Status

Духовни разговор о.Гаврила преко Фацебоок са-братом М.Ј.      A-   A+

*** Помаже Бог оче Гаврило. Благословите! Баш сада слушам Радио Благовести (архиву)

о. Гаврило - Бог благословио брате.

*** Гледао сам Ваше поуке на ЅОУТУБЕ.

о. Гаврило - Јеси ли нешто упамтио из поука?

*** Да, упамтио сам. Људи иду у кафане више него у цркву на молитву, и то није уреду.У моме граду има релативно велик број људи православне вере и младих и старијих, а нико од њих не иде у цркву .

о. Гаврило - Сигурно су недељем људи више по кафанама, него на Св. Литургији у цркви.

*** Оче Гаврило, у задње вријеме размишљам како људима да кажем да иду у цркву на молитву и да се моле. Није све у томе да само у цркву се иде формално, него да се испуњавају Божије заповести.

о. Гаврило - Шта је ту грешка по твоме мишљењу и шта би се требало урадити да би се људи више интересовали да недељом и празницима иду на богослужења? Сад више нема комунизма да се изговарају да не смеју ићи у цркву.

*** Ја мислим оче Гаврило да су ту најприје погрешили родитељи, који нису учили будућу генерацију о вери и њеном пресудном значају за живот.

о. Гаврило - Да, треба човека прво упознати и поучавати о основама вере. Потребна је ВЕРОНАУКА ЗА ОДРАСЛЕ.

*** Доста људи ни не зна шта је веронаука.

о. Гаврило - Колико становника има у твоме месту, где ти живиш и колике цркве и колико свештеника у њима служи?

*** У моме граду има мало више од 4000 становника и има само једна црква, римокатоличка.

о. Гаврило - Колико свештеника има задужених за ту заједницу којој административно припадаш?

*** Ја знам само за три свештеника.

о. Гаврило - Јеси ли ти крштен и идеш ли ти редовно недељом и празницима у цркву?

*** Крштен сам , али нисам редовно ишао у цркву. Почео сам у задње време да идем сваке недјеље.

о. Гаврило - Је ли у твом месту већинско становништво, које припада римокатоличкој вероисповести?

*** Да, тако је оче Гаврило. Има нас, који смо православне вере 100 - 200 људи.

о. Гаврило - Колико је удаљена православна црква од твог места у коме ти живиш?

*** 105 км је далеко црква у главном граду ове државе. У суседној држави има исто преко границе једна црква и исте је удаљености.

о. Гаврило - То значи да је друга тамо ситуација, помало специфична, али опет није ни далеко 105 км до цркве.

*** Има и молитва сваке недеље у римокатоличкој цркву у једном мањем пограничном месту 40 км одавде, а ту молитву чита православни свештеник, који је уједно и парох једног пограничног града ту.

о. Гаврило - Па, ето, ни то није далеко и још је ближе.

*** Ближе је пола сата вожње, а људи то ипак занемарују. Једни кажу да немају времена, а једнима се не да.

о. Гаврило - Потрудиће се и доћиће и они полако у цркву док се мало не пробуде. Још помало дремају.

*** Надам се да ће да буде тако. Оче Гаврило, која молитва је свакодневна молитва?

о. Гаврило - Имају молитве из ПРАВОСЛАВНОГ МОЛИТВЕНИКА, а ту је у склопу молитвеника и молитва пре спавање и јутарња молитва после устајања. Ето, ти помало буди мисионар међу њима и дај им добар пример. Буди добар мисионар међу твојим вршњацима.

*** Па морам да се трудим оче. Хвала Вам, читаћу молитве из православног молитвеника.

о. Гаврило - Бог благословио брате. АМИН.

7. децембар 2009. год.

Број посјета од 23. Априла 2009. године