KOMENTARI NA FOTOGRAFIJE SA PROFILA O.GAVRILA NA FEJSBUKU (CCCXLVI)

MISIONARENJE U TANZANIJI
Otac Džon Erikson (levo) iz Bogoslovije Svetog Vladimira u Nju Jorku sa Mitropolitom Jeronimom iz Mwanze u Tanzaniji

o.Gavrilo “Ono što čitate u Jevanđelju i žitijima Svetih danas se dešava u Africi”, izjavio je protojerej Džon Erikson na početku svoje živahne prezentacije nazvane “ Bogoslovija Sv. Vladimira ide u Afriku”, koju je prikazao parohiji Svetog Vladimira 15. oktobra 2008.

Otac Džon, sa Piterom N. Gramowičem, profesorom Crkvene istorije na SVS, i sa još dva studenta bogoslovske magistrature; studentom druge godine jerejem Piterom Robičau i studentom treće godine Trojem Hamiltonom, prisećaju se njihovog misionarskog iskustva na Afričkom kontinentu leta 2008, pod okriljem Pravoslavno Hrišćanskog Misionarskog Centra OCMC, oficijalne internacionalne misionarske agencije Pravoslavnih Vladika Amerike (SCOBA).

Otac Jovan je služio pet nedelja u Tanzaniji za vreme Pashalne sezone kao “misionarski stručnjak” pri OCMC. Svoje prve dane je proveo služeći sa njegovim preosveštenstvom Jeronimom, Mitropolitom Zapadne Tanzanije. Poslednje dane Svete Nedelje je proveo u Arhiepiskopskoj eparhiji grada Mwanza, a Pashu u dalekom selu udaljenom oko 4 sata južno od grada. Otac Džon je posvetio veći deo svog vremena radeći u Pravoslavnoj bogosloviji u selu Kasikizi, “gde je uživao u dnevnom ritmu službi i časova, i jednostavnosti života bez struje i vodovoda”.

Govorio je o eksponencijalnom uzrastu Pravoslavlja u Tanzaniji, koga je doživeo direktno jedne Nedelje kada je pomagao na Krštenju 90 osoba i venčanju šest parova.

Bez obzira na govornu barijeru između njega i njegovih Afričkih domaćina, o.Džon je osetio veliku radost u služenju sa njima. Studenti su znali veoma malo Engleski, a ja nisam znao ni malo Swahili ili drugi lokalni jezik, i zbog toga je bilo teškoća u dnevnoj komunikaciji. Ali gestovi i pevanje su pomogli da se nadoknade nedostaci u rečniku.
Dogovorili smo se da mi oni pomažu u dnevnim služenjima, a ja da ih učim da poju Hristos Voskrese i ostalo na Engleskom. Možda je moje najradosnije iskustvo bilo služenje na Svetoj Liturgiji na dan Svetog Jovana Bogoslova (May 8), za vreme moje prve Velike Jektenije u Svahiliju i kada su studenti pojali Hristos Voskrese na Engleskom.
U razgovorima sa svojom Afričkom zajednicom se šalio da “tamo gde nema ogledala” spoznaja o svojoj rasnoj pripadnosti prestaje. Otac Džon je posebno naglasio potrebu za nastavnim materijalom za Pravoslavne misionare u Africi, i potrebu da Pravoslavni Hrišćani Zapadnog sveta saznaju “o životu ispunjenom Duhom” od njihovih Afričkih Pravoslavnih braći i sestara.

Prevod sa engleskog: Vladimir Srbljak
10.aprila 2011.
Izvor: http://www.orthodoxytz.com/FatherJohnErikson.asp

o.Gavrilo NAPOMENA: Svaki komentar koji se ne bude odnosio na postavljenu fotografiju biće obrisan. Takođe, molim Vas da ne kopirate druge tekstove i onda ih stavljate u komentare, nego svojim rečima – svako za sebe, bez diskusije sa drugim komentatorima i iznošenja kritika na račun drugih - napišite svoj komentar. Izbegavajte i postavljanja linkova na razne klipove sa You Tubea.

Svako ko bude vređao ili širio mržnju na verskoj, nacionalnoj osnovi biće udaljen i banovan. "Svoje čuvaj tuđe poštuj"

Ovde je mesto samo za komentare na postavljen tekst. Molim Vas da poštujete ovu napomenu

o.Gavrilo Zamolio bih vas da komentare ne pišete velikim, nego malim slovima.

Marko Borisavljević
zasto se jedan covek ne bi izucio njihovim jezikom i izucavao ih na njemu,to bi im priblizilo veru.

Sanja Pavkov Pravoslavnim misionarima u Africi nije lako, suočeni su sa mnogim problemima. Bila sam na predavanju jednog takvog sveštenika koji je pričao o svojim iskustvima. Npr. tamo je raširen običaj poligamije, pa je normalno da muškarac poseduje više žena. Da bi se krstio morao je da zadrži samo prvu ženu, a od drugih de se razvede i da ih preseli u drugu kolibu sa decom, ali da nastavi da ih izdržava. Naravno sa ovim su trebale da se slože sve žene, a ne da ih otera na silu.

Marko Popović
Ma slava Bogu na svemu, Biblija se ostvaruje na svakom kontinentu. Događaji iz Jevanđelja se ostvaruju u Srbiji i Rusiji, iz Dela Apostolskih u Africi, iz Poslanica po Evropi. Hvala Bogu što smo Pravoslavni Hrišćani, eto, ljudi mislili uništiće Pravoslavlje, a ono Pravoslavlje se proširilo po celom svetu. Neka Bog da da se mi kao drevni Hrišćanski narod ne ponašamo kao fariseji, već kao sveti apostol Jakov i neka spase narod svoj i blagoslovi nasleđe svoje! Amin.

Dusanka Popovic Sto to volim vidjeti jedino mogu reci slava Bogu na visini nek se Pravosljavlje siri sve vise i vise jako sam sretna zbog toga jer mnogi ce se ljudi spasiti na taj nacin