PRAVOSLAVLJE NA OGLASIMA

U Londonu je izbio religiozni rat. Iako samo reklamni. Ateisti na reklamama tvrde da Boga nema, a pravoslavni odgovaraju na isti način da Bog postoji. Da li je umesno ovakvo propovedanje? Mišljenja su podeljena.
Prvih dana 2009. godine po Londonu su počeli da kruže autobusi sa bezbožničkim banerima (na slici), ali već u martu su se pojavili «dabldekeri» sa slikama kupola Trojice-Sergejeve lavre i tvrdnjama da Bog postoji.
Do sada su se religioznom propovedi uz pomoć reklama tradicionalno bavili samo protestanti, i njihov vrhunski moto je: “Bog vas voli!”. Medjutim, u poslednje vreme njihovo iskustvo misionarske delatnosti počeli su da primenjuju i predstavnici drugih religija i konfesija. Nedavno su muslimani u San Francisku postavili na gradskom prevozu banere sa natpisom: “ISLAM”. A u Londonu je u toku reklamno nadmetanje bezbožnika i pravoslavnih.
Sve je počelo od toga kada je u januaru ove godine na inicijativu Britanske asocijacije humanista nekoliko ateističkih organizacija postavilo na 800 londonskih autobusa reklamne oglase sa natpisom: “Po svoj verovatnoći, Boga nema. Tako da se ne uznemiravajte i uživajte u životu”.
Ovaj bezbožni demarš nije ostao neprimećen od strane pravoslavnih u Londonu. Britansko-ruska telekompanija “Ruski čas”, koja izveštava na engleskom i ruskom jeziku i koja ima svoje predstavništvo u Londonu, kao odgovor je naručila nekoliko reklamnih oglasa na autobusima, na kojima je napisano: “Bog postoji! Brinite i ne nasladjujte se životom!”. U intervjuu ruskom TV kanalu “Zvezda” generalni direktor “Ruskog časa” Aleksandar Korobko je rekao: “Nismo mogli mirno da posmatramo kako po gradu prolaze autobusi sa propagandom bezbožja. Uvereni smo da za razliku od ateista naša izjava nikoga ne vredja. Naprotiv, ona primorava da se čovek zamisli o tome nije li vreme da se promene ubedjenja!”.
Londonski pravoslavci nisu delovali na svoju ruku: antiateistička akcija je dobila blagoslov od strane rukovodioca Surožske eparhije episkopa Jeliseja. “Ova akcija treba da pokaže da Bog ne može da se huli”, - rekao je vladika u vreme prezentacije pravoslavnog odgovora ateistima. – Mi želimo sa svoje strane da posvedočimo da je istinska životna radost – radost koja dolazi od Boga”.

Korišćenje reklama u svojstvu misionarske tehnologije izaziva protivurečne stavove medju pravoslavnim misionarima. Tako, pres-sekretar Sinodalnog misionarskog odeljenja Igor Kobeljev smatra da je “za Pravoslavnu Crkvu takva tehnologija propovedanja potpuno neumesna! S tačke gledišta misije reklama na transportnim sredstvima je potpuno neumesna! Da, mi često nastupamo sa propovedanjem Pravoslavlja u raznim SMI-a, učestvujemo u TV programima i čak i u tok-šou. Ali transport je sasvim druga stvar! Uveren sam da kada bi se takvi natpisi kao na londonskim autobusima pojavili u našoj zemlji, izazvali bi kod ljudi osećanje negodovanja”.

Drukčije mišljenje ima dekan Misionarskog fakulteta PSTGU protojerej Nikolaj Sokolov. “Uveren sam, - kaže on, - da je korišćenje reklama u misionarske svrhe dopustivo! Objavljujemo pravoslavne novine i časopise, imamo pravoslavni radio i TV emisije, nastupamo i u religioznim i u svetskim SMI-a. Zbog čega se onda reklame ne bi mogle koristiti za propovedanje Reči Božije? Uveren sam da su reklama i misionaranje spojivi. Osim toga oglasi na londonskim autobusima – po meni nisu reklama. Jer šta je to reklama? To je izazov, koji treba da primora potrošača da kupi ovaj ili onaj proizvod. A ovde to nije tako. Pravoslavni prosto demonstriraju svoja uverenja i ne rade to radi toga da bi nekoga primorali da veruje u Boga. To nije ni moguće jer je vera dar Božiji. Slične akcije su potrebne kako bi ljudi znali: pored njih postoje oni koji poštuju Jevandjelje, kojima je Ime Božije sveto, i koji žive tom verom”.

Medjutim jerej Igor Kobrljev je uveren da koristeći takve misionarske tehnologije, pravoslavni se “spuštaju na nivo protestanata”. “Nikakve reklame pravoslavlja – ni na radiju, ni na televiziji – ne može biti. Jer Pravoslavna vera nije roba niti usluga”.
Protojerej Nikolaj Sokolov pak ne vidi ništa strašno u toj sličnosti sa protestantima. “Žalosno je – kaže on, - što ne koristimo mnogo toga iz bogatog misionarskog arsenala. Oni imaju dosta uspešnih misionarskih tehnologija koje nama ne bi ništa smetalo da naučimo”.

preuzeto sa http://www.pravmir.ru/article_4127.html
prevod sa ruskog Dr Radmila Maksimovic