Манастир Базијаш (Румунија)      A-   A+

о.Гаврило
Манастир се налази у истоименом сеоцету на Дунаву, на самој граници са Републиком Србијом, ваздушном линијом свега десетак километара од Беле Цркве, преко пута Рама, на почетку Ђердапске или Банатске клисуре, како је тамошњи Срби зову. Потиче из 13. века, подизан је од 1225. до 1229. године. Задужбина је Светог Саве.Занимљиво је предање зашто је овај храм ту подигнут. Како су око 1225. политичке прилике између Србије и Угарске биле тешке, претила је опасност да две државе зарате, то јест двојица владара – Стефан Првовенчани, српски краљ, и Андраш Други, угарски краљ. Тражећи начин како да избегне рат, краљ Стефан је одлучио да замоли свог брата, у то време архиепископа Саву, да пође у мировну мисију и да божјим благословом покуша да постигне мир између две државе. Кад је Сава дошао на обалу Дунава, дувала је јака кошава, иако је било лето, но он је ипак одлучио да узме чамац и да сам пређе Дунав упркос невремену. Реку је пребродио, као у ораховој љусци, а када су о томе јавили угарском краљу, кажу да је он изненађено рекао „Да је сам Господ са тим српским калуђером“. „И, ако је он тако храбар, како ли је тек српска војска јуначка.“ Када се време смирило, реку су прешли и остали монаси из пратње који су били са њим. И, како пише у Житију Светог Саве, из пера Јустина Поповића, Свети Сава је, кад се време смирило и поново отоплило, послао монаха да од угарског краља затражи мало леда да се освежи од велике врућине, на шта му је овај одговорио да леда нема, јер се отопио, па не може изаћи у сусрет слуги божјем . Кад је то чуо, Свети Сава је изашао пред свој логор и клекнуо, молећи Господа да из своје непресушне ризнице подари мало леда. Тада се наоблачило и пао је обилат град. Свети Сава је лед захватио и у сребрној чинији послао угарском владару уз поруку: „Пошто ти немаше мени дати, то ја измолих од творца неба и земље те ми он даде из своје непресушне ризнице као дар својој деци“.То је тако снажно деловало на угарског владара да је позвао Светог Саву као госта, па је мир склопљен. Чак је, по неким записима, Свети Сава успео да преведе угарског владара у православље и да га крсти. Ту је, у знак захвалности Господу, Свети Сава подигао манастир и посветио га Вазнесењу Господњем. Име Базјаш је, према предању, настало од тога што је јаком ветру који је дувао, док је чамцем пловио Дунавом, повикао: „Баш зијаш!“, „Баш дуваш...“ .У време Светог Саве и краља Стефана било је на том подручју око 70 цркава и све су биле живописане, па и манастир Базјаш. Пошто је то пут којим су многе војске пролазиле, од хунских, византијских, турских све до немачких, црква је рушена, паљена и обнављана. Сматра се да су зид порте и предњи део цркве са апсидом оригинални и да је последња велика обнова манастирске цркве урађена у време када је том територијом владала Угарска 1860. Тада је додат звоник на улазу у храм. У време те обнове урађен је и нов иконостас, за чију је израду већи део новца приложио кнез Михаило са кнегињом Јулијом. Иконостас, у барокном стилу, сада је у лошем стању па се тражи донатор који ће обезбедити новац за нови. У храму постоји неколико сачуваних икона из 18. и 19. века, рељефи и други украси, док фресака нема.– Црква је, нажалост, сада веома оштећена , јер је пукао свод целом дужином храма. Оштећења су најпре настала када је у време Другог светског рата у порти манастира била артиљерија која је гађала бродове на Дунаву па су детонације оштетиле и храм. Додатно га је оштетио јак земљотрес који је погодио Румунију седамдесетих година прошлог века.Базјаш је један од најстаријих, и велика је жеља његовое игуманије да се овај средњовековни храм, који „памти“ и ратове и тешке тренутке српског народа који је у њему тражио утеху и духовну снагу, чувајући своје корене, сачува од даљег пропадања, обнови и врати у живот.
Стана Меселдзија
Која дивна казивања , хвала Богу за све и слава на дару! То само може да се дивним и чистим Богоугодницима догађа и успева , као што је Свети Сава Слава Му и хвала !Хвала Вам драги оче Гаврило за дивне текстове и све !
Љиљана Ботић Вилотић
Благословите оче Гаврило! Када је молитва упућена из срца ,Господ услиши такву молитву.Слава Теби Господе у век векова Амин!
Саша Лазић
Неизмјерно богатство...
Натаса Илиц Миловац
Свети Саво моли Бога за нас и за оцување ове светиње.
(ова тема има 3527 посета)

Прочитано: 3763 пута

Број посјета од 11. Априла 2012. године