Status

Духовни разговор о.Гаврила са сестром А...      A-   A+

*** Помаже Бог , Оче Гаврило! Како сте? Зовем Вас из А... , да ли имате времена за мене?

отац Гаврило - Бог благословио!

*** Хтјела бих да Вас упитам за савјет? Већ годинама ме свекар и свекрва психички малтретирају: почевши од црне магије и никада им не паше шта год да урадим...узалуд се трудим. Опраштам им, јер Бог каже да треба да праштамо, али зар читав живот да неко неког понизује? Прије годину дана сам пила лијекове за депресију, јер сам имала страх јер ти "људи" су били неподношљиви. А сад ми је почела трнути глава и поново осјећам неки страх и немир. Молим Вас ако можете да се помолите за мене, ја се молим данима да ми Бог да снаге да издржим.

отац Гаврило - Сваки човјек има искушења , али без искушења нема ни спасења, а Господ нам даје толико колико можемо носити. Црном магијом не треба да се оптерећујете, трудите се да живите тако што ће те испуњавати десет Божијих заповести. Ако мислимио или нам се чини да нам неко чини неко зло и да нас не воли, а као верујући сматрамо да смо ми исправни, онда смо као хришћани дужни да узвраћамо добротом и хришћанском љубављу. Тако себе чувамо од мржње према другима, а њима служимо за пример како се живи примерним животом.

*** Трудим се и знам да је све у Божијим рукама. Али зашто има таквих људи, ако им ниси ништа лоше урадио? Ја се борим и имам троје прелијепе дјечице и много доброг супруга, али човјек не може годинама да купи у себи, а свађа не доноси ништа добро (она је вражија). Много ми значи што сте ми се јавили.

Ви сте све у праву, али најгоре је то што они сматрају да су у прву и да су безгрешни. Знате, када сам била у другом стању са првим дјететом говорили су да ћу родити инвалида, а друго када сам носила говорили су да абортирам, а носила сам им унучад.. . .то су само неки примјери од многих..... Оче какви су то људи?

отац Гаврило - Сваки човек за себе сматра да је исправан, али када би мало направио "инвентуру" по свом ранијем животу вероватно да би тај списак грехова био подугачак.

*** Као што сте рекли, једноставно морам се трудити да све то што ми раде заборавим, јер су то њихове покварене мисли. Често се ја за њих помолим, јер стварно не знају шта раде. Ја имам 28 година и нисам никада рекла да нисам грешна. Знам и да ме Бог чува, јер да није тако, не бих остала нормална након свега претпљеног.

отац Гаврило - Требамо стати пред огледало и видјети себе те скинути "мрљу" коју ми имамо, а они је виде. А ту нашу "мрљу" скинућемо нашим понашањем на начин на који би ми жељели да се други понашају према нама.

*** У праву сте Оче, али кад сам се забављала са својим мужем они су причали да ја њему нешто "правим", а ја уопште о томе ништа нисам знала, а они су се тиме били оптеретили. Боже помози, нису хтјели годинама да ме поздраве, па су ми претили и свашта још ....и данас ме гледају као да сам пала из "свемира". Али од Вас сам добила одговоре, јако ми је драго. Нека Вас Бог чува, ако смијем да кажем Ви мени дјелујете као "светац". Ја сам била 2001 год. у манастиру Лепавини и то нећу никада заборавити и ако Бог да доћи ћу опет.

отац Гаврило - Идете ли ви редовно у цркву, постите ли све постове које је црква прописала, исповедате ли се редовно и да ли се причешћујете?

Добро дошли и радо вас очекујемо.

*** Постим уторак, сриједу и петак редовно, велике постове нисам могла да постим пошто дојим бебу, него само 2 седмице, јер сам примјетила да плаче. Али ћу Ускршњи пост да постим, беба већ има 8 мјесеци и може да једе свашта, годишње сам се причешћивала два пута.

отац Гаврило - Кад би сте постили редовно неби вам ништа шкодило, били би сте духовно и телесно здравији и ви и ваша беба. Знате, од поста нико није страдао а од преједања многи су оболели од разних болести, а најчешће од болести желудца јер се свашта једе.

*** У праву сте, хвала Вам пуно, нећу Вас више задржавати, а и беба се узнемирила.

отац Гаврило - Није се она случајно узнемирила.

*** Како мислите ? ....Хоће и она да вам пише пошто је ја држим.

отац Гаврило - О томе ви мало размислите, одгонетните "енигму", како вам спава дете ноћу.

*** Буди се два пута ноћу, мазна је и тражи ме а кад се примакнем близу ње она заспи. Да ли ја узнемиравам све око себе ... можда?

отац Гаврило - Да ли пре спавања чините крсно знамење на себи и над дететом пре спавања?

*** Не, ја се помолим, а беба још није крштена, у априлу ћемо кући . Ми живимо близу манастира Липље (мислим мужева бака), па би тада обавили њено крштење. Знам да је црква ,црква, али кад смо већ близу манастира а и због мужеве баке, (да и она присуствује) она има 83 године и доживјела је 13 праунучади, а мој муж је одрастао код ње, а и ја код своје баке, моји родитељи су морали ићи радити у иностранство. А нас двоје смо се овде у А . . . и упознали.

отац Гаврило - Да пре спавања увек прочитате ову кратку молитву:

" Нека васкрсне Бог , и нека се развеју непријатељи његови и нека беже од лица његова они који Га мрзе.

Нека ишчезну као што ишчезава дим, као што се топи восак на домаку огња, тако нека изгину ђаволи пред лицем оних који љубе Бога и осењују се крсним знаком, и који радосно говоре:

Радуј се, пречасни и животворни Крсте Господњи, који прогањаш ђаволе силом распетог на теби Господа нашег Исуса Христа, који је сишао у пакао и сатро силу ђаволску, и који нам је даровао тебе, Крст свој часни за прогнање свакога противника. О пречасни животворни Крсте Господњи, помажи ми увек са светом Владарком, Дјевом Богородицом, и са свима светима у векове! Амин. "

*** Хвала вам пуно Оче, Збогом!

На дан Св. Партенија Лампсакијског, 2009.

Број посјета од 23. Априла 2009. године