POSNA JELA PO IZBORU O.GAVRILA - KAKO POST UTIČE NA ZDRAVLJE A-   A+  

"Hriste Bože, blagoslovi jelo i piće slugu Tvojih..."


Ljutenica
o.Gavrilo
SASTOJCI:
* 1 kg šargarepe
* 250 g ljutih papričica
* seckani peršun po želji
* 2 kašike soli
* malo konzervansa
* 150 g sirćeta
* 300 g hladnog ulja
* 2 glavice belog luka

PRIPREMA:
Sameljite šargarepu, papričice i beli luk na mašini za mlevenje mesa. Sve ostale sastojke dodajte u samlevenu masu. Izmešajte pa sipajte u tegle.
Maja Trajkovic
A jel treba da se obari malo sargarepa?
Nenad Badovinac
Tako jednostavno.. i to bez one jedne žličice Vegete :)
Mirjana Savić
Ne treba Majo.


Crvene ljute papričice
o.Gavrilo
Bolno' ljute papričice od kojih vam lice pocrveni, a oči zasuze uistinu imaju pozitivno djelovanje na zdravstveno stanje osoba koje ih konzumiraju, objavili su američki znanstvenici, piše Sarajevo-x.com.CNN je objavio listu u kojoj se navodi zbog čega je veoma važno konzumirati ljute papričice.1. Možda zvuči neobično, ali ljute papričice su veoma korisne u 'borbi' protiv ljetne vrućine. Konzumiranje papričica koje vas natjeraju da vam lice pocrveni, a tijelo se preznoji u suštini pomaže hlađenju tijela i spašava vas od ljetnih vrućina.2. Njihovo umirujuće djelovanje pomaže proizvodnju 'dobre' želučane kiseline, te ljute papričice istodobno pročišćavaju želudac.3. Crvene ljute papričice sadrže velike količine vitamina C, čak više nego agrumi, a bogate su i vitaminom B6, kalijem, magnezijem i željezom, te kao takve jačaju imunološki sistem.4. Ljute papričice kao dodatak prehrani pomažu u zaštiti od kardiovaskularnih bolesti, a kod osoba koje boluju od povišenog kolesterola usporavaju razvijanje srčanih bolesti.
Jerodjakon Akakije Paukovic
Redovno jedem....
o.Gavrilo
i ja oče oče đakone
Jerodjakon Akakije Paukovic
Bez njih ne pocinjem rucak i veceru
Milena Spasojevic Zoranovic
Hvala oče ,kad od vas to čujem daje mi posebnu snagu ,i ja ih jedem i tad znam da sam dobro!
Slavica Radjevic
Da,postovani oce,uticu na zdravlje,a i na apetit!
Saša Lazić
Kada sam vidio da ih o. Gavrilo jede i ja sam ih počeo lagano uvodit..:)
Ljilja Njezic
dobra zimnica


Čorba od sočiva i povrća
o.Gavrilo
Sastojci
•250 grama sočiva
•3 manje glavice luka
•150 grama šargarepe
•30 grama celera
•1 paprika (može i iz zamrzivača)
•100 ml paradajz pirea (može iz flaše)
•1 kašika brašna
•2 kašike maslinovog ulja
•beli luk po ukusu
•listovi peršuna
•so
•biber
Način pripreme
Sočivo oprati i kratko obariti. Staviti ga da se kuva zajedno sa sitno isecenim lukom, šargarepom, paprikom, celerom i uljem. Kada je sočivo skuvano, posebno umutiti brašno sa paradajz pireom i zakuvati čorbu, neprestano mešajući. Posoliti, staviti biber, staviti isečen peršun i beli luk. Kratko dokuvati i služiti.

U čorbu se može dodati i ljuta kobasica isečena na tanke parčiće ili viršla isečena na kolutove, u zavisnosti od ukusa.

Količine su date kao orijentacija za mlade koji počinju da kuvaju. Iskusnije kuvarice to rade otprilike. Sočivo se kuva slično kao pasulj, ali je vreme kuvanja znatno kraće.

U našoj ishrani ne postoji navika kuvanja sočiva, što je velika greška, jer je sočivo veoma ukusna i hranljiva namirnica.
Vladimir Petkovic
i na to probajte dodajte samo i prazi luk ili umesto luka i bice divno..i ja to tako pravim hehehe.
Snežana Radović
Blagodarim!!!
Milkica Stanarevic
Hvala lepo, oče. Uostalom, i najlepša su, zapravo. samo posna jela.
Slavica Radjevic
Prateci postove,toliko sam se navikla na posnu hranu a i moja porodica,da visenije bitno,da je na trpezi meso,riba je ne samo zdravija vec i ukusnija,danas sam za rucak pravila posne paprike,ako ne smeta,ukratko recept.
Ana Mamic
Odusevljena sam sa socivom, koristim ga poslednjih sest meseci.Socivo je kao prvo zdravo, ne nadima, ukusno je, brzo se kuva, jeftino je. Obicno ga skuvam na vodi, tako da mogu da jedem sredom i petkom. U isto vreme stavim da se kuva socivo, sitno seckani krompir i sargarepa i na kraju dodam persun, origano i dosta belog luka.Mogu se pomesati iste kolicine crvenog, zelenog i crnog sociva, ako ste na ulju pri kraju kuvanja doda se ulje. Ne koristim luk i industrijske zacine, ali je i ovako kuvan odlican:)
o.Gavrilo
Za ovu čorbu potrebno nam je;

1)- 2,5 dl ( ulja )
2)- 5 glavica ( crni luk )
3)- 6 Kašika ( mljevena paprika )
4)- 4 litre ( voda )
5)- 350 grama ( krompir )
6)- 2,5 kilograma ( riba po izboru )
7)- sol
8)- biber ( količina po želji )
9)- Biljni začini ( količina po želji )

Priprema Čorbe Od Ribe;

U kotlić ili šerpu ( puno je ukusnije kada se priprema u kotliću ) stavljamo više vrsta razne ribe dabi okus bio perfektan. Ribu koju smo predhodno očistili i oprali isječemo na komade i stavljamo ih u samo dno kotlića. Dno prekrijemo redom ribe pa stavljamo po ribi luk, papriku pa opet red ribe, svaki red solite umjereno. Na kraju dodajemo predhodno očišćeni krompir isječen na željene komade, prelijemo to sve sa vodom i stavljamo na laganu vatru da se kuva. VAŽNA NAPOMENA - kotlić ne treba miješati, pogodne vrste ribe su; šaran, smuđ, som, pastrmka IDR, za što bolji ugođaj kotlić se čitav stavlja na sto da mami svoim mirisom. Pa ribići neka se peraje viore...
Milenković Petar
Pomoz Bog: Nebilo Vam zapoveđeno, postavite i neki recept za jela na vodi. Za nas koji radimo, je gotovo nemoguće, u čaršiji išta na vodi kupiti za obrok. Kad se posti na ulju i ribi, Bog da prosti, kao da nije post, ali na vodi...
Milenković Petar
Imate pravo. Ali problem nastaje, kako poneti šerpu sa pasuljem na posao? Još ako se putuje javnim prevozom. Da ne pričam o uslovima rada i obedovanju s nogu. Na takve recepte mislih O. Gavrilo. Ipak blagodarim na najavljenoj mogućnosti.
o.Gavrilo
Brate Petre, kad dođe post, biće i recepti za jela na vodi. Inače, za dane posne na vodi najjednostavnije je skuvati malo krompira i povrća, i to je već obrok. Da ne govorimo o ukusno spremljenom pasulju... Dok sam bio sabrat u Dečanima, tadašnji iguman otac Makarije je kroz šalu govorio gostima da mu se obavezno najave kad žele da dođu u manastir, da bi se za njih pripremio posebni pasulj "de gol". Taj čuveni pasulj "de gol" bio je - goli pasulj, tj. spremljen na vodi, ali veoma ukusan.
Dusica Zivojinovic
Pomaze Bog, oce blagoslovite. Jela na vodi se spremaju isto kao i na ulju, osim sto izostavite ulje i umesto njega sipate 2 case vode, tako da se luk, koji se prvi przi na ulju, u ovom slucaju dinsta na vodi, i onda dodajete sve ostalo povrce.(paradajz, paprika, sangarepa, plavi patlidzan, gljive(pecurke), od sveg ovog povrca, mozete staviti sve pomalo ili sta imate, krompir i na kraju dodati jednu ili dve case opranog pirinca, naliti sa 2-3 case vode i na laganoj temperaturi kuvati, dok se zgusne i pirinac bude kuvan .Dodati seckani persun.Svi ostali recepti su slicni u zavisnosti sta se sprema. Kada se posti na vodi, najbolji je avokado, on moze da se maze na hleb, moze da mu se doda sitno seckani beli luk, so biber, ilumun, ko voli., jako je zdrav i hranljiv. Moze se skuvati pasulj sa mnogo crnog i belog luka, tucanom crvenom paprikom, a onda izmeljati i napraviti da bude gusto kao pire, i mazari na hleb. Pecena paprika i prazi luk, sa obarenim i izmeljanim krompirom, obareni krompir i mleveni orasi, a moze i senf u zrncima, izmeljati i mazati na hleb. Sveze povrce(paradajz, paprika, krastavci, posoli se jede sa hlebom. Voce(grozdje, jabuke, kruske i ostalo) i nemozemo sve da stignemo da pojedemo cega sve nema Bogu Hvala, posnog!
Milenković Petar
Sestra Dušice, Vi odgovoriste. Blagodarim Vama na odgovoru i O.Gavrilu što temu otpoče.
Saša Lazić
Eh da mi je pasulj de gol sa malo luka...
o.Gavrilo
sastojci (za 6-8 osoba)
- 20 g maslaca
- 40 g luka
- 2 čena belog luka
- 250 g krompira
- 500 g blitve
- 1 kašičica mešavine začina
- so, biber
- 100 g slatke pavlake
Za posluživanje: u 100 g rendanog sira

Na zagrejanom maslacu propržite naseckani luk, dodajte isitnjeni beli luk i zalijte s oko 800 ml vode. Kad provri, dodajte krompir, grubo nasečenu blitvu i mešavinu začina. Kuvajte na laganoj vatri oko 15 minuta, a zatim sve sastojke usitnite da dobijete krem supu. Na kraju posolite, pobiberite i umešajte slatku pavlaku. Supu poslužite toplu, s posutim rendanim sirom
Dušan Radovanović
Oče ova supa je odlična samo da je posna.
o.Gavrilo
Brate Dušane lako je to sami izostavite ono što smarate da je mrsno ako mislite na krem supu i sira a ako je van posta može i ovako po ovom receptu.
Saša Lazić
Čim ima bjelog luka sigurno je meni dobra, meni najdraže povrće ali rijetko moguće za konzumaciju, nažalost :)
o.Gavrilo
POTREBNO JE
1 kg sitnijih glavica crnog luka, 200 g suvih šljiva, kašičica mlevene crvene paprike, kašika šećera, kašičica brašna, 2 dl crnog vina, 2 dl vode, ulje, so, biber
PRIPREMA
Oljuštite crni luk i pržite cele glavice na vrelom ulju povremeno dolivajući vodu. Kad luk odmekša, pospite ga brašnom i mlevenom paprikom, pošećerite i nalijte vinom i vodom. Dodajte suve šljive kojima ste izvadili koštice, pa kuvajte na laganoj vatri 15 minuta. Pred kraj kuvanja posolite i pobiberite po ukusu.
Natasa Ilic Milovac
Ovo nisam jela do sada. Probacu.
Saša Lazić
Pa zar ovo ne bi i bolesnik jeo...;)
o.Gavrilo
POTREBNO JE
1 kg fileta somovine, 2 glavice crnog luka, 500 g paradajz pirea, 3 kašike ajvara, kašika tucane ljute paprike, so, biber, 2 dl ulja
PRIPREMA
U šerpu od pet litara sipajte dva decilitra ulja, dodajte sitno seckani crni luk i pržite dok ne porumeni. Odleđeni filet soma isecite na tri dela. U šerpu s lukom sipajte paradajz pire i ajvar, nalijte dva decilitra vode, a kada prokuva, dodajte komade somovine. Kuvajte 20 minuta i začinite ljutom paprikom, biberom i solju. Krčkajte još desetak minuta i jelo je gotovo.
Saša Lazić
Netko bi pomislio: a, u postu čovjek nema šta jesti, kruh i vodu i to je to, kad ono recepata more jedno i to kakvih, dok čitaš recept već se vrti u glavi od mirisa..;)
Jovan Hrnjakovic
Som je plemenita riba i ukusna, nema kostiju i lepo meso ima za sečenje fileta, što kaže seja Lepojka ima da probamo, jesam al od šarana. +
Nenad Badovinac
.. osim svih ovih sastojaka potrebna je jaka volja i kulinarsko znanje da se složi ovakav predivan specijalitet. Ono sto meni sada preostaje je da gledajući fotografiju odem do kuhinje namazati ajvar na hleb :)
Jovan Hrnjakovic
I to je nešto brate :))
Natasa Ilic Milovac
Eto recepta za gulas za slavsku trpezu. Hvala.
Vesna Bozovic
Hvala, oče!
Luna Tijana
Hvala za divne recepte! Znacice nam za bozicnji post.


Seoski ragu
o.Gavrilo
POTREBNO JE
patlidžan, 2 kašičice začinske paprika, 100 ml pileće supe, 2 paradajza, kašičica ljute začinske paprike, 3 paprike, pola kašike brašna, tikvica, kašičica seckane nane, glavica crnog luka, malo crnog vina, so, biber, 30 g maslaca, maslinovo ulje.
PRIPREMA
Oprano povrće isecite na kocke. Seckani crni luk dinstajte u tiganju sa zagrejanim maslinovim uljem i maslacem. Dodajte povrće i nastavite s dinstanjem dok povrće ne omekša. Potom sipajte crno vino i, kad alkohol ispari, dodajte slatku i ljutu začinsku papriku. Sve zajedno izmešajte da se povrće sjedini. Umešajte seckanu nanu i brašno. Smesu neprestano lagano mešajte i, kada brašno porumeni, nalijte supom. Posolite, pobiberite i ostavite na vatri sve dok se smesa ne zgusne.
Snežana Nedeljković
Oprostite Oce Gavrilo, mislim da je nehotice doslo do zabune u samom receptu jer se navodi da je posno jelo a pise da je jedan od sastojaka pileca supa .

 

Crno VINO kao terapija
o.Gavrilo
Velika bolnica u Svidonu, u britanskoj pokrajini Viltšir, prva je u Evropi uvela terapiju crnim vinom jer je naučno ustanovljeno da ono smanjuje holesterol, sprečava pojavu tromba i srčajnih oboljenja, smanjuje rizik od moždang udara, čak vrši tedoksikaciju organizma u slučaju kancera.

Čun Čao, naučnica u zdravstveno-osiguravajućoj kompaniji “Kaiser Permanente”, vršila je ispitivanje na više od 80.000 muškaraca, analizirajući njihove prehrambene navike i zdravstvene tegobe, s posebnim naglaskom koliko piju crnog vina.

“Ustanovili smo da su oni muškarci koji su pili od jedne do dve čaše crnog vina dnevno imali znatno niži rizik obolevanja od raka pluća od onih koji ga nisu pili”, rekla je Čun za “Glas Amerike”, naglasivši da je studija pokazala da u procentima to iznosi 60 odsto manjeg oboljevanja, odnosno da je svaka čaša crnog vina, popijena u mesec dana, smanjila za dva odsto rizik od raka.

“Crno vino je bogato antioksidantskim spojevima, koji se nalaze u kožici zrna grožđa, a ona je uključena u proces fermentacije crnog vina, ali ne i belog”, objasnila je naučnica.

Međutim, ona je naglasila da zaštitne osobine crnog vina ne mogu eliminisati rizik od raka pluća kod onih koji puše.

“Prvenstveno savetujem prestanak pušenja, jer ono povećava rizik od raka pluća u tolikoj meri da čak i oni koji redovno piju dve čaše vina dnevno i pritom su pušači, imaju znatno veći rizik od obolevanja od nepušača.”

Stavove ove naučnice deli više stručnih ekipa širom sveta. Mnogi kao primer navode Francuze koji, iako su ljubitelji masnih sireva, srazmerno malo obolevaju od holesterola, srčanih bolesti ili moždanih udara upravo jer redovno piju vino.

Vinova loza je starija od čovečanstva, pronađeni tragovi stari su i do 70 miliona godina, ali tek poslednjih decenija gajenju i proizvodnji vina se prišlo naučno.

Ipak, ni u vinu ne treba preterivati, jer ono nije zdravo ukoliko vodi u pijanstvo, pa stručnjaci savetuju da je dnevno dva do tri deci crnog vina uz obrok “prava mera”.

Izvor: Tanjug
Milenković Petar
Pomoz Bog. Divna tema Oče, te htehoh po nešto reći o terapiji alkoholom i kod nas. Kao (bivši) zdravstveni radnik, znam da se daje po čaša piva dnevno, obolelima od žučne kese. Moj poznanik internista kardiolog, svojim pacijentima preporučuje ujutru po jednu čašicu domaće rakije, umesto diuretika i lekova za cirkulaciju. Naravno ne govorim NIKAKO o (zlo)upotrebi alkohola. Oče blagoslovite i pomjanite.
Slavica Radjevic
Pomaže Bog, oče. Kako je u Vitezdi? Na osnovu tema koje nam prezentujete, oporavak je očigledan? Raduje me da ste dobro,Slava i hvala Gospodu,da je tako! Odlična je tema sa vinom,ja imam nizak krvni pritisak,tako da je jedna čaša,više nego dovoljna, mada je pravilo da crno vino podiže krvni pritisak ,kod mene je obrnuto kao i većina stvari.Bitno je da čovek prihvati,svoje mane i nedostatke,i primeni ono što je dobro.Jedva čekam :,,radio Blagovesti i druženje na talasima",posebno,, Akatist Presvetoj Bogorodici ".Svako dobro od Gospoda. Vama sve najbolje,kao i osoblju bolnice+++
Stana Meseldzija
Hvala Bogu za sve blagodati koje nam iz prirode daje.Samo što na kraju zaključak u normalnim količinama i jest svakako dobro. Hvala Vam oče za sve ove korisne savete.Brz i uspešan oporavak Vam želimo !
Saša Lazić
Upravo ta supstanca koja vinu daje crvenu boju je lijek, zato ne vrijedi u slučaju bjelog vina...

 
o.Gavrilo
300 g belog pasulja tetovca
2 glavice crnog luka
2 suve crvene paprike

Preliv:
200 g crnog luka
50 g šargarepe
3 čena belog luka
1 vezica peršuna
biber
ulje
so

Priprema:
Pasulj potopite uveče u hladnu vodu, a sutradan ga kuvajte u nesoljenoj vodi. Kada se napola skuva, dodajte mu pola nasečenog luka i jednu celu papriku, pa kuvajte dalje dok potpuno ne omekša.

U posebnoj posudi prodinstajte na ulju sa kašikom vode preostali luk, rendanu šargarepu, seckani beli luk i seckani peršun. Posolite i pobiberite po ukusu.

Pasulj istresite u vatrostalnu posudu i prelijte ga prelivom od luka i šargarepe. Stavite posudu u zagrejanu pećnicu i pecite na umerenoj temperaturi dok se umak ne zgusne.

„Gravče na tavče" je obično vrlo jako jelo, ali je takode dobro i ako se pripremi blaže, tako da ga mogu jesti i ljudi slabijeg želuca.
Snežana Radović
Blagodarim Oče!!!
Ljlijana Schuberth
Bas ovako se secam, moja baka je isto tako kuvala, sa sargarepom i lukom! Hvala na receptu!
Janko Topalović
Kada sam bio u poseti kod druga koji je kaluđer u Studenici,nikada nisam slađe ručao,i ako je bilo posno jelo na vodi,bilo je lepše nego ne znam šta.
Sasa Pavlovic
Hvala za recept o.Gavrilo,a i dase zahvalim za onako dobro gostoprimstvo kod vas u Manastiru sve pohvale,Blagoslovite Oce.
Sonja Talevska
Najubavoto makedonsko jadenje.Blagodaram Oce!
Snezana Bosnjakovic
I jas se slazem ..
Snezana Bosnjakovic
Kad skuvam grfce na tavce praznik je u mojoj kuci i jos sa pecenim piperkama ...
Borislav Kasagić
Da,vrlo ukusno jelo!Naziv mu je makedonski i moram primijetiti kako sam upazio da makedonski jezik ima u svojem rjecniku neusporedivo manje turcizama i grecizama nego srbijanski srbski,a jedan od primjera je upravo i mak.GRAV,tj.grah.Nama Srbima u Bosni kao da trgovci kroje jezicnu kapu pa prodaju PASULJ,jer,vele"tako kazu PRAVI Srbi",a ti su navodno samo u Srbiji!I tako je grcko-latinski "fasoli-phaseolus"postala zestoka srbska rijec!Gospod sam zna koliko me je zaboljelo kad je hrv.vojska zauzela nase divno GRAHOVO,ono Gavrila Principa,i kad je na HTV jedan njihov vojnik podrugljivo izjavio:"..eto,da je srpsko zvalo bi se PASULJEVO,uahaha..!"Hm,da ne navodim dalje zejtin,pirinac,itd.u beskraj..Da,dobro rece jedna moja ucenica nastavniku koji se popasuljio:"Nastavnice,ako nije grah nego pasulj,sto onda i grasak nije pasuljak?"..Jest,bas taj PASULJ moze biti simbolom za sve sto se nama Srbima na svim poljima zbiva,jer mnogi misle da sve treba biti PROSTO KO PASULJ,a smisao ove fraze pojasnio mi je jedan Srbijanac:"..pa znas na koji nacin je pasulj prost!"...O,Gospode!
Ceca Zoki Milakovic
Hvala Oce bas mi je potreban ovaj recept!Blagosloveni Oce!
Suzana Nikolic
Preporucujem da probate da dodate nanu svezu ili suvu,moze da se doda na kraju kuvanja ili u tanjir,to sam naucila od svoje pokojne babe koja je bila makedonka i uvek je imala kako oni kazu mirodiju,a to je kod nas nana,inace pomaze i varenju.Prijatno!Inace,makedonska kuhinja je prepuna posnih ukusnih jela,a i mrsna jela su uglavnom sa jagnjetinom ,teletinom,ribom,svidjaju mi se njihova jela,na njima sam odrasla,a sa oceve strane sam naucila i bokeljska jela,koja su takodjei ukusna i od ribe,sto se sada promenilo,jer se retko ko vise bavi ribolovom u Crnoj-Gori,nazalost promenili su navike,koliko ja mogu da primetim.
Natasa Ilic Milovac
Oprosti brate Borislave ali cemu ove podele u pravi i drugim Srbima i ovom ili onom nacinu nazivanja pojedinih namirnica. U razlicitosti je lepota i snaga, dok god pronalazimo nacine da se razlikujemo i delimo necemo napredovati. Svi smo mi pravoslavni Srbi gde god ziveli.




o.Gavrilo
Post je verska odluka koja se odnosi na isključenje pojedinih namirnica iz jelovnika na određeno vreme. Dijetetski udžbenici ističu da većina religija zagovara povremeni post i da je post, u suštini, potpuno na liniji modernih naučnih saznanja vezanih za zdravu ishranu.

- Bitno je da imate na umu da, iako post traje od četiri do šest nedelja, što zavisi o kojem je postu reč, svako treba da posti samo onoliko koliko može - objašnjava dr Branka Mirković, nutricionista.

UZDRŽAVANJE
Savremeni nutricionisti zagovaraju povremeno kontrolisano gladovanje pošto olakšava organizam i podstiče eliminaciju štetnih materija. Post je zdrav i zato što podrazumeva smanjen unos hrane jer je osnovna preporuka za vreme obroka skromna količina hrane.

Smanjen unos holesterola
Post isključuje iz jelovnika namirnice životinjskog porekla i veći deo animalnih proizvoda koji su glavni izvor belančevina. Tradicionalni posni jelovnici zdravi su i zato što podrazumevaju smanjeni unos zasićenih masnoća koje su opet povezane s nastankom holesterola opasnog zbog toga što izaziva taloženje na zidovima krvnih sudova. Upravo zbog toga ovakva ishrana smanjuje rizik od nastanka lošeg holesterola.

PREDNOSTI
Moderni dijetetičari priznaju velike prednosti jela koja se spremaju i konzumiraju u dane posta. Posni režim ishrane blagotvoran je za organizam, pogotovu ako se ne zanemare neki važni principi pravilne ishrane kao što su raznovrsnost i redovnost obroka.

NEDOSTACI
To su prednosti, a koji su najčešći nedostaci ishrane u vreme posta? Pre svega monotonija obroka, stalno ponavljanje malog broja jela. Posledica može da bude pojava deficitarnog unosa neophodnih nutritivnih komponenata. Tokom posta većina ljudi samo isključuje jela koja nisu dozvoljena, a da istovremeno ne uvodi nova i tako samo osiromašuje jelovnik.

TESTA
Tokom posta može da dođe i do prevelikog kalorijskog unosa zato što ishranom dominiraju jela na bazi ugljenih hidrata (testa, peciva, hleba, džem, med). Ako se pretera sa (posnim) poslasticama i grickalicama ili ako one čak zamenjuju obroke, posledica je stalna glad, neredovna ishrana i povećanje telesne mase.

VODA
Imajte na umu da kada se naglo smanji količina hrane, zbog dominantnog osećaja gladi neki ljudi zanemaruju unos tečnosti.
Zato se postarajte da tokom dana unesete minimum 2,5 litara tečnosti u razmacima, a nikako naglo.

PRAVILNA ISHRANA
Evo kako bi trebalo da izgleda pravilna i uravnotežena ishrana u dane posta:
- Dan treba početi doručkom i obavezno predvideti vreme i organizovati nabavku za sva tri osnovna dnevna obroka.
- Veoma je važno svakodnevno jesti voće i piti prirodno ceđene sokove. Obavezno jedanput dnevno jesti salate od svežeg ili kiselog povrća, kao i jela od kuvanog, barenog ili dinstanog povrća.
- Svaki dan uneti obrok od mahunarki (grašak, sočivo, pasulj, lebleblije, boranije, pečurke) koje imaju nizak glikemijski indeks, a pružaju dovoljno energije za brojne dnevne aktivnosti. Od mahunarki mogu da se kuvaju čorbe, da se prave salate, pirei, pite, variva i musake.
- Sveži voćni sokovi, voće i pirei od voća treba da se nađu na vašem meniju dva puta u toku dana.
- Svakodnevno u organizam treba uneti dva i po litra vode i čaja.
- U pčetku ovakogvog režima ishrane postoje prolazne kratkotrajne reakcije organizma koje su posledica čišćenja i izbacivanja toksina. Probavne tegobe, promena apetita, promena raspoloženja itd.
- Pojačana potreba za jelom može da bude i posledica niskog nivoa šećera u krvi ili velike količine kiseline u želucu. Zato je veoma važno da jedete na dva do dva i po sata da biste izbegli ove simptome. za par dana će simptomi nestati i vratite se na četiri do pet obroka dnevno.

NERVOZA
Nelagodnost, nervoza i razdražljivost posledice su takve, neprimerene ishrane. Ali greše i oni koji post shvataju kao sistematsko izgladnjivanje. U želji da budu dosledni, a bez mogućnosti da organizuju sebi pravilnu posnu ishranu tokom dana, sistematski se izgladnjuju, što utiče na raspoloženje
o.Gavrilo
Tekst objavljen u BLICU 08.03.2008 god. Biljana Tasić
Janko Topalović
Moćna stvar za zdravlje duše i tela.
Nenad Badovinac
Gore u tekstu se spominje mnoštvo posnih namirnica koji blagotvorno uticu na zdravlje organizma. Nerazumem odakle tolika snaga ljudima kojii nikada ne poste, njihov organizam mora skupiti snage da neprekidno pobeđuje u ratu sa teškom hranom životinjskog porekla koja u obilnim količinama i to konstantno unosi čovek u sebe.
Natasa Ilic Milovac
Dragi brate covek ima snage dok ne oboli, svi vec znaju da namirnice pune belancevina izazivaju razne bolesti. No ja bih opet istakla da svrha posta nije samo uzdrzavanje od hrane, ali mozda ljudi slusajuci lekare pocnu da poste za pocetak makar samo zbog straha od bolesti. A kasnije, Bog nadje put do svakoga pa ce postiti iz pravih razloga. Molitva i post dva krila vere.
Aleksandra Zivkovic
Od pre oko6god. od kad sam pocela redovno da postim sva 4posta + posne dane bilo mi je sve teze i teze da prelazim na meso, tako da sam od pre 2,5godine prestala da ga jedem(a posle i slatkise koje sadrze secer). I imam mnogo vise snage, koza mi je kvalitenija... :)
Rade Kosanovic
Brate i Sestro po veri pa da vam i ja nesto kazem u vezi posta !
Rade Kosanovic
Dok sam bio malo mladji islo je sve divno a sada kako sam zabrazdio u 63 godinu nije vidse ono sto je bilo ranije dodjose bolesti pa na prvom mestu Cir pa se pojavi i SECER nije da sam ja protiv slatkoga ali sada vise nemoze kao nekada pa da nebudem na samo na dva problema javi se i PRITISAK tako da sve ide polako nagore a reoma je iza coska .Tako da sada ja vise nikada nemogu da postim kako treba a voleo bih da radim kao ranije ali bolesti kazu drugacije . Tako sve u svoje vreme a mi sa problemima mozemo samo da se TRUDIMO a vi koji ste fala Nebeskom Bogu zdravi radite sto treba jer nas ima puno koji to vise nemozemo nazalost.
Gordana Rodic-Prpos
Post je dobrovoljno odricanje ne samo od hrane već i svega grehovnog.Brate Rade da se nadovežem na vaš komentar,znate da nam je
tjelesni post važan (uzdržavanje od teške i masne hrane),pa vas molim da mu ne pridajete toliki značaj,jer je u vašem slučaju opravdan(zbog bolesti).Budite srećni i zadovoljni,jer vam ostaje onaj molitveni dio koji nas uvijek približava živom bogu koji vas nikada neće napustiti i koji će nas utješiti u ovom kratkom ovozemaljskom životu.Bog sa vama i majka Božja!
Marina Mina Ilijasev
Postoje cetiri grupe razloga za uzdrazavanje od konzumiranja mesa i to: zdravstveni, ekoloski, eticki i religiozni. Ishrana mesom je sa zdravstvenog aspekta nezdrava jer mesu treba mnogo vise vremena za varenje nego namirnicama biljnog porekla. Ako se tome doda da je covekov crevni trakt prilicno dug (mnogo duzi nego kod zivotinja mesojeda) to znaci da meso u nasoj utrobi pocinje da truli, pa i da se lepi na zidove creva. Iz trulezi ne mogu da se apsorbuju nikakvi proteini ni vitamini (pa ni B12), a zbog naslaga na zidovima creva i pokrivenosti crevnih resica, apsorpcija bilo kakvih hranljivih materija je otezana osim bezgranicnog izvora toksina koji potice iz te trule mase. No i kada se ne bi sve to dogadjalo opet bi konzumiranje mesa znacilo unosenje otrova u organizam imajuci u vidu raznorazne hormone i antibiotike kojima se hrane zivotinje namenjene za klanicu. A i kada bi se sve te zivotinje hranile zdravo na farmi na kojoj bi mogle da pasu i uzivaju u svezem vazduhu opet bi meso bilo zatrovano i to hormonom straha koje zivotinje luce ne samo u momentu nasilne smrti vec nekoliko dana pre klanja, predosecajuci smrt. U situacijama velike zatrovanosti organizma jetra ne stize da razgradi sve toksine pa deo njih dospeva u krvotok i nastaje bolest. Sto se etickih razloga tice oni se ticu uslova u kojima zivotinje koje se gaje radi klanja zive i boli koja im se nanosi nasilnim lisavanjem zivota. Niko ne moze svoju srecu i zadovoljstvo da gradi na nesreci, strahu i patnji drugih zivih bica. Ekoloski gledano gajenje zivotinja za ljudsku ishranu ima pojacano dejstvo na zagadjivanje okoline. Za zivotinjsku ishranu je potrebno proizvesti vise biljne hrane nego za ljudsku ishranu. Isto vazi i za potrosnju vode, ne samo u toku uzgoja vec i u toku klanicke obrade mesa. Konacno religijski razlozi se baziraju na Bibliji i prvoj Mojsijevoj knjizi - Knjizi postanja gde pise da je Bog coveku za hranu odredio semenje i plodove biljaka. Dakle ne zivotinje (za koje pise da im je Bog dao dusu), ribe (isto vazi sto i za zivotinje) i jaja (cija je osnovna prirodna funkcija razmnozavanje ptica, a ne ljudska ishrana).
Razvoj svesti neminovno vodi od nevegatarijanske ishrane ka ishrani semenjem (zitarice) i plodovima biljaka (voce i povrce), ali ni za jednog pojedinca koji je navikao na koriscenje mesa u ishrani ovaj prelaz ne sme biti brz i nagao jer moze prouzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. Preporucio bih zato, cak apelovao, da se pocne sa samo jednim danom posta u nedelji (npr. petak) i da se posle nekoliko meseci ili godinu dana (individualno) broj dana posta u nedelji poveca na dva (recimo sreda i petak ako ste pravoslavni odn. u dane punog i mladog meseca i rugog i jedanaestog dana mesecevih mena odn. u dane kojima vladaju vama licno vazne planete-ako naginjete Istoku). Vremenom bi se uzdrzavanje od ishrane mesom trebalo prosiriti na najkraci visednevni post (Velikogospojinski), pa vremenom tome dodati Petrovski post i prvu i poslednju nedelju Bozicnog i Velikog posta. Kada posle cetiri-pet, deset godina (individualno) pocnete da postite sve jednodnevne i visednevne postove jednostavno cete se navici na takav nacin zivota i meso vas nece vise privlaciti, a pecenje ce vas umesto dobrog zalogaja podsecati na akt nerazumnog nasilja nad zivim bicem koje oseca bol i patnju. Onda cete i prema sebi i prema drugim ljudima poceti da se pazljivije ponasate, da se kajete i oprastate i svet ce postati srecnije mesto za zivot.
P.S. Skupa sa uzdrzavanjem od koriscenja mesa u ishrani za zdravlje tela i duha su bitni i uzdrzavanje od pusenja, opijanja i drogiranja i uopste nezdravog i neprirodnog nacina zivota
Saša Lazić
Zadnje što sam uzeo u manastiru Lepavina je baš knjiga kuharica sa posnim jelima i to je bogatsvo, zamislite, pizza posna čak ima ;)) pa šta bi više...
Sanja Vujovic
Ima i posna krempita :)
Silvija Maric
Pomaze BOG!Jako mi je zao sto mi je tesko postiti cak i ovako lako, kako je to u nase vreme izobilja,a sramota me je u odnosu na post mojih deke i bake koji su u vreme najvecih ratarskih radova, a to je bilo u vreme Velikog i Petrovskog posta, postili strogo po tipiku!I verujte nisu znali za posnu krempitu,najveci slatkis je bila snita hleba sa pekmezom od sljiva ili neko voce!A ja se samo trudim kako da sebi olaksam,poboljsam ukus...
Suzana Nikolic
Meni licno nikada ne fali nista sto se tice hrane,zadovoljna sam sa onim sto sebi mogu danas da spremim,nekada sa mesom ,nekada bez mesa,desi mi se da mi dan prodje na vocu,ali sve vise mi nedostaje duhovne hrane,u smislu dobre knjige,posete nekoj izlozbi,izletista,svetinja,sto sam ranije mnogo vise imala mogucnosti seb da priustim,to mi stvarno nedostaje.Ranije sam imala mnogo vise i svima sam mogla da pomognem u cemu sam takodje uzivala,jer uvek sam bila srecnija kada mogu da dajem nego da ja od drugih zavisim.Onaj koji nema potrebe za duhovnom hranom sva zadovoljstva nalazi u hrani i zato je nezasit,a kada bi bio ispunjen lepim osecanjima srece,zadovoljstva ne bi po mom misljenju toliko imao potrebe za hranom.Sto se tice ishrane,sve sto je u normalnim kolicinama je dobro,pa i za presnu hranu za koju neki kazu da je zdrava,ipak je dokazano da termicki obradjeno povrce je lakse za varenje i bolje se iskoristi sastav takve hrane.Niko ne spominje cigarete,monasi kazu da onaj ko pusi dzaba se pricescuje, jer je pusac kadionica za djavola i samo post ne moze da mu se primi kako on ocekuje,da li je to tacno,po meni to i jeste najbitnije da pokazes da stvarno vodis racuna o zdravlju svoga tela i duse,da si ti gospodar svoga tela a ne cigarete,tako je moja pokojna baba ivek imala obicaj da kaze.Jesam za post,ali kada si u potpunosti tome posvecen i dusom i telom,onda stvarno kada odes na pricest osecas neko olaksanje,iskrenu radost,zadovoljstvo,srecu kao da si okruzen svetloscu,osecas se jakim za svaki problem.

Pročitano: 28912 puta