Duhovni razgovor o.Gavrila preko Facebook sa-bratom M.J. A-   A+

*** Pomaže Bog  oče Gavrilo. Blagoslovite! Baš  sada slušam Radio Blagovesti (arhivu)

o. Gavrilo - Bog blagoslovio brate.

*** Gledao sam Vaše pouke na YOUTUBE.

o. Gavrilo - Jesi li nešto upamtio iz pouka?

*** Da, upamtio sam. Ljudi idu  u kafane više nego u crkvu na molitvu, i  to nije uredu.U mome gradu ima relativno velik broj ljudi pravoslavne vere i mladih i starijih,  a niko od njih ne ide u crkvu .

o. Gavrilo - Sigurno su nedeljem ljudi više  po kafanama, nego na Sv. Liturgiji u crkvi.

*** Oče Gavrilo,  u zadnje vrijeme razmišljam kako ljudima da kažem da idu u crkvu na molitvu i da se mole. Nije sve u tome da samo u crkvu se ide formalno,  nego da se ispunjavaju Božije zapovesti.

o. Gavrilo - Šta je tu  greška po tvome mišljenju i šta bi se trebalo uraditi da bi se ljudi više interesovali da nedeljom i praznicima idu na bogosluženja? Sad više nema komunizma da se izgovaraju da ne smeju ići u crkvu.

*** Ja mislim  oče Gavrilo da su tu najprije pogrešili roditelji,  koji nisu učili buduću generaciju o veri i njenom presudnom značaju za život.

o. Gavrilo - Da, treba čoveka  prvo upoznati i poučavati o  osnovama vere. Potrebna je VERONAUKA ZA ODRASLE.

*** Dosta ljudi ni ne zna šta je veronauka.

o. Gavrilo - Koliko stanovnika ima u tvome mestu,  gde ti živiš i  kolike crkve i koliko sveštenika u njima služi?

*** U mome gradu ima malo više od  4000 stanovnika i ima samo jedna crkva, rimokatolička.

o. Gavrilo -  Koliko sveštenika ima  zaduženih za tu zajednicu kojoj administrativno pripadaš?

*** Ja znam samo za tri sveštenika.

o. Gavrilo - Jesi li ti kršten i ideš li ti redovno nedeljom i praznicima u crkvu?

*** Kršten sam , ali  nisam redovno išao u crkvu.  Počeo sam u zadnje vreme da idem svake nedjelje.

o. Gavrilo - Je li  u tvom mestu većinsko stanovništvo,  koje pripada rimokatoličkoj veroispovesti?

*** Da,  tako je  oče Gavrilo. Ima nas,  koji smo pravoslavne vere  100 - 200 ljudi.

o. Gavrilo - Koliko je udaljena pravoslavna crkva od tvog mesta u kome ti živiš?

*** 105 km je daleko crkva u glavnom gradu ove države.  U susednoj državi ima isto preko granice jedna crkva i iste je udaljenosti.

o. Gavrilo - To znači da je  druga  tamo situacija, pomalo specifična,  ali opet nije ni daleko 105 km do crkve.

*** Ima i molitva svake nedelje u rimokatoličkoj crkvu u jednom manjem pograničnom mestu  40 km odavde, a tu  molitvu čita pravoslavni sveštenik, koji je ujedno i  paroh jednog pograničnog grada tu.

o. Gavrilo - Pa,  eto,  ni to nije daleko i  još je bliže.

*** Bliže je pola sata vožnje,  a ljudi to ipak zanemaruju.  Jedni kažu da nemaju vremena, a jednima se ne da.

o. Gavrilo -  Potrudiće se i doćiće i oni polako u crkvu dok se malo ne probude.  Još pomalo dremaju.

*** Nadam se da će da  bude tako.  Oče Gavrilo,  koja molitva je svakodnevna molitva?

o. Gavrilo - Imaju  molitve iz PRAVOSLAVNOG MOLITVENIKA, a tu je u sklopu molitvenika  i molitva pre spavanje i jutarnja molitva  posle ustajanja. Eto,  ti pomalo budi misionar među njima i daj im dobar primer. Budi dobar misionar među tvojim vršnjacima.

*** Pa moram da se trudim oče. Hvala Vam, čitaću molitve iz  pravoslavnog molitvenika.

o. Gavrilo - Bog blagoslovio brate.  AMIN.

7.  decembar 2009. god.