МАНАСТИР ЛЕПАВИНА - СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

СЛУЖБА

ЧУДОТВОРНОЈ ИКОНИ МАЈКЕ БОЖЈЕ ЛЕПАВИНСКЕ

Manastir Lepavina

Погледајте који нам је рејтинг на Интернету?

Prva verzija sajta

Druga verzija sajta

ПРИРОДНЕ ЛЕПОТЕ СВЕТА

...Све си премудрошћу створио" (Пс.103,24)

РЕЗУЛТАТИ АНКЕТЕ О

РАДИО БЛАГОВЕСТИ

ВИЊЕТЕ И УКРАСНА СЛОВА

ВИЗАНТИЈСКЕ ИКОНЕ ФРЕСКЕ И ВИЊЕТЕ

РАЗГОВОР СА АРХИМАНДРИТОМ ГАВРИЛОМ О МОДЕРНИМ ТЕХНЛОГИЈАМА

КРОЗ МИСИОНАРСКИ РАД ОЦА ГАВРИЛА

РЕЛИГИЈЕ И ИНТЕРНЕТ

РАЗГОВОР АХРИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА СА ПРИМ.ДР РАДЕТОМ КАЛАМАНДОМ

ВИРТУАЛНА ПОРОДИЦА АРХИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА

МИКРО КЊИГА - ИНТЕРНЕТ КЊИЖАРА

Manastir Lepavina

ДУХОВНА ДЕЦА СВОМЕ ОЦУ ГАВРИЛУ ЛЕПАВИНСКОМ У ЧАСТ ПОЛА ВЕКА ЊЕГОВОГ ДУХОВНОГ ПОДВИГА

ПРЕКО ФЕЈСБУКА ДО ДУХОВНОСТИ

РАЗГОВОР СА РАДОМИРОМ ВУЧИЋЕМ

DIGITALNA TEHNOLOGIJA U MISIJI CRKVE

ДИГИТАЛНА ТЕХНОЛОГИЈА У МИСИЈИ ЦРКВЕ

ВЕБМАСТЕР НЕНАД БАДОВИНАЦ У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ РАДИЈА СЛОВОЉУБВЕ

Teleklik

КРИЗА КАО ПРИЛИКА

Криза! Криза разне природе-политичке, социјалне, породичне, економске, младалачке, планетне! Криза институција и вредности. Ратови, избеглице, глад, сиромаштво, незапосленост, тероризам, и еколошка катастрофа наше планете. Ово је слика човечанства на глобалном нивоу. Како ћемо изаћи из ове кризе која мучи нашу еру?
На Кинеском језику, криза се симболише истим симболом који се користи за реч прилика. А у Грчком реч криза значи и енергија, која се изводи из речи судити. Тако да криза кроз коју пролазимо може да има позитивне резултате, као на пример покајање и исправљање погрешних одлука које смо до сада доносили и као индивидуе и као заједница у нашем свакодневном животу.
На почетку Нове Године, Христос нас позива да обратимо пажњу на једну реч, а то је покајање. Ова реч је први пут изговорена на Јордану од стране Светог Јована Претече и од Богочовека Исуса. Током векова, она се преносила безброј пута унутар Цркве са генерације на генерацију и тако је стигла до нас.
Сестре и Браћо, оно што је неопходно да превазиђемо кризу данашњице је покајање.
Покајање! И Свети Јован Крститељ и Господ наш су почели своју проповед са вешћу о покајању и учили су да је покајање кључ спасења. Вест о покајању се прожима кроз Јеванђеље. Цело Јеванђеље би се могло сажети у добру вест о Милости и Благодати са стране Божије, а о покајању са стране човека. А тамо где се покајање и благодат сретну, ту је спасење.
Све речи о Христу и Његовој Цркви имају примесу покајања. Христос је започео да проповеда о покајању, а своју проповед је завршио поново о покајању. На почетку проповеди је рекао да треба да се покајамо јер је Царство Божије близу, а на крају свог овоземаљског живота дао је упуство својим Апостолима да проповедају покајање и опроштај грехова у Његово Име свим народима.
Покајте се, јер је Цартсво Небеско близу! Царство Небеско је наравно Црква Православна, како у основи тако и у мисионарском смислу. Као што је Христос рекао, моје царство није од овога света. Мислио је на Цркву јер је она са Неба. А спасење је пут ка Небу као крајњем циљу.
Са покајањем, човечанство не добија само Рај већ и Небо.
Свети Јован Златоусти, један од највећих учитеља Цркве, објашњава значење покајања и близине Царства Небеског.
Бог нам не обећава Рај, већ да нас узнесе на Небо. Он није проповедао о царству раја, већ о доласку небеског царства. Изгубили сте рај, а Бог вам даје небо. Иако сте изгубили рај, Бог вам отвара небо. У току овог живота морате проћи кроз привремена страдања, а онда добијате вечни живот. Бог је заповедио земљи да рађа трње и коров, али је оспособио ваша срца да рађају и гаје плодове Духа Светога. Зар не видите колико смо много више добили него што смо изгубили. Добитак је већи од страдања.
Свети Јован Златоусти каже да је Бог створио човека од земље и воде и поставио га је у Рај. А онда, Бог није поново обновио човека од земље и воде, већ од Воде и Духа. Бог му више није обећао Рај, већ Небеско Царство.
Ако не разумемо значење покајања, онда је немогуће разумети суштину Јеванђеља. Покајање је оно прво што нам је потребно. Без покајања нема спасења, јер покајање значи промена начина на који човек размишља. Покајање је свесност да идете погрешним путем и промена тог погрешног пута. Покајање је остављање лоших навика и успостављање добрих у вашим животима. Покајати се значи донети храбру одлуку да се ослободимо од греховних страсти. То је мржња према себи грешном, а љубав према Богу. Покајање је супротно самопоуздању јер тада се човек узда само у Бога и Његову Милост. То је припрема за долазак Христов у наша срца.
Глобална криза се не може превазићи без покајања. Ако се политичке и духовне вође не покају за своје грехове и грешке неће бити бољих дана. Ако се просветни радници и родитељи не покају за своје грехове и грешке неће бити бољих дана. Ако се они који похлепно искоришћавају и уништавају ову планету и њену природу не покају неће бити бољих дана. Ако се комшије не помире, неће бити љубави и друштвеног мира. Ако се не покајемо за наш егоизам, људи се неће присједињавати нашој Православној Цркви.
Бог је својим пророцима позивао људе на покајање и на боготражење. Тек онда може доћи до праве комуникације између Бога и људи.
Сада, на почетку Нове Године, покајмо се! Нека нам оно помогне да поставимо нове основе у нашем животу, да би Благодат Божија обитавала у нашим срцима, ради нашег спасења. Јер само на овај начин сви проблеми који муче човечанство и планету ће бити решени.
Нека је благословена Нова 2017 Година, нека буде мира и мање социјалних проблема, на славу Свете Тројице.
Са много љубави,
+ Митрополит Амвросије
Превод са Енглеског: чтец Владимир (Србљак)
13.01.2017.