Duhovni razgovor o.Gavrila preko facebook sa-o.Aleksandrom iz Perleza A-   A+

o. Aleksandar – Pomaže Bog oče moj dragi! Radost mi je videti Vas. Ovde sveštenik Aleksandar iz Perleza sa druge strane ovog sokoćala.

o. Gavrilo - Bog pomogao oče Aleksandre.

o. Aleksandar – Kako ste oče u ovo jutro?

o. Gavrilo - Ko rano rani, dve sreće grabi, kako kaže naš narod. Hvala Bogu, dobro sam.

o. Aleksandar – Da, i današnja omladina kaže: „Ko rano rani, čitav dan zeva.“ Čitam Vašu knjigu i mnogo mi prija, moram priznati da me i nasmeje u pojedinim momentima.

o. Gavrilo - Da, ima nečeg duhovitog u tim razgovorima da se malo čovek i razvedri i da mu se razbije čamotinja u tom smutnom svetu.

o. Aleksandar –  Duh - duhovito, oprostite, možda grešim, ali ja to tako povezujem. Mislim na Svetog Duha.

o. Gavrilo - A, i oni neki drugi su duhoviti, samo da bi malo duže spavali, ali oni odu na spavanje negde oko 4 sata ujutru.

o. Aleksandar – Tako je oče. Snalažljivi su.

o. Gavrilo - Imaju i oni svenoćno bdenje, ali na propast duše i narušavaju svoje mladalačko zdravlje po kafićima i diskotekama.

o. Aleksandar – Istina je to. Mišljenja sam da oni i nemaju drugu ponudu. Crkva zbog roditelja koji nisu stvarali ni potrebu, a samim tim ni naviku da se živi verski, niti su shvatali značaj verskog života, daleko je od njih. Sami kažu da je SMOR ići u crkvu. Oprostite oče, ja volim da razgovaram s Vama, ali ne želim da Vas zadržavam i odvlačim od vašeg zadatka misionarskog, pa ako vas remetim, molim Vas da mi to kažete.

o. Gavrilo - Kad dođe do bolesti, onda bi sve dali da budu zdravi, ali tikva kad počne da se kvari i truli, nema joj povratka. U narodu se kaže, ko ne razmišlja i ne rasuđuje zdravo, moralo mu je tako biti, jer mu je glava bila prazna kao prazna tikva. Ne razmišljaju šta bi se moglo dogoditi na kraju. Kroz zemaljske slasti, ubrazavaju kraj ovog zemaljskog života.

o. Aleksandar – U manastiru Lepavini nam je bilo lepo i ispunjavajuće i opet želimo da dođemo. Narod me pita kada ćemo opet ići, samo što ja ne mogu da pokrenem ove dovoljan broj ovih mojih parohijana, pa sam se sa njih nekoliko udružio sa Zrenjanincima i tako uspeo da dođem. Čak su mi i braća sveštenici i put oprostili da ne platim.

o. Gavrilo - Put za Carstvo Nebesko je uzak i tesan i ko ga savlada, stićiće do Gospoda i biće među svima svetima u blaženom raju večnome.

o. Aleksandar – Trudim se da taj put pratim. Najteže mi je odabrati da li je to taj put. Ostanem sam onda, i nekako me svi odbace, pa se ja pitam da li je to dobro. Svi mi kažu da ne treba sebe dati toliko narodu, jer to nije dobro. Šta Vi kažete na to? Da li to treba dozirati, ili kako narod dolazi, razgovarati sa njima, ispovedati, savetovati i plakati i razgovarati sa narodom i radovati se sa narodom?

o. Gavrilo - Oče, svaki pastir zna šta je potrebno dati svojim ovcama iz svog stada i čime ih treba nahraniti i koliko im treba dati. Teško onom pastiru, ako bi išao kod suseda da pita čime treba nahraniti ovce iz svog stada. Sigrno je da bi ubrzo postale metiljave i brzo bi uginule. Tako je i sa duhovnim pastirom i njegovim slovesnim ovcama, koje su mu dodeljene od Crkve da se onjima duhovno brine.

o. Aleksandar – Hvala oče! I dalje ću onda tako. Dok sam čekao odgovor, pročitao sam tekst na linku koji ste mi poslali. Predivno je to, oče imate divnu duhovnu decu, sinove. Na ponos su Vam , a imali su o čemu i da pričaju. Zaista je to predivna knjiga.

o. Gavrilo - Kod Rusa ima inače lepih i poučnih primera o pastirima i svojevoljnom slovesnom pastvom.

o. Aleksandar – Eh, ti naši predivni Rusi, imaju primera o mnogo čemu u životu. Hvala Vam na poukama oče i neka je od Gospoda svako dobro. Idem sada na zadatke, parohija zove, a i porodica ima svojih potreba, pa me čekaju. Hvala još jednom i do narednog susreta u ovom velikom globalnom selu.

o. Gavrilo - Hvala i Vama na ovom jutarnjem duhovnom razgovoru. Srećan i blagosloven današnji dan od Gospda želi Vam. AMIN.

o. Aleksandar –  Amin oče Gavrilo!

otac Aleksandar, 06.novembar 2009