Status

Духовни разговор о.Гаврила преко фацебоок са-братом М. Д.      A-   A+

*** Помаже Бог оче Гаврило. Благословите. Како сте?

о. Гаврило - Бог благословио брате. Хвала Богу, добро сам.

*** Могу ли једно питање да Вас питам?

о. Гаврило - Може једно. Пуна ми је црква ходочасника.

*** Зашто многи православни епископи у Српској Православној Цркви подржавају екуменизам?

о. Гаврило - Не сви. Има ревнитеља.

*** Екуменисти су они, који су либералнији за дијалог са осталим конфесијама. Кад се зацари лукави у свету, покушаће да влада на 3 начина економски, политички и религијски, а да би придобио народ најлакше је преко религије. Због тога верујем да покушава универзалну неку цркву да створи.

о. Гаврило - Ма, није дошло време тога. Најважније је да човек буде увек приправан за вечност да задобије Царство Небеско.

*** Ближи се то време. Ја сам вас назвао телефоном 2007. године, али сте били на терапији. Био сам веома болестан и купио сам икону Пресвете Богородице са Христом у грчкој Цркви и молио сам се стално пред њом и устао сам из кревета и почео да ходам. Бол се исцелила, а после икона замирисала у целој кући.

о. Гаврило - Ова земаљска смућивања само смућују народ, који није довољно упућен у веру прадедовску.

*** Имали су наши људи много невоља и треба полако са свима без осуђивања и бацања анатема, почев од комунизма, па сад до папизма.

о. Гаврило - Некад је био комунизам, који је смућивао народ, а ни ова демократија није се далеко одмакла. Живети по Јеванђељу, то је најисправније.

*** Имам жељу монах да постанем од своје 5 године, а нико у породици ми ње религијски настројен. Имао сам много невоља и искрено Вама могу рећи да сам нападан и од сатане, и много сам прерпека имао, али Господ увек помогне. Понекад ми је чудно зашто ми помогне, а кад се погледам, знам да сам грешку направио.

о. Гаврило - Што су веће невоље, већа је и награда, што се гвожђе више кује, буде јаче и тврђе и отпорније на ломљење. У ком облику те напада сатана.

*** Нападао ме је у облику животиња неколико пута, гурка ме кад спавам, куцка у зид кад се молим и мумља. Имаћу прилику, хвала Богу, сутра поново да посетим један овде близу грчки манастир. Пресвете Богородице мироточива икона, стигла је.

о. Гаврило - Читаш ли ти молитве пред спавање?

*** Већином кад читам, омета ме, али не стално, него на сваких 10 минута и кад се прекрстим стане, или молитву кад очитам, онда стане.

о. Гаврило - Не обраћај пажњу на његово куцање и отићиће.

*** Не обраћам, само му рекнем: "Ти ми услугу чиниш да ме приближаваш још више молитви, али не причам никоме о томе. Нико ми не би веровао ионако.

о. Гаврило - Закрсти га крстом, па ће побећи у пуста и безводна места.

*** Осим свештеника и родитеља, закрстим кревет и све у кући, поготово кад мирис ватре осетим, знам већ...

о. Гаврило - Труди се и моли се брате.

*** Још мало, па ћу да напустим ово и идем у манастир, али не знам родитељима како да кажем и објасним.

о. Гаврило - Колико ти је година?

*** 22. Не бих да их повредим, али Господа волим највише.

о. Гаврило - Имаш ли још браће и сестара?

*** Сестру од 16 година имам.

о. Гаврило - Полако, немој одједном да их изненадиш, него оди као гост у неки манастир и борави на кратко, па се врати кући, па опет. Најбоље би било да одеш на Свету Гору у манастир Хиландар.

*** Ви сте тамо били?

о. Гаврило - Да, 13 година. Борави мало тамо да се навикнеш на манастирски живот и монаштво. У тих 13 година, једну годину био сам код Грка у Келији Белозерској близу Кареје.

*** Овде у манастиру једном, мати игуманија ме је звала и кад ме је видела позвала ме да останем, да јој помогнем. Њен духовни отац је отац Јефрем. Сад је у Аризони.

о. Гаврило - Познајем ја старца Јефрема, био сам код њих у манастиру Филотеју 20 дана. Прозорљиви старац...и веома кротак.

*** У којој години сте ступили у монаштво?

о. Гаврило - Са непуних 17 година ступио сам у манастир.

*** Да ли могу да Вас питам зашто је то била Ваша одлука?

о. Гаврило - Зато што сам заволео монашки живот и да свој живот завршим у манастиру.

*** Лепо је имати пријатеља као ви.

о. Гаврило - Је ли ти познајеш старца Јефрема?

*** Познајем неколико монаха, али њега никада нисам упознао иако се он молио за мене, али мислио сам ускоро да га посетим.

о. Гаврило - Ти живиш у Америци негде?

*** Да, на западној обали Америке. Чтец сам. Мислио сам да кренем на богословски факултет, али тражили су ми 5000 долара, али моји родитељи нису имали толики новац.

о. Гаврило - Где на факултет?

*** Кад је требало средњу богословску да упишем, преселили смо се овде и овде сам 2 пута пробао да идем на богословски факултет у Чикагу, али нисам имао толики новац. Игуманија једног маанастира овде ми је рекла да ће она мени джаба да пошаље, али нећу да замучавам монахињу. Хвала јој као да ми је и дала.

о. Гаврило - За манастир није ти потребан новац, већ воља и одлучност.

*** Због тога и хоћу да идем. Тешко је у овом свету општити са Творцем, посебно због ових апатичких слика са којима се човек сусреће свакодневно.

о. Гаврило - Саветовао бих ти да мало проведеш времена у којем манастиру као гост.

*** Мислио сам једно месец дана као гост да останем и то на Светој Гори негде.

о. Гаврило - Имаш ли толико новца за пут?

*** Скупићу ваљда, али мислио сам прво негде овде, пре него што одем на Свету Гору. Одакле сте Ви родом оче?

о. Гаврило - з источне Србије близу румунске границе, влашки крај. Брате да завршимо за данас, морам у цркву, јер верници чекају за молитву.

*** Добро, хвала Вам оче Гаврило, молите се за мене. Благословите.

о. Гаврило - Бог благословио. Амин.

7. новембар 2009. год.
Број посјета од 23. Априла 2009. године