овога света, печат власти, печат земности, цару или коме год већ хоћете, али само Богу дајте оно што је запечањено Његовим печатом&хеллип; А свако од нас је - по лику Божијем, у свакога од нас је утиснут тај печат који нас чини Божијима, и то не можемо дати никоме другоме осим једино Богу.

И данашњи празник поштовања икона нам говори не само о нерукотвореним иконама, и не само о томе да је Бог постао изобразив, јер је постао човек, са човечанским ликом и лицем, већ говоримо о томе како треба да се односимо према чињеници да је свако од нас - икона Божија! Ако то освестимо у себи, ако се тога макар присетимо, како би, онда, само требало да се односимо и сами према себи и једни према другима!

Има икона које људи оскрнаве, које оштете, које унаказе, али те су нам иконе ипак толико драге, јер су буквално иконе-мученице. Такве иконе желимо да заштитимо, да их окружимо љубављу, да их чувамо, зато што су пострадале од људске неправде&хеллип; Управо тако треба да гледамо и једни на друге, то јест онда кад је пред нама човек који је унакажен грехом, који је рањен, и када нам је тешко да у њему, таквоме, препознамо красоту и славу Божију. Тада је потребно да су дубински загледамо у тај свети а грехом оскрнављени лик Божији у њему, да уложимо сав свој труд, сву љубав, сву побожност своју да би се та икона која није иконописана на дрвету, већ у души човековој, у облику и лику његовом, очистила, исцелила, изнова просветлила и постала икона која је у славу Божију.

Сутра улазимо у другу седмицу Великог поста, на крају које ће св. Григорије Палама објавити славу човека, говорећи да Благодат Божија, која обитава у човеку, која почива на њему, која га се прикосњује, која га исцељује, која га чини новим јесте Сам Бог који се усељава у нас. Са каквим, онда, побожним трепетом треба да гледамо једни друге, са каквим најобзирнијим могућим хришћанским поштовањем треба да се односимо једни према другима, упркос свим нашим немоћима, слабостима и гресима, јер смо ми лик Божији: оскрнављани, а ипак освештани. Амин.

Беседа изговорена 7. марта 1982. године.

Преузето из књиге "Постећи телом, постимо и духом", Очев дом, Београд 2009.

Smrtovnice Osmrtnice

Прочитано: 4720 пута

Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit G. Porfirije

Његово Високопреосвештенство Митрополит Г. Порфирије