KLESARSKA RADIONICA "AGIAZMA"

U manastiru Lepavini je, blagoslovom Njegovog Visokopreosveštenstva Mitropolita zagrebačko-ljubljanskog G. Jovana i blagodareći prilozima vernika, postavljen novi ikonostas, izrađen od kamena. Izradili su ga i postavili majstori klesarske radionice „Agiazma“iz Bele Vode (kod Kruševca).

POGLEDAJTE GALERIJU FOTOGRAFIJA IKONOSTASA

PORTAL KLESARSKE RADIONICE "AGIAZMA"

Trag: Rađanje u svetlosti

Klesarsko umeće Belovođana, žitelja moravskog sela blizu Kruševca, ovekovečeno je na mnogim našim pravoslavnim hramovima.

Samouki, ali sa viševekovnom tradicijom koja se prenosila s kolena na koleno, poslednji poklesari i danas filigranskom preciznošću stvaraju čudesne kamene figure i rozete. Isto tako, kako danas rade poklesari iz Bele Vode, gradili su ručno i njihovi preci naše hramove Žiču, Lazaricu, Nauparu, Kalenič, crkvu svetog Marka u Beogradu. Klesanje kamena u Beloj Vodi mnogo je više od zanata i načina da se preživi i stekne.

Ova reportaža Aktuelno-dokumentarnog programa nagrađena je Zlatnom plaketom na međunarodnom festivalu Interfer za 2009. godinu u Somboru.

Autor emisije je Jovo Marinković, urednik Ljubisav Aleksić.

Izvor: http://www.rts.rs/