Етнологија (народознанство)      A-   A+  



о.Гаврило
Етнологија (народознанство) је специфична знаност која се бави проучавањем културе појединих народа. На енглеском говорном подручју она је донедавно називана културном антропологијом. Описни, теренски дио етнологије (етнографија), захтијева рад на терену, често у тешко приступачним предјелима урођеничких култура, па су уз еуропску етнологију, која се бавила описом еуропског сељака, настале американистика, африканистика и оцеанистика. Материјална, социјална и духовна култура три су теме истраживања етнологије.

Материјална култура
Истраживање облика привређивања или господарства: лов, риболов, пољодјелство, сточарство, сакупљање, воћарство и слично. Овдје наравно припада и све оно што је човјек направио својим рукама, ту спадају: градитељство, одијевање, накит, рукотворство, обрти, оружје, јело и пиће, прометна средства и трговачка платежна средства.



Социјална култура
Истраживања обитељи и социјалне организације, тајна и тотемска друштва, добни разреди, сполни живот, обичајна права.



Духовна култура
Саставни дио овог облика културе је везан уз умни рад, ту су обичаји везани уз разне послове, разне игре, плес, разни облици домородачке религије, вјеровања, фолклор, усмена књижевност, предоджбе о животу и различита знања.
Лана Васовиц
Благословите, Оче. Надам се да сте се опоравили и потпуно окријепили приликом Вашег боравку у бањи Мљечаници, те да сте спремни за нове идеје, што видим по овом посту ЕТНОЛОГИЈА, АРХЕОЛОГИЈА И АНТРОПОЛОГИЈА. Мислим да је ово веома корисно, јер нам кроз изучавање ових наука може постати пуно јасније зашто ми и данас упражњавамо неке навике и обичаје. Јако је добро стећи знања о развоју човјека и елементима културе свог и других народа. На тај начин јасније сагледавамо историју људских скупина.

Етнолошки и антрополошки посматрано, то може изгледати као низ појединачних судбина које у једном моменту престају бити индивидуалне, а постају општељудске - народне. Као такве срастају са нашим најдубљим постојањем, уграђују се у наше живо ткиво. Све то формира наше карактере, обликује наше нарави, чини нашу историју.

Ове науке, у свом истраживању постављају и питања шта је то што захтјева људску духовност и чиме се одређују његова понашања, али је чињеница да не дају одговоре на питање шта је човјек и који је смисао његовог постојања. Те одговоре, како сте Ви већ рекли, даје само Свето Писмо. Ни етнологија, ни археологија, а ни антропологија у свом дјеловању не искључују постојање Бога, шта више, кроз своја испитивања показују нам оно на што нас је упозорио амерички филозоф Wиллиам Пенн:

“Уколико људима не буде владао Бог, њима ће морати да управљају тирани”
Бојан Гламоцанин
Један од битних елемената етнологије је и језик.лијепо ово написа о .гаврило на српском језику са елементима хрватског језика.
(ова тема има 2230 посете)

Прочитано: 4414 пута

Број посјета од 08. Августа 2012. године