KNJIGA "DUHOVNI RAZGOVORI" PREKO INTERNETA

Neobična knjiga „Duhovni razgovori“ vođeni preko Interneta još neobičnijeg autora arhimandrita Gavrila (Vučkovića) igumana manastira SPC Lepavina u Hrvatskoj objavljena je ovih dana. Knjiga je zapravo priča kako su Fejsbuk i Skajp odškrinuli manastirska vrata svima onima koji žele u svoj život da uneseu mir, ljubav, veru u Boga i svoje bližnje.

„Otac Gavrilo mi je postao prijatelj, a da nisam stigao da ga upoznam lično osim preko i-mejla i naše prepiske....“, napisao je u pogovoru knjige Aleksandar Arsenin stručnjak za informacione tehnologije. Da, baš tako, mnogi su zahvaljujući Internetu stupili u kontakt sa o. Gavrilom tražeći reč utehe, savet kako da razreše životne probleme, kako da napreduju u duhovnom životu. Poznajući dobro čovekovu dušu i dobre i loše strane čovekove prirode, ovaj duhovnik upućuje svoje sagovornike da ne praznoslove, odnosno da ne pričaju da bi im prošlo vreme, već da razgovor bude koristan i za one koji razgovaraju i za one koji to čitaju, jer su ostvareni razgovori postavljeni na manastirski sajt. Arh. Gavrilo je sticao duhovno znanje živeći od 17 godine u manastiru, bio je u brojnim srpskim manastirima a posebno je vezan za manastir Hilandar na Svetoj Gori. Zahvaljujući monaškom životu koji je pun odricanja utvrđivao se u duhovnom znanju koje danas ne štedeći prenosi na brojne ljudi koji dođu u manastir da se poklone čudotvornoj ikoni Bogorodice Lepavinske, ali i brojnoj internet porodici koja se formirala oko o. Gavrila. Danima i noćima ovaj monah bdi nad svojim sagovornicima sedeći ispred kompjutera. I upravo kompjuter kao sredstvo savremene komunikacije uneo je novu dimenziju u duhovni manastirski prostor. U dijalozima koji se vode u savremenom svetu često su polarizovana mišljenja o upotrebi savremene tehnologije u crkvama i manastirima. Svojim angažmanom arh. Gavrilo pokazuje da je Crkva uvek živa i nova, da je prisutna u svim domenima čovekovog života, da ni jedno tehničko sredstvo nije loše samo po sebi već to kako se ono koristi. I još više od toga, zahvaljujući kompjuteru i Internetu o. Gavrilo je vodio duhovne razgovore sa hiljadama ljudi a njegova knjiga kao plod tih razgovora poslužiće drugima da razreše svoje dileme, da i sami duhovno napreduju. Zapravo ovo je već druga knjiga duhovnih razgovora koje je o. Gavrilo vodio preko Interneta. The best high quality and fashion replica handbags uk style for you online.

O čemu to ovaj monah ispred kompjutera razgovara sa svojim Internet sagovornicima? Evo deo izvoda iz pojedinih  razgovora: „čvrstom voljom i odricanjem možemo se odvratiti od poroka“; „svoj mir čuvajte ćutanjem i molite se Bogu za one koji vas ruže“; „ako ne možeš da činiš dobra dela, onda nastoj da ne činiš loša“.
Valja reći i to da o. Gavrilo sa puno ljubavi razgovara sa ljudima, pretežno mladima, često je duhovit i na pravi način pokušava da im ukaže na greške, bez grdnje, osuđivanja, odbacivanja. Za svakoga se tu nađe prava reč i za neverujuće i za duhovne početnike i za one koji su već poodmakli u duhovnom životu. Oni koji se budu držali reči o. Gavrila i ostvarivali ih, neće zalutati u ovom životu, krepiće ih vera, nada i ljubav.

Prilog Ljiljane Sinđelić Nikolić
10. decembar 2010.

Izvor: http://glassrbije.org/index.php?option=com_content&task=view&id=76264&Itemid=28