UVODNI GOVOR ARHIEPISKOPA VILENSKOG I LITAVSKOG G. INOKENTIJA

VIII RUBLJOVSKA OBRAZOVNA ČTENIJA

U ponedeljak 1. decembra u svečanoj dvorani srednje škole „Andrej Rubljov“ u Klajpedi započela su s radom VIII Rubljovska obrazovna čtenija. Radni dan započeo je Božanskom liturgijom na čelu s Arhiepiskopom vilenskim i litavskim Inokentijem. Sudionicima Čtenija pozdravnim riječima obratio se Vladika Inokentije, gradonačelnik grada Klajpeda Vitautas Grubljauskas, generalni konzul Ruske Federacije Genadij Krotkov. Za vrijeme trajanja Čtenija prisutni su saslušali izlaganja predstavnika MGU-a (Moskovsko državno sveučilište), RPU-a (Rusko pravoslavno sveučilište), Kalinjingradskog instituta za razvoj obrazovanja. Uz pomoć sredstava informacijskih tehnologija uspostavljen je virtualni telemost s arhimandritom Gavrilom (Vučkovićem), igumanom Srpskog pravoslavnog manastira Lepavina u Hrvatskoj. Saslušana su također izlaganja klirika Kalinjingradske eparhije na teme o stilističkim traženjima suvremenih ikonopisaca, o parohijskom konzultiranju i iskustvu katehizacije, o osobinama pravoslavnog omladinskog pokreta na razini parohije. Rubljovska čtenija nastavit će s radom 2. decembra u Klajpedi i 3-5. decembra u Kalinjingradu.

VIDEO:  Uvodni  govor Vladike Inokentija