Status

Духовни разговор о.Гаврила са братом Владимиром      A-   A+

- Оче благословите, овде Владимир.

о.Гаврило- Бог благословио, брате Владимире, одавно се нисмо чули.

- Нисмо драги Оче. Али ипак као да смо се чули ... кроз Ваше духовне поуке на Манастирском њеб сајту. Хвала Вам пуно што сте нам препоручили књигу "Казивања једног Боготражитеља".

о.Гаврило- Па како иде са "тиховањем"?

- Полако, још увек је само загревање.

о.Гаврило- Полако&хеллип;и нови ауто кад се купи мора се у месту дуго загревати јер ако би одмах кренуло у брзину дошло би до хаварије на мотору. Тако је и са умном молитвом, потребно је духовно загревање, значи прво усна молитва, затим умна па тек онда срдачна. Када се то постигне онда треба устрајати на постигнутом и не одустати.

- Добро Оче, придржаваћу се тога и покушаћу уз Божију помоћ и Ваш благослов да издржим. За сада је испитивање сваког дела тог "аута". Чини ми си се да сам пронашао "вентиле" али је проблем када се уђе у мотор онда се венили више не чују.

о.Гаврило- Старац Серафим Круљски, говорио ми је из свог личног искуства и искуства других тиховатеља као поуку&хеллип;&хеллип; на почетку се постепено постиже до једне границе, а граница је кад почне борба са искушењима разне врсте да би се одустало од постигнутог. Ако се та граница прође и устраје у постигнутом, молитва се стабилизује. Онда је постигнут циљ&хеллип;осећа се мир у срцу и духовна стабилност, а тај мир осећају и они који се налазе у окружењу творитеља молитве.

- Оче ја немама никаквог искуства што се овога тиче и као што видите незнам чак ни право душе -корисно питање да питам. Да, што се тиче искушења има их безброј, а највише пече гордост, али хвала Богу овај "ауто" има и расхладни уређај.

Оче, хвала Вам на огромној помоћи и свој братији Манастира Лепавина, нека Пресвета Богородица буде сваке секунде уз Вас.
Драги Оче, гледам синоћ пун Месец и звезде на ведром небу. Тачно као Света икона Пресвете Богородице Лепавинске, а Она нас све гледа! Док јутром златно Сунце (наш Господ Исус Христос) се рађа на прелепом плавом небу Пресвете Богородице. Тачно као што сте једном рекли овај Небески свод је као купола Цркве у којој се благодат Божија непрестано излива. Опростите што промених тему драги Оче.

о.Гаврило- Није промењена тема, него се скренуло са главне аутостраде на споредни пут за неко селце где се може сигурније возити и у мањој брзини.

- У праву сте Оче, на висинама је опасно овде доле је сигурније. Једном је један старац рекао "седи жабо у бари јер може да буде горе". Ето, ја сам као та жаба, не мрдам док ме нека рода не понесе лагано.

о.Гаврило- Али и у бари прети опасност жаби, има оних великих водених змија које вребају жабу да је прогутају, ако жаба није вешта да се отме или побегне ако их на време не примети.

- Више изгледају као комарци и мушице, шалим се мало Оче, сакаријем се тад под Покров Пресвете Богородице и оне ме не виде.

о.Гаврило- Брате Владимире, да приведемо крају овај наш кратки духовни разговор.

- Добро Оче,хвала Вам и свако добро од Господа молитвама Пресвете Богородице. Благословите!

о.Гаврило- Бог благословио!

Број посјета од 23. Априла 2009. године