PROPOVED MITROPOLITA FILARETA (VOZNESENSKY) O KRALJEVSKOJ PORODICI

Mitropolit Filaret (Voznesensky)

Do skoro je Jul 17 bio dan žalosti, jer taj dan Ruski narod i Ruska dijaspora pampti kao dan velikog zla kada je Kraljevska Porodica bila brutalno ubijena u podrumu njihove rezidencije. Ovo je bio dan tuge, ali ne više! Sada je Kraljevska Porodica proslavljena kao porodica Svetih Mučenika. Zapamtite da kada Crkva proslavi nekog svetitelja Ona tada njega ili nju ne čini svetititeljem, već samo konstantuje pred narodom da je ta osoba ili grupa ljudi proslavljena u Bogu.

Među svim svetiteljima vidimo veličanstvene primere. Jednom je živeo veoma bogat čovek koji je imao visok položaj u društu, a on je sve to ostavio i postao monah i živeo asketski bez ikakve materijalne svojine. Bilo je mnogo drugih monaha koji su živeli strožije nego on. Ali ljudi su dolazili kod njega jer je svima davao veoma korisne duhovne savete, a Bog mu je darovao dar čudotvorstva. Jedan monah je pitao svog starca zašto je to tako kada postoje monasi koji žive striktnije nego on, a Gospod im nije dao takve darove. Zašto je Bog baš njemu dao duhovne darove?

Starac mu je odgovorio da ostali monasi nisu imali u svetu ono što je on imao, a to je visok položaj i bogatstvo. Život ostalih monaha se nije mnogo promenio jer oni nisu imali bogatstvo. Dok je on odbacio visok položaj, bogatstvo, i svet. Zbog toga je Bog njemu sve to darovao jer je njegovo odricanje sveta bilo veće od ostalih monaha.

Što se tiče Kraljevske Porodice, mi ne smemo da zaboravimo sa koje visine su se oni spustili! Spustili su se do dubina strašnih stradanja, jer znamo iz Njihovog Žitija šta su sve izdržali! U početku zli ljudi su svašta govorili za Svetu Kraljevsku Porodicu nakon njihove smrti da bi time pokrili Njihova Sveta Imena! Ali sve ovo je bila kao opna koja je pukla i otkrila pred celim svetom da su Oni bili pravi Hrišćani puni dobrih dela!

Sveta Kraljevska Porodica je velika stradanja podnela uz sve-praštanje, dobrotu, i blagost. Zbog toga su njihovi neprijatelji morali da postave najgore ljude da budu njihovi stražari. U početku oni bi se rugali zatvorenicima, ali zbog dobrote zatvorenika postajali bi prijatelji sa njima. Zbog tog razloga su morali često da menjaju stražu jer su srca stražara omekšavala pored takvih zatvorenika.

Sve do svoje smrti Sveta Kraljevska Porodica je pokazivala svoju Hrišćansku ljubav prema svima pa čak i prema svojim najvećim neprijateljima.Crkva ih je sada kanonizovala, pa umesto da se molimo za njihove duše mi molimo za njihove molitve pred prestolom Božijim za našu napaćenu naciju koju su toliko voleli, da Bog podari milost i oslobodi nas zlog materijalnog i zlog duhovnog jarma.

Amin!

Prevod sa engleskog: čtec Vladimir (Srbljak)
29.07.2016.

Izvor: http://www.pravoslavie.ru/english/95428.htm