Status

Духовни разговор оца Гаврила са братом С...      A-   A+

*** Помаже Бог, оче Гаврило! Благословите грешног мирјанина!

отац Гаврило - Бог благословио! Како је, брате? Да ли си узнапредовао у духовном животу откако смо последњи пут контактирали?

*** Хтео бих, оче, да Вас питам за Молитву ума...? Треба ми Ваш савет, јер сам читао како су једног монаха, који се подвизавао у пустињи, нападали демони блуда 20 година, иако се хранио корењем биљака и лишћем...?

отац Гаврило - Треба се само молити и не много маштати. Наравно, уз молитву иде пост и исповест и често причешћивање. Сама молитва, без поста, исповести и честог причешћивања је бесплодна, као дрво без жила и корена.
А што се тиче тог монаха, он је имао таква искушења зато што је непомјанику објавио рат и изашао на мегдан са њим. Хтео је управо да га победи молитвом. А, шта једе монах пустињак? Само по себи се подразумева да у пустињи ништа друго и нема осим биљака и разног корења, па према томе, то и јесте основна храна пустињака.

*** Оче, само сам навео пример.., колико је битна Молитва ума?

отац Гаврило - Свака је молитва битна коју су Свети Оци прописали и Црква потврдила!

*** Оче, а шта да урадим са бројаницом, коју сам наменио некоме, а тај неко је није узео? Да ли треба да ту бројаницу вратим у цркву?

отац Гаврило - Ту бројаницу користи ти. Зашто би је враћао у цркву? Ето, и у нашем верном народу се уврзло и мало по помало почело и да се укорењује сујеверје, а у последње време нарочито са бројаницама. Неки их носе на руци, а неки не само на руци, већ их стављају на ногу, око чланка. Они не знају намену и значај бројаница, већ их сматрају амајлијом помоћу које треба да их прати срећа и љубав. Или, да би бројанице биле још делотворније, не купују их сами себи, већ треба да их добије на поклон, а кад више нису за ношење, ваља да се однесу или у манастир Острог или Лепавину, да их тамо оставе, или пак на гроб неког чувеног духовника, као на пример на гроб оца Тадеја или оца Стефана у Сланцима...?

*** Оче, да ли ћете ускоро долазити у Србију?

отац Гаврило - За сада не планирам, можда касније кад буде требало да идем на контролу код кардиоваскуларног хирурга, који ми је оперисао ногу у Београду.

*** Волео бих да Вас упознам, оче...

отац Гаврило - Даће Бог да се сретнемо и лично упознамо! А ако не на овом свету, онда на о н о м... Никад се не зна ко ће, када и како бити позван и отпутовати са овоземаљског света у вечност...?

*** Оче, синоћ сам чуо поуку из беседе оца Тадеја - "Будимо смирени, јер ако не будемо смирени, бићемо пркосни". Допала ми се и мислим да треба да је следим. Хвала Вам, оче, лаку ноћ и благословите!

отац Гаврило - Бог благословио! АМИН!

На дан светих мученика Хрисанта и Дарије, 2009. године

Број посјета од 23. Априла 2009. године