Duhovni razgovor o. Gavrila preko Facebook sa - bratom А.Т. A-   A+

*** Oče blagoslovite.

o. Gavrilo - Bog blagoslovio.

*** Blagodarim.

o. Gavrilo - Dobro došli.

*** Hvala, bolje Vas našao.

o. Gavrilo - Iz  kog ste kraja Makedonije?

*** Živim na jugu Makedonije.

o. Gavrilo -  Prolazio sam jednom kroz te krajeve. Služio sam vojsku  u Skopju.

*** Oče, video sam Vaš sajt o manastiru Lepavini, veoma je lep.

o. Gavrilo - Kojih si godina i čime se zanimaš?

***U najboljim godinama. Ja sam informatičar. Održavam kompjuterske mreže obrazovnih ustanova.

o. Gavrilo - Kako si nas pronašao?

*** Pa,  o Vama mi je pričao jedan moj rođak iz dijaspore,  koji se bavi plesom.

o. Gavrilo -  Kako ti se javila ideja da mi se javiš na fejsu?

*** Želio sam da imam ličnost kao što ste Vi za prijatelja. I nadam se da ako mi nekada bude trebao savet,  da ćete mi pomoći.

o. Gavrilo - Uvek kad god se budeš javljao, tu sam . Jesi li kad uključivao naš Internet - Radio Blagovesti?

*** Slušao sam ne samo ja,  nego i moji roditelji.  Hvala,  oče.

o. Gavrilo -  Brzo si mi se javio nakon što sam te potvrdio za prijatelja. Skoro ni minut nije prošao.

*** Pa, to smo mi informaticari. Znate,  oče moja familija,  a i ja smo ktitori  jednog manastira. Izgradili smo ga,  pa milo mi bi bilo ako nekada dođete.

o. Gavrilo - Hvala na pozivu.

*** Manastirska slava je 08. avgusta,  pa ako nekade hoćete, izvolite.

o. Gavrilo - Kakav je  duhovni život mladih u vašem gradu?

*** Hvala Bogu,  dobro je. Sve više mladih idu u crkvu,  mole se , veruju u Boga.

o. Gavrilo -  Više u crkvu nego u noćne kafiće i diskoteke, ili je obratno?

*** Nije da više idu u crkvu,  nego u  diskoteke,  ali više nego ikada sada mladi idu u crkvu.

o. Gavrilo - Imate li veronauku za odrasle pri vašoj parohijskoj crkvi?

*** Nažalost nemamo.

o. Gavrilo - Zašto nemate?  Neka ko da održava ili nema zainteresovanih  da slušaju i da nauče nešto  o veri i duhovnom životu?

*** Oče , ima puno ljudi koji žele da nauče  duhovni život,  ali nema ko da im govori.

o. Gavrilo - ...da nauče o pravoj veri,  pravoslavnoj.

*** Da,  ima puno ljudi,  ali ko što rekoh nemamo sveštenika da nas podučava.

o. Gavrilo - Koliko crkava imate u vašem gradu i koliko sveštenika koji opslužuju u tim crkvama?

*** Ima ih  puno u gradu.

o. Gavrilo - Kad pastir spava , ovce budu gladne. Ako ovce počnu blejati od gladi, tad će se i pastir probuditi.

*** U mom mestu pored grada  imamo jednu crkvu i jednog sveštenika koji za 7 sela dodeljen.Ovce bleje, a pastir spava.

o. Gavrilo - Žetve je mnogo,  a žetelaca malo.

*** Baš tako.

o. Gavrilo - Doćiće pastiri iz drugog stada i odvešće ovce u svoja stada da ih nahrane i napoje.

***  Neka dođu pastiri i neka budu pravilni. Onda ćemo se svi radovati.

o. Gavrilo - A šta će da radi ovaj pastir koji spava bez svojih ovaca koje su otišle drugom,  vrednijem i brižnijim pastiru?

*** Treba da se probudi taj pastir i  da se Bogu pomoli za svoje stado.

o. Gavrilo - Biće kasno zbog nebrige, jer  se nije trudio za svoje stado.

*** Nažalost naši pastiri gledaju samo novac i verujte ništa drugo. Bože me oprosti, jer nije moje da sudim,  ali to nije u redu.

o. Gavrilo - Pastiri su iz  naroda i ogledalo naroda.

*** Tako je.

o. Gavrilo -  Ko oltaru služi,  od oltara treba i da živi.

*** Tako je. Ne kažem ništa protivno tome. Ja smatram da za sve nas je najbolje  da verujemo u Bogu da  redovno postimo, molimo se. Recite mi,  ako grešim.

o. Gavrilo - To je samo izgovor onima koji ne žele da budu pravi redovni vernici  i da učestvuju u održavanju  crkve i  duhovne zajednice-parohije, pa se onda  izgovaraju da sveštenici samo hoće novac. Ne radi se tu o  sveštenicima,  nego o  potrebama da se  finansijski  održava svoja Crkva, kojoj čovek pripada i u  kojoj je kršten.

*** Oče,  svi mi vidimo, koji čovek šta radi,  ali ja bih da kažem,  neka Bog  nagradi svakog po delima.

o. Gavrilo - Ništa ne grešite, jer to je pravilan način života jednog pravog vernika.

*** Hvala oče, neču Vas više ometati.

o. Gavrilo -  Bog blagoslovio i laku noć. AMIN.

8. decembar 2009. god
.