Status

Духовни разговор о.Гаврила преко Фацебоок са - братом И.Г.      A-   A+

*** Помаже Бог оче Гаврило.Благословите. Јако бих волео да чујем ваше излагање. Био сам само једном у манастиру Лепавини.Могу рећи да је веома леп манастир. Имам заиста, заиста много,много питања. Имам питање везано за конференцију.

о.Гаврило - Бог благословио брате И.

*** Благодарим. Шта мислите кад би се одржала Ваша конференција преко скѕпе-а?

о.Гаврило - Не одржавам ја никакве конференције на фаце-у, него само духовне разговоре појединачне водим с онима који ми се јављају ако неко има неке недоумице из праксе црквеног живота поводом најосновнијих ствари о понашању у храму, како и кад се треба молити Богу, о посту, о умној молитви. Нешто ми стално постављају питање о некаквим чиповима ко да сам ја стручњак за чипове и везано за нека биометријска документа као нпр. да ли их треба узимати или не као да сам неки стручњак за ову врсте питања.

*** Опростите, мене интересују практична питања баш из црквеног живота и ништа друго.

о.Гаврило - Људи треба да се најпре брину како да спасу душе и сачувају се греха да би задобили Царство Небеско,а не да троше време узалуд око некавих чипова и биометријиски докумената и ономе што је безвредоно и само повод за губљење времена, јер се с тим не може процес временски зауставити и блокирати одлуке оних који владају и одлучују на основу земаљских закона.

*** Мене ипак више интересују питања из праксе, а не чипови или било шта друго што је везано за биометријске податке.Занимају ме питања везана за причешће молитве,духовника, исповедање. То је оно, о чему бих ја волео да знам.

о.Гаврило - Да, то треба један практични верник да зна, баш о овоме што си навео горе.

*** Имам неких недоумица везаних за поменуто.

о.Гаврило - Које конкретно?

*** Волео бих да чујем појашњење од искуснијог духовника везано за причешће нпр. да ли је осуда ако се у току поста човек омрси...?

о.Гаврило - Хвала Богу, данас има много духовних књига из којих би се много дало научити из прочитаног.

*** Да, разумем оче. Други пример је везан за онога који није у могућности да пости и желео бих једно питање да Вам поставим ако бих пришао причешћу после исповести истовремено знајући рецимо да сам се те недеље се омрсио. Да ли је уопште храна као таква грех? Ја мислим да није. То ми је недоумица.

о.Гаврило - Треба сваки сам о томе да размисли да ли ће да буде практични верник или само обредни, декларативни.

*** У реду, али ако човек није у могућности да пости. Наводим то као пример.

о.Гаврило - Немаш ти шта да мислиш да ли је овако или онако, него Црква је прописала како треба верник да испуњава црквене одредбе које важе вернике који јесу верници што не може нико то измени сваки за себе по свом нахођењу. Уосталом кад кажеш да није могуће постити,онда могу да кажем да нема ништа што није могуће, јер све је могуће кад човек хоће да живи побожно и благочестиво и да поштује правила живота прописана за вернике тј. чланове црквене заједнице

*** Благодарим на тако детаљном одговору. Мислим заиста да би и требало тако да буде. Ово сам питао зато што би се један од верника или верујућих причестио, па би хтео да пости од среде.

о.Гаврило - Немаш ти шта да мислиш и стално ти понављаш једно, те исто да ти тако "МИСЛИШ".

*** Јасно. Благодарим оче. Онда ћу му и тако пренети да ипак пости цео пост.

о.Гаврило - Набави мали црквени календар и тамо имају упутства кад и како се требе постити. То је прописано за сваког верника који хоће да буде прави верник по уставу црквеном.

*** Благодарим. Имам још питања, али неком другом приликом, ако није проблем.

о.Гаврило - Бог благословио брате до следећег сусрета на овом виртуелном простору. АМИН.

*** Амин.

21. децембра 2009.