EPISKOP HRIZOSTOM RODOSTOLJSKIJ

Foto: monah Feolog Lavriotis

Episkop Hrizostom Rodostoljskij, jedan od omiljenih atonskih monaha. Obično arhijerej koji voli monahe dobija vatrenu uzvratnu ljubav svetogoraca. Episkop Hrizostom je jedan od takvih.

Upravo o takvim episkopima je pisao starac Siluan Ationski:

Episkope Gospod priziva pasti stado Svoje i tada im daje blagodat Svetoga Duha. Duh Sveti, rečeno je, postavio je episkope u Crkvi i u Duhu Svetom oni imaju vlast uzeti i oprostiti grehe. Jer mi smo ovce Gospodnje, koje je On zavoleo do kraja i dao nam svete pastire.

Oni – naslednici Apostola, po datoj im blagodati, vode nas k Hristu. Oni nas uče pokajanju; oni nas uče da poštujemo zapovesti Gospodnje. Oni nam govore reč Božiju, da bi spoznali Gospoda. Oni nas uče  putu spasenja i pomažu nam da se uzdignemo na nivo smirenog duha Hristovog. Oni okupljaju u tor Crkve ožalošćene i zabludele ovce Hristove, da bi njihove duše našle pokoj (smirenje) u Bogu.

Oni se mole za nas Bogu, da bi se svi mi spasili. Oni, kao prijatelji Hristovi, mogu da izmole od Gospoda: da živima daruje smirenje i blagodat Svetog Duha; umrlim – oproštaj grehova; Crkvi, mir i slobodu.

Oni nose u sebi Duha Svetog i Duhom Svetim nam otpuštaju grehove. Oni su spoznali Gospoda Duhom Svetim i, slično anđelima, umom doživljavaju (osećaju) Boga. Oni su sposobni i naš um da otrgnu od zemlje i prikuju ga k Gospodu. Oni tuguju, kada vide, kako hulimo na Boga i ne dozvoljavamo Duhu Svetome da živi u nama. Na njima se taloži tuga celog sveta i njihove se duše, privučene ljubavlju Božijom, neprestano mole, da bi nam izmolile utehu u žalosti i mir u celom svetu. Svojim vatrenim molitvama oni i nas privlače da služimo Bogu sa smirivanjem duha i ljubavlju. Zbog njihove smirenosti i ljubavi k narodu voli ih Bog. Oni žive teško radeći i u stalnom podvigu i zbog toga su oplemenjeni razumom Svetih, koje podražavaju svojim načinom života.

Gospod nas je toliko zavoleo, da je za nas stradao na krstu; i njegova stradanja su bila toliko velika, da ih mi nikada ne možemo dostići, jer nedovoljno volimo Gospoda. Tako i naši duhovni pastiri stradaju za nas, ipak mi često ne vidimo ta stradanja; i mi, ovce, moramo da razumemo to i da volimo i poštujemo svoje pastire. Braćo, budimo u poslušanju našim pastirima i tada će nastati  potpuni mir i Gospod će, Duhom Svetim, biti sa svima nama.

Veliki čovek – jerej, sluga Prestolu Božijem. Ko huli na njega, taj huli na Duha Svetog, koji živi u njemu.

Šta reći o episkopu? Episkopima je data velika blagodat Svetog Duha; oni su postavljeni iznad svih; oni se, kao orlovi, uzdižu visoko i otuda nadgledaju beskonačno prostranstvo i razumom bogoslovlja pasu stado Hristovo.

Prevod sa ruskog S.M.

9 novembar 2011 god.
izvor: http://www.afonnews.ru/forum/all_1/section_19_1/topic_237/

*  *  *

NJEGOVO PREOSVEŠTENSTVO EPISKOP RODOSTOLSKI G. HRIZOSTOM

Njegovo Preosveštenstvo Episkop rodostolski g. Hrizostom najskromniji je vladika koga sam sreo. Prvi put sam ga upoznao kada sam bio student na Atonijadi,  bogoslovskoj akademiji na Svetoj Gori. Bio sam student prve godine, a Njegovo Preosveštenstvo g. Hrizostom bio je penzionisani upravnik akademije, koji je prilikom poseta Kareji uvek boravio u njoj. Uvek je bio ljubazan i skroman i nikada nije nosio Panagiju osim pri svečanim ceremonijama.  Bio je miran, ali ozbiljan i strog po pitanju našeg ponašanja i crkvenog učenja.  Na Svetoj Gori ga svi vole, a trenutno boravi u manastiru Velika Lavra. Takođe je vikarni Episkop Vaseljenskog Patrijarha.

Njegovo Preosveštenstvo (svetovno ime: Panajotis Anagnostopulos, sin Nikolasa i Stavrule) rođen je Seresu, u Grčkoj 1933. godine. Primio je monaški postrig na Svetoj Gori, 1950. godine. Posle diplomiranja na Atonijadi, bio je sekretar Sveštene opštine. Studirao je bogosloviju na Teološkom fakultetu u Hlaci od 1958. do1962. Read More

chrysostomos_anagnostopoulos

Rukopoložen je za đakona u Velikoj Lavri 1960. godine, a u čin prozvitera rukopoložio ga je Mitropolit miletopuljiski gospodin Natanail, tada upravnik Atonijade (kasnije mitropolit kouski). Bio je profesor na Atonijadi od 1963. do 1967. a kasnije, odlukom Vaseljenske Patrijaršije, bio je unapređen u upravnika Akademije na čijem je čelu ostao sve do 1988. Godine 1978, bio je izabran od strane Svetog Sinoda za titularnog Episkopa rodstolskog. On i danas sveštenodejstvuje kao vikarni episkop Vaseljenskog Patrijarha na Svetoj Gori. Njegov imendan je 13. novembra (po starom kalendaru).

arxiereis-laura
Njegovo Preosveštensto na prošlogodišnjoj proslavi praznika Sv. Atanasija Svetogorca

120koimisi202
Njegovo Preosveštenstvo nakon sasluženja na svetogorskoj sahrani

Njegovo Preosveštenstovo Episkop rodostolski g. Hrizostom napisao je mnogo knjiga na grčkom jeziku. (Ne znam ni jednu njegovu knjigu koja je prevedena na engleski, ali ako saznam, objaviću ih. Skoro da posedujem sve njegove knjige na grčkom; preporučujem da ih kupite i čitate.) – Urednik bloga

Ovo je fotografija knjiga koje je Njegovo Preosveštenstvo Episkop rodostolski g. Hrizostom napisao.

Prevod sa engleskog prof. Bojana Popović
21 juli 2011 god.

Izvor: http://holymountain-agionoros.blogspot.com/2011/07/0046-his-grace-bishop-chrisostomos-of.html