Status

Духовни разговор о. Гаврила преко Фацебоока са сестром А.      A-   A+

*** Благослови, оче Гаврило!

о. Гаврило - Бог благословио.

*** Слава Богу за јучерашњи текст, одличан је.

о. Гаврило - Након што си поново прочитала наш јучерашњи духовни разговор са чата, и онај текст са линка, јеси ли то разумела?

*** Слава Богу, јесам!

о. Гаврило - Данас многи хоће да имају духовнике, али да их не слушају. И стално би их мењали. По њима би духовници требали да испуњују вољу својих духовних чеда, а не да ови слушају своје духовнике. Зато почињу да им налазе мане, да би могли отићи код другог. Таква духовна чеда се зову "самовољници", а не послушници. Колико сам приметио, код вас у Македонији је много младих који трагају за духовним животом.

*** Слава Богу, да!

о. Гаврило - Али има такође и недуховног начина живота међу младима, понесе их дух времена у којем се живи.

*** Да. Слава Богу, оче, недељом су почели да се пуне храмови младим људима који желе да живе према ономе како уче Свети Оци.

о. Гаврило - Да, почело је духовно буђење. Само што је жетве много, а жетелаца мало.

*** Да. Радујем се зато што сам у прошло време, колико могу да се сетим, још као дете посећивала Божје храмове и слава Богу што ме је чувао. Мој покојни деда је радио као црквењак у храму посвећеном Пресветој Богородици у месту из којег потичем. Његов духовни отац је био епископ Гаврил Велички Светогорац.

о. Гаврило - Тако је то кроз историју Цркве. Било је слободе, било је и гоњења, али вера у Бога није нестала. Никада није нестао квасац из теста, увек је било духовног живота, некад више а некад мање...

*** Да, оче. По чему ћемо познати да смо мили Господу него преко искушења!

о. Гаврило - &хеллип; али ланац никад није био прекинут. Да, без искушења нема ни спасења.

*** Оче, много ме је Бог чувао! Имала сам доста искушења, још као дете па све до брака. И преко тих искушења још ми се више повећала љубав према Богу.

о. Гаврило - Сад имаш искушења с духовником, неће да те слуша.

*** Ја њега треба да слушам, али немам шта да слушам. Верујте, оче, уопште не желим да клевећем. Али тако је.

о. Гаврило - Је ли је "младостарац" или је старији по годинама? Колики му је стаж у монаштву?

*** Млад је, оче, има 32 године, а монашког стажа десет година.

о. Гаврило - Молите се Богу за вашег духовника, укажите му поштовање као свештеном лицу, па ће се и он потрудити да буде још бољи као духовник.

*** Добро, оче! Иначе, да поделим са Вама једну радост - на икони св. Василија Острошког су се 19. децембра појавиле капљице на његовој светој бради и на десној руци. Откако само то видели супруг и ја, почели смо да читамо акатист св. Василију и акатист Пресветој Богородици.

о. Гаврило - Има ли Ваш духовник, осим Вас, још духовне деце који су под његовим руковођењем.

*** Оче, једном сам пала у искушење кад се похвалио са бројем своје духовне деце, око стотину.

о. Гаврило - Слава Господу за сваку похвалу, дотераће га молитве његове духовне деце до тога да буде још бољи. Само се ви молите Богу за њега и Господ ће услишати ваше молитве.

*** Спаси, Господи! Оче, да Вас питам за лозу св. Симеона Мироточивог. Када је најбоље да се започне са постом?

о. Гаврило - Па уз грожђе сте добили и упутство, тамо пише како се треба правилно користити.

*** Да, само после које недеље по Васкрсу?

о. Гаврило - То ви сами одредите када ћете моћи да одржите прописано правило. Не овиси то о неком времену, него о томе како и кад се може одржати пост који се тражи у упутству.

*** Оче, ту пише између поста.

о. Гаврило - Па, урадите тако како пише.

*** Оче, молите се за нас Царици Небеској!

о. Гаврило - Ако вам нешто не буде јасно, мораћете да упитате свог духовника, он ће вам боље објаснити како се користи то грожђе.

*** Да, оче, лоза нам је летос послата са Свете Горе, и ми од њега чекамо да нам каже када да почнемо. Још увек чекамо зато што нам је рекао, кад смо га питали, да ће видети када, јер у то време била трапава седмица. Тако још увек чекамо.

о. Гаврило - Онда чекајте усмена упутства. Али због чега требају још и усмена упутства кад у оној књижици коју сте добили уз грожђе пише све? По томе поступајте. Изгледа да бисте ви хтели да то буде мало компликованије, а не онако једноставно како је написано. Добро, сестро, да за данас приведемо крају овај духовни разговор.

*** Опростите, оче, и благословите!

о. Гаврило - Бог благословио. Амин.

5. јануар 2010.

Број посјета од 23. Априла 2009. године