Status

Духовни разговор о. Гаврила преко Фацебоока са братом М.      A-   A+

- Помаже Бог, оче.

о. Гаврило - Бог благословио, брате М.

- Драго ми је што се сад дописујемо, јер ми треба разговор.

о. Гаврило - Можемо разговарати.

- Шта је са М., задњи пут кад смо разговарали била је пред удајом?

о. Гаврило - То ја не знам, то би ти требао знати.

- Па не знам, јер нисам давно био овде, био ми је компјутер у квару. Погледаћу на њеном профилу, причала ми је о свему, како вас је упознала и о искушењима која је имала.

о. Гаврило - Зато си и девојку изгубио кад си остао без компјутера.

- Е оче, кад помињете девојку, треба да се женим под хитно, јер ето, слаб сам доста у задње време што се тиче страсти.

о. Гаврило - Заборави на М. што пре, потражи другу.

- Заборавио сам, него драго ми је ако је нашла правог за себе да је воли и пази, а то јој треба.

о. Гаврило - И што пре се ожени, године ти иду, теку ко водена река&хеллип;

- Оче, у праву сте, имате ви нека духовна чада овамо преко Дрине, чини ми се да би ми одговарала смирена девојка да се ја уз њу мало смирим, пошто сам у задње време мало несмирен.

о. Гаврило - Удала се и недавно венчала у манастиру Прохор Пчински, чак је грчка телевизија преносила њено венчање.

- Мислите на М.?

о. Гаврило - Да, да, само не тугуј, можеш једино да јој честиташ брак.

- Не тугујем, него да вам кажем шта ме мучи: има једна девојка која хоће са мном, али је болесна од рођења, има бронхитис. То сам рекао мом духовнику, а он ми је рекао да са њом останем само пријатељ. Тако је сад, али ме мучи то што сам можда погрешио.

о. Гаврило - Ето видиш, због квара на компјутеру изгубио си девојку&хеллип;

- Па, мени од ове ствари саблазни долазе најчешће&хеллип;

о. Гаврило - Кад технологија закаже, видиш да не ваља. А можда је тако била и Божја воља.

- Да, све је воља Божја, оче, и невоље и искушења, само да их ми сами не стварамо, а ја сам такав, нажалост, да их стварам.

о. Гаврило - Некад је у старини било да проводаджије имају улогу посредника између момка и девојке за склапање брака. Сада, у ново доба, у време технологије, то су Фејсбук и Скајп или Твитер.

- То старо је било добро, али и сад је боље уживо него овде на компјутеру, зато вечерас идем мало у необавезну шетњу.

о. Гаврило - Тада су бракови били благословени, из тих бракова су се рађала здрава деца и није било толико развода као данас, кад се упознају преко Фејсбука. Узимају се и на брзину се и растају.

- Да, тако је време, брзо све иде. Како је код вас у Лепавини?

о. Гаврило - И још ако се деца рађају из таквих бракова, тек настају беде за такву децу, па не знају право ни који су им родитељи.

- Мислим да су благословена деца која се рађају у црквеној породици.

о. Гаврило - Онда и родитељи и деца постају збуњени и смућени.

- У садашњем времену то је најважније.

о. Гаврило - Да, да буду из благословених бракова, од родитеља који су склопили брак благословом Цркве. Ето, брате, мислим да је доста на ову тему о браку, други пут нађи другу тему за неке друге недоумице. Бог благословио и лаку ноћ.

- Да, хвала вам, оче, на поукама. Помолите се пред иконом чудотворне Богородице Лепавинске за здравље моје мајке В., молио бих вас.

о. Гаврило - Кратак разговор, али користан.

- Тамо се налази и моја слика, па се надам да ће Света Мајка помоћи мојој мајци, а и мени да се поправим и будем бољи, па ће све бити боље и благочестиво.

о. Гаврило - Само рачунај на године што се тиче женидбе, године течу у неповрат.

- Па сад ми је 31, право говорите. Помолите се за моју мајку и за мене грешнога.

о. Гаврило - Добро, још није касно, али си на граници. Полако се иде према старости. Још једанпут Бог благословио.

- Хвала вам оче и праштајте мени.

о. Гаврило - Амин.

(7. јун 2011.)