Status

Духовни разговор о.Гаврила са братом С.      A-   A+

1. НАСТАВАК

*** Помаже Бог, оче Гаврило, благословите! Како сте, како здравље...?

отац Гаврило - Бог благословио! Богу хвала, добро сам. Вратио сам се у манастир. А како си ти, брате? Да ли си духовно узнапредовао?

*** Добро сам, оче. Више не мислим о паклу и о ономе што ме мучило... Одлучио сам, прије свега да будем добар човјек и да избјегавам 7 смртних гријехова...

отац Гаврило -
Како сада размишљаш о браку, а и о животу у манастиру?

*** Размишљање о браку ми је ипак присније и одлучио сам са идем редовно у цркву и да се свако вече молим... Ево, оче! Мој најбољи друг, вероватно из немара и лијености, није био у цркви скоро годину дана... Али сам га навео да крене са мном редовно и срећан сам због тога.

отац Гаврило -
Да ли си размишљао шта желиш да упишеш после завршене гимназије?

*** Ништа конкретно, оче, мислим да још има времена. Али, оно што ми је сада важно јесте да покушам да избјегнем послове у којима има доста гријехова и превара, а свидја ми се журналистика...?

Хоћеш да будеш новинар?

*** Да, размисљам и о Факултету Политичких наука... Шта Ви, оче, мислите о томе? Али, нешто ме мучи у последње време?

отац Гаврило -
Па добро, оно што волиш, за то се и определи. А, шта те мучи?

*** Оче, некако сам све почео да посматрам са становишта науке...Ето, на пример, постанак свијета и сличне теме...Раније ја нисам имао тих дилема. Био сам сигуран да Бог постоји...? Да ли сам ја, оче, невјерник?

отац Гаврило -
Добро, узми и прво читај Стари Завет, а да си неверник, не би онда уопште контактирао са мном!?

*** Тако је, оче! Медјутим, видите, за све догадјаје из Библије, у својој глави почео сам да проналазим као неке двије опције...? И, да ли је нормално да се понекад запитам да ли Бог уопште постоји?

отац Гаврило -
Не би требало да сумњаш, мораш чврсто да верујеш да је Бог једини Пут, Истина и Живот. Да Бога нема, не би ни нас било!

*** Слажем се са Вама, оче, значи, о томе не треба толико мучити ум, већ једноставно вјеровати у Бога. Много Вам хвала, оче! Лаку ноћ! Благословите!

отац Гаврило -
Бог те благословио и лаку ноћ!

2. НАСТАВАК

*** Помаже Бог, оче, благословите! Хвала Вам за све, поново имам потребу да Вам се јавим. Ја сам добро, а како сте Ви, оче?

отац Гаврило - Бог благословио, брате! Хвала Богу, добро сам. Видим да мисионариш међу својим вршњацима.

*** Па да, можда то и није нешто нарочито...Углавном, сада у току дружења са њима, ја им говорим да се посвете Богу, па им мало помажем колико и сам знам. А желео бих, оче, Вас да питам о посту ван постова прописаних од стране Цркве.

отац Гаврило - Ван поста постоји з а в е т н и п о с т. То је када неко има неку потребу да пости у дане, када није пост установљен од стране Цркве, и он се заветује на тај пост. Рецимо, најчешће се заветују родитељи за здравље своје деце, то је пост пред празник преподобног Сисоја Великог. Знамо да је он заштитник деце. Овај црквени празник се највише празнује у Републици Српској, затим пост пред празник Покрова Пресвете Богородице, па постоје заветни постови за стоку у неким сточарским крајевима, затим пост пред пазник Светога Саве Српског, па ако је неко на неки празник био у опасности па остао жив, онда даје завет да ће пости и да тога дана оде у цкву, исповеда се и причешћује у знак захвалност светитељу, који га је тога дана спасио од несреће, која би се догодила. Има безброј пимера за пост ван поста. То је, дакле, ЗАВЕТНИ ПОСТ.

*** Значи, нема сад нешто да ја постим одредјеним данима током цијеле године...?

отац Гаврило -Током године постиш онако како је Црква прописала и како стоји у црквеном календару.

*** А кад је пост, оче, да ли се мора постити цијели пост или може делимично?

отац Гаврило -
У црквеном календару све пише како и кад се пости и онај ко се осећа Православним верником, пости све постове и сваку среду и петак. Да ли смо завршили кратак час веоронауке?

*** Јесмо! Хвала велико, оче! Лаку ноћ, благословите!

отац Гаврило -
Бог благословио и лаку ноћ, брате!

Број посјета од 23. Априла 2009. године