МАНАСТИР ЛЕПАВИНА - СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

СЛУЖБА

ЧУДОТВОРНОЈ ИКОНИ МАЈКЕ БОЖЈЕ ЛЕПАВИНСКЕ

Manastir Lepavina

Погледајте који нам је рејтинг на Интернету?

Prva verzija sajta

Druga verzija sajta

ПРИРОДНЕ ЛЕПОТЕ СВЕТА

...Све си премудрошћу створио" (Пс.103,24)

РЕЗУЛТАТИ АНКЕТЕ О

РАДИО БЛАГОВЕСТИ

ВИЊЕТЕ И УКРАСНА СЛОВА

ВИЗАНТИЈСКЕ ИКОНЕ ФРЕСКЕ И ВИЊЕТЕ

РАЗГОВОР СА АРХИМАНДРИТОМ ГАВРИЛОМ О МОДЕРНИМ ТЕХНЛОГИЈАМА

КРОЗ МИСИОНАРСКИ РАД ОЦА ГАВРИЛА

РЕЛИГИЈЕ И ИНТЕРНЕТ

РАЗГОВОР АХРИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА СА ПРИМ.ДР РАДЕТОМ КАЛАМАНДОМ

ВИРТУАЛНА ПОРОДИЦА АРХИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА

МИКРО КЊИГА - ИНТЕРНЕТ КЊИЖАРА

Manastir Lepavina

ДУХОВНА ДЕЦА СВОМЕ ОЦУ ГАВРИЛУ ЛЕПАВИНСКОМ У ЧАСТ ПОЛА ВЕКА ЊЕГОВОГ ДУХОВНОГ ПОДВИГА

ПРЕКО ФЕЈСБУКА ДО ДУХОВНОСТИ

РАЗГОВОР СА РАДОМИРОМ ВУЧИЋЕМ

DIGITALNA TEHNOLOGIJA U MISIJI CRKVE

ДИГИТАЛНА ТЕХНОЛОГИЈА У МИСИЈИ ЦРКВЕ

ВЕБМАСТЕР НЕНАД БАДОВИНАЦ У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ РАДИЈА СЛОВОЉУБВЕ

Teleklik

ЧЕТРДЕСЕТОДНЕВНИ ПОМЕН ОЦУ ГАВРИЛУ У МАЛОЈ ЦРКВИ СВЕТОГ САВЕ У БЕОГРАДУ

отац Радивоје Панић и отац Данило Љуботина

Наизглед брзо је протекло првих четрдесет дана од представљења Господу нашег милог оца Гаврила. Сваки мој дан био је испуњен размишљањем о тренуцима проведеним уз њега. Сваки дан изнова покушавам оживети, кроз присећање изговорених речи и предивних људи, који су у мој живот по Божијем промислу сусрета са оцем ушли. Сваки тренутак донео је нове лекције на путу сопственог исправљења и спознаје разноликости духовних чеда оца Гаврила. У ту "башту" Господњу коју је на старање дао оцу, сабрао нас је са свих страна света. Мало је теже објаснити речима шта је то и како могуће "везати" на хиљаде различитих цветова у јединствени букет који шири предиван мирис све до сунца и неба.

Након упокојења, испратила сам оца Гаврила када су у кивоту га одвезли из болнице Светог Саве у Београду према манастиру Лепавини, према његовом вечном почивалишту. Нисам ни слутила да ће по промислу Божијем доћи тренутак поновног окупљања у Београду, ради заједничке молитве за четрдесетодневни помен. Необичан осећај у срцу и души почео се ширити када сам сазнала да ће се парастос четрдесетнице одржати у Храму Светог Саве у Крушедолској улици. Сузе су саме правиле свој токић по лицу, мешајући осећање среће и туге у исти мах. "Туга" због недостатка очевог телесног присуства, осећање да се много тога имало још научити од оца, осећања сигурности и заштите у његовој близини. Среће због присећања на разговоре са оцем, братом Ненадом, Светланом, Љубисавом, Татјаном, Горданом, Драгољубом, Танкосавом и многим духовним оцима и поклоницима који су дошли у посету.

Јутро 22.05.2017 донело је неочекиван мир и спокојство. Једина мисао је била стићи до храма и придружити се у молитви, захвалити Богу на дару поновног сусрета са драгим људима, принети своју малу молитвицу за оца. Сестра Светлана брижна као и много пута за земног очевог живота спремила је колач, жито, вино, свеће. Све нас је као права домаћица окупила. Парастос је служио Архимандрит Данило Љуботина са сабратом храма. Молитве су текле као бистра благодатна река. Не знам да ли ћете ме разумети ако кажем да су оне изазвале осећање као да је отац Гаврило дошао духом својим међу нас. Блаженство тог тренутка испунило је храм. Сви звуци који су нас до тада из околине храма окруживали, у моменту су нестали. Чула се песма појаца, којој смо се придружили. Ухватих себе на трен у размишљању: Боже како Танкосава лепо поје. За очева земна живота она је својим гласом оцу и свима нама улепшавала сате читајући текстове као послушање дате. Сада је појањем послала поздрав оцу из ове светиње. Сестра Александра, тиха и мила постарала се да фотографијом овековечи овај тренутак, и свима на сећање остави. Отац Данило, у очевим причама помињан, за мене до тада не довољно знан, са великим смирењем и љубављу молитве ка Богу је уздизао, као што то може чинити брат за брата. У његовом гласу почех тражити сличност са оцем. По завршетку молитвеног дела, Архимандрит Данило Љуботина беседом својом оживео је дане проведене уз оца. Сажетим пригодним речима присутне је упознао са делима и животом нашег оца. Сестра Светлана је све послужила житом, како то обичај налаже и своје послушање о старању за оца поново испунила, оцу на радост међу Анђелима. Необична благодат молитава није нам дала да се одмах разиђемо, већ смо се сабрали око оца Данила у жељи да још понешто чујемо о подвизима оца Гаврила, њиховом дугогодишњем познанству. Слушала сам и посматрала оца Данила и све присутне са колико љубави причају о данима са оцем проживљеним. Нисам имала жељу да причам, већ само да слушам и гледам. Срце и душа, пребирало је по сећању мени изговорене речи.

Да ли је могуће да се све ово овога јутра дешава? Да ли то моје срце и душа због љубави добијене од оца тражи сличности у оцу Данилу? На моменте сам себе прекоревала: "ајд' не лудуј мислима". Тешко је било одупрети се изненађењу, да је очева жеља за живота да се окупимо у овом храму, постала стварност. Његове речи: "Ајде иди, сад пиши" одзвањају и данас веома јасно у мојим ушима. Рекох себи гледај, слушај, ћути, има разлога због чега те је Бог довео у овај храм. Не знам шта је промисао Божија, али на мени је само да послушање оцу и даље као и сва друга његова деца чиним. Огромна очева љубав у том тренутку повезивала је све нас присутне. Испред нас, био је сабрат оца Гаврила коме је Господ дао снагу и благодат да духовно бди над онима које му Господ на старање повери. Многе године њиховог живота у молитви, Господ је благодарио миром и радошћу које отац Данило шири. Тешко нам је било растати се, али обавезе световне полако су у своја звонца ударале. Нерадо се спремисмо за полазак уз договор да се не заборавимо и опет састанемо.

luxury replica watches

Емина Марија Митровић
25.05.2017.

Прочитано: 9153 пута