KOMENTARI NA POSTAVLJENE TEME SA PROFILA O.GAVRILA NA FEJSBUKU (CDXLXVII)

o.Gavrilo KRALJEVO - Igumanija manastira Sokolica kod Zvečana mati Makarija rekla je večeras u Kraljevu da srpske monahinje i monasi na Kosovu i Metohiji nisu ni uznemireni ni uplašeni aktuelnim događajima na severu pokrajine.

Igumanija je u razgovoru s novinarima rekla da sestrinstvo u Sokolici pokušava da živi normalno, kao da se ništa ne događa, ali da je tužno što je iz pokrajine morala da "izađe preko planinskih gudura".

Mati Makarija je u kraljevačkoj biblioteci govorila o manastiru Sokolici, čije sestrinstvo predvodi već 20 godina.

Srce manastira je crkva posvećena Pokrovu presvete Bogorodice sagrađena verovatno u 14. ili 15. veku sa pripratom iz 17. veka.

Sokolica je ženski manastir od 1956. godine. Nalazi se u brdima desetak kilometara od Zvečana, okružen albanskim stanovništvom, a najbliže mesto naseljeno Srbima je Rudare, udaljeno pet kilometara.

Mati Makarija kaže da sestrinstvo ima dobre odnose s komšijama Albancima i da su se pomagali tokom rata.

“Ako na lep način priđete ljudima i ako u tome istrajete, ljubav pobeđuje”, poručila je mati Makarija.

Ipak, manastir su godinama čuvali vojnici Kfora.

Najveća svetinja Sokolice je mermerna statua Presvete Bogorodice koja u krilu drži Isusa, za koju se veruje da pomaže bračnim parovima bez dece, pa joj se, kaže Makarija, mole i pravoslavni i muslimani.

Manastir Sokolica je poznat i po ikonopisačkoj školi, a igumanija je živopisala unutrašnjost crkve Pokrova presvete Bogorodice, koja ima status spomenika kulture od izuzetnog značaja.

26. novembar 2011. Izvor: Tanjug

Novakovic Savija Duska Nema ni razloga da se plase,Svevisnji njih cuva,a one to dobro znaju!Slava Bogu!

Zarko Lazic
Slava i hvala Bogu! Da im Bog da snage da izdrze i istraju kao i ostatak naseg narod KIM!

Stana Meseldzija
Bože mili pomozi i podari snage, izdržljivosti i sačuvaj naše sestrinstvo od svih nevolja i neprilika na Kosovu.Nadam se i verujem da će uz Božiju pomoć izdržati neka ih Presveta Bogorodica štiti i sačuva!

Nenad Stojkovic I
mam blagoslov da pitam pitanje koje nije vezano za temu?

Sladjana Brnjilovic Slava BOGU bila sam u svetinju osetila blagodat i upoznala mati JE MIRNA ,TIHA LJUBAZNA PUNO TOPLINE I LJUBAVI ,.

Slavica Radjevic
Smirenje dolazi od Gospoda,Gospod je sa njima,!!!Pomolimo se svi zajedno za nasu bracu i sestre ,Gospodi pomiluj!

Jovan Hrnjakovic
Hrabra i mudra +

Otac Gavrilo Stavite samo lične komentare na postavljenu temu.

Zorka Dragovic
Hristova ljubav utemeljena je jača od svake neprilike.

Sanja Vujovic
Istinska vera ne ostavlja mesta strahu i ocajanju.