Status

Духовни разговор оца Гаврила са братом А...      A-   A+

*** Помаже Бог оче Гаврило. Благословите. Смијем ли вам се пожалити?

отац Гаврило - Бог благословио брате. Можеш, а шта се догодило?

*** Благодарим. Оче, у задња три дана када се молим Господу Богу имам страшне болове у глави. Да ли је то нормално?

отац Гаврило - Немој да напињеш мозак приликом молитве. Пукнуће ти глава. Моли се лагано и смирено и без икаквих маштарења и да представљаш себи да си већ на небу. То се често догађа код почетника, па дође до таквих искушења.

*** Хвала Вам оче Гаврило на савјету и објашњењу.

отац Гаврило - Имаш ли које још питање за данас.

*** Имам неколико. Је ли смијем ја као почетник употребљавати умну Исусову молитву, јер сам читао да није препоручљиво без духовника и његовог вођења упражњавати ту молитву. Сав сам се запетљао у питању. Извините. Разумијет ћете.

отац Гаврило - Ма какво запетљање. Боље сад да питаш, него да се још више запетљаваш, па је касније теже отпетљавање. Само ти твори умну молитву ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, ПОМИЛУЈ МЕ и то без икаквих маштарења, само једноставно без упињања мозга, јер онда дође до повреде можданих нерви, па се може од тога и скренути и то се догађа код неискусних почетника.

*** Па примјетио сам то оче, али ја мало станем када видим да то није то и одморим мало мозак. Слушао сам синоћ Радио Благовести и лијепо је што објашњавате значење Свете Литургије, јер доста је људи који иду у цркву, а који не знају шта уопште свештеник ради и само знају да се моли. Нисам ни ја знао, али сам прочитао, шта је мали вход и велики вход и све остало, па ми је много лијепше сада када присуствујем Светој Литургији

отац Гаврило - Имам још да читам из књиге ЖИВЕТИ СВЕТОМ ЛИТУРГИЈОМ да верници знају због чега су у цркви на Светој Литургији да не буду само "стајачи" и "посматрачи" док се Света Литургија служи. Ето и на овај ВИРТУЕЛНИ начин може се одржати ВЕРОНАУКА.

*** Вечерас је други дио на Радио Благовести, слушаћу, хвала Вам оче на корисном разговору и савјетима. Ставио сам исту слику на фејсбук као и ова што је на скајпу. Кажем Вам то, ако будете хтели прихватити ме као пријатеља на фејбуку.

отац Гаврило -
Видео сам синоћ и прихватио сам те на фејсбуку.

*** Код мене још нема поруке да сте ме потврдили, али добро биће некада, послије. Хвала Вам на стрпљењу. Оче, још ово да Вам саопштим кад смо већ код слика, присуствовао сам наиме прије неки дан вјенчању у Манастиру Старо Хопово. То је нешто предивно било и неописиво ријечима. Осам монаха је учествовало у том светом чину. Неописиво је било. Погледајте слику, показаћу Вам је. То ми је слика са игуманом, оцем Атанасијем. Диван и велики човек је то. Ето толико, да Вас не замарам више.

отац Гаврило - Шта ће монасима сватови?

*** Вјенчавао се момак који је завршио богословију, и који је сада свештеник, а стално је иначе долазио код њих у манастир и помагао у обнови манастира. Рукоположен је сад на Велику Госпојину. Иначе, он је син од моје тетке која живи у Руми. Он има брата. Обојица су за време целог свог школовања ишли по манастирима и радили и помагали, али не за новац. Ово нису били неки велики сватови, свега нас 20 уже родбине, јер младожења није хтео ништа велико и раскошно правити.

отац Гаврило - Па добро, то је било за време богослужења венчање, а ти написа као да су били велики сватови.

*** Ма не, младожења се зове Саша. Он није хтео баш скромно да буде, а он је сада у Горњокарловачкој епархији. Брат му је старији од њега и он се још није оженио, а сви мисле да би он могао свој живот провести у манастиру, иако се он ништа о томе се не изјашњава, али ето шта Господ Бог да, тако ће бити. Нека је жив и здрав.

отац Гаврило - Бог благословио брате. АМИН.

На дан Светог мученика Агатоника 2009 год.
Број посјета од 23. Априла 2009. године