Dodaj u Favorite

RADIO

MANASTIR POKROVA PRESVETE BOGORODICE U ĐUNISU

image

“Mojsinjska sveta gora” na području Mojsinja, Đunisa, Kaonika, Vitkovca i susednih sela okićena je većim i manjim crkvama. Po predanju, u mojsinjskim planinama bilo je monaha i monaških isposnica. Narod crkve poštuje i rado posećuje. Među njima je i stara crkva Pokrova Presvete Bogorodice u Đunisu, mestu zvanom “Markovina”. Ona je najposećenija i u nju dolaze vernici iz svih krajeva naše zemlje i inostranstva.

Potresna je istorija njenog postanka. Pred kraj 19. veka ljudi su viđali plameni stub na mestu gde se danas nalazi crkva. Stoka se na tome mestu nije zadržavala niti pasla, već je bežala, i niko je nije mogao zadržati. Godine 1898. trinaestogodišnja boležljiva devojčica Milojka iz Đunisa imala je usred dana čudesnu viziju. Kada je pošla sa krčagom da zahvati vodu na izvoru blizu mesta gde se pokazivao plameni stub, prvo je čula reči: “Blagoslovena si ti devojčice, pohitaj na vodu”. Došavši na izvor, Milojka je videla ženu u crnini koja joj je rekla: “Milojka ne plaši se nego dođi meni”. Žena je uhvati za ruku saže se, iskopa virčić iz koga poteče bistra voda. Onda zapovedi Milojki da se umije i pije od te vode da bi ozdravila. Kad ona to učini, žena joj reče da na ovom mestu treba podići crkvu i posvetiti je Pokrovu Presvete Bogorodice. Sa krčagom vode Milojka se vrati i ispriča sestri i njenoj drugarici šta joj se desilo na izvoru, a zatim i roditeljima. To se brzo razglasilo i ljudi su shvatili da je ta žena bila sama Bogorodica koja želi da se tu podigne crkva. Zbog toga su to mesto ogradili i pokrili. Narod je počeo dolaziti, paliti sveće, piti vodu i umivati se. Bolesnici su ozdravili i javno pričali o svom čudesnom isceljenju. Bogobojažljivi ljudi su 1898. podigli malu crkvu brvnaru, veličine 3x3 metra. No kad je narod počeo masovno posećivati crkvu, pobunili su se arhimandrit svetoromanski Danilo i sveštenik kaonički Ljubodrag Jovanović. Oni izdejstvuju kod načelnika Todorovića da se crkva poruši, što je i učinjeno. No, svu trojicu postigla je teška kazna Božija, koja se odrazila i na porodice sveštenika i načalnika, dok je arhimandrit pao u upostelju i posle sedmogodišnjeg bolovanja umro.

Na ruševinama crkvice pokazivala se svetlost i čuo se zvuk zvona. Vernici su i dalje dolazili i dobijali iscelenje. Podiže se nova crkva, nešto veća od prve.

Sve do 1935. crkvom su upravljali bogomoljci iz Đunisa, a tada je od njih upravu preuzeo đuniski paroh Stojan Miletić. On je njome upravljao do 1960, kada je osnovan manastir Pokrova Presvete Bogorodice i predat na upravu jeromonahu Klimentu. Kasnije je manastir pretvoren u ženski manastir i uprava je data današnjoj igumaniji Minodori. Prilikom osnivanja manastira podignuta je i prostranija crkva od betonskih blokova.

image
Unutrašnjost hrama

Kako se broj posetilaca iz godine u godinu povećava, to ova crkva nije mogla da zadovolji potrebe vernika, naročito o velikim praznicima i hramovnoj slavi, Pokrovu Presvete Bogorodice. Zato su se Njegova Svetost patrijarh srpski German i episkop niški Irinej zalagali za odobrenje za gradnju hrama većih dimenzija. Odobrenje je stiglo 1977, kada je i počelo zidanje. Episkop Irinej svake nedelje dolazi i nadgleda radove. Stiglo se do krova i izgled nove crkve može se jasno videti. Ona je dugačka 30, široka 10 i visoka 10 metara. Kube će biti visoka 20, a zvonara 22 metara. Planom su predviđeni hor, krstionica i ostale prostorije. Ispred glavnog ulaza u hram nalazi se trem, gde će se služiti prilikom hramovne slave kada se u ovu svetinju slegnu hiljade vernika.

Hram će biti najlepši u ovome kraju. Svojom arhitekturom i budućim živopisom privlačiće vernike. Prirodna lepota oko manastira upotpunjava lepotu hrama.

Izvor: “PRAVOSLAVLJE” 15.oktobar, 1979. br.302. str.15
Prepisao Arhimandrit Gavrilo Vučković 12. oktobar, 2007.

Upisite email bliznjih:

Postao 10/12 u 11:19 AM

Komentari:

Ime:

Mjesto:

URL:

Pregled uživo:

Zapamti moje osobne informacije

Obavijesti me o komentarima?

Upisite rijec koju vidite u polje ispod:

<< Pocetna stranica