Status

Духовни разговор о.Гаврила са сестром Драганом      A-   A+

- Помаже Бог , драги Оче.

о.Гаврило- Бог благословио сестро Драгана

- Оче да ли може питање

о.Гаврило- Које школско образовање имате и који посао радите. Питам вас зато што видим да сте надарени за писање а не изостаје духовност о ономе што је писано.

- Оче фризер сам по струци , то сам завршила ванредно а завршено средње образовање "дрвни техничар".

о.Гаврило- Где сте учили школу духовности и ко вас је учио.

-Моја покојна бака, у раној младости водила ме у Цркву . Тим одласцима , посту и Светом причешћу тако сам се радовала да сам од мали ногу тражила путеве Господње.

о.Гаврило- Јесте ли сви у кући практични вреници као што сте ви. Да ли ваш муж и деца одлазе редовно у цркву на богослужења недељом и празницима.

- Само ја Оче идем редовно у цркву и водим дјецу , а муж иде само кад затражим да ме вози у манастире. Мени су Оче манастири мој живот , моја храна и све моје.

о.Гаврило- Какав је црквени живот код православних верника у вашем месту, да ли су духовно пробуђени или успавани?

- Па има Оче и вјерника па и ових други, а ту гдје ја живим, у предграђу Градишке то село је подобро успавано, нажалост.

о.Гаврило- Колико има оних који редовно иду у цркву као и ви и ваша деца, а колико има пробуђени духовно.

- Црква у граду, може се рећи да је пуна , има народа који редовно долази , али обзиром да је то град могло би бити и више . У мјесту гдје сам ја има 1000 кућа, али од тих хиљаду њих десет домаћинстава долазе у нашу мјесну цркву . Велика жалост Оче што је толико велики коров ухватио њихову душу

о.Гаврило- Па како гледају ови што не иду у цркву на вас који редовно одлазите на богослужења, како они то оправдавају као крштени а у цркву не одлазе.

- Па они се , мислим на овај мој велики комшилук, подсмјехују , само што то на мене не утиче и у лице ми кажу да сам излудила шта ћу стално у цркви. Пребацују ми што и дјецу водим, питају ме "а што дјецу замарам " , али ја сам на све то огуглала .
Кад их невоља драги Оче савлада, многи зову и питају , гдје сам ја ишла у манастир , требали би и они ићи, молити се, да им Бог помогне у невољама. Свима објасним пут којим требају ићи , неки су Богу хвала и отишли.

о.Гаврило- Може ли код ваше цркве да свештеник организује ВЕРОНАУКУ ЗА ОДРАЛЕ ,па макра на почетку било двоје или троје, да се верници уче основама вере Православне, да им се објасни зашта треба да се одлази у цркву, да им се објасни шта је Св.Литургија и шта је уопште Црква и како треба да живе и испуне своју духовну обавезу као крштени и православни верници.

- Жељела би то Оче, искрено, чак би помогла лично у организацији са свештеником, то је овдје прека потреба . Колико знам из прича народа да је овај свештеник овдје 40 г. и да никад није било ни труда нити залагања да се овај овдје народ поведе своме православљу . Свештеник је пустио своје велико стадо да га поједу вукови , (као што сте Ви драги Оче рекли) , не позива народ , па једина нада је ако дође замјена у ову нашу цркву као што причају , па онда би се и ја лично потрудила да помогнем око организовања вјеронауке за одрасле , јер велика је ово несрећа да не знају ни "Оче Наш".

о.Гаврило- Оставимо ми време које је било иза нас ,идемо ми напред у ово време у које живимо, јер данас нема никоме изговора да не сме ићи у цркву да испољава своја верска осећања као што је недавно било у време атеизма.

- У праву сте драги Оче, толико је сада све доступно у јавности и толика је сада слобода у народа па онда је то само безвољност , јер сви ми који смо родитељи имамо књигу вјеронауке у кући јер дјеца уче вјеронауку па шта би фалило њима свима да и они са својом дјецом уче . Ту су описани почетци наше вјере и основне ствари које би требали сви да знамо, само воља драги Оче и ништа друго.

о.Гаврило- Сад само следи прећи са речи на дело и све у своје време у задатим приликама и околностима.

- Да драги и поштовани Оче , нека буде по промисли Божијој

о.Гаврило- Сестра Драгана, да приводимо за данас крају овај наш духовни и користан разговор .

- Хвала поштовани Оче Гаврило, кад сте примили мене грешну као Вашег саговорника. Хвала вам из грешне душе моје, сваки пут кад разговарамо помислим за себе, да сам једна недостојна и грешна жена, да Вас замарам. Да Вас Господ помилује драги Оче а Света Мајка да Вас спасе и сво Ваше братство јер их све познам.

о.Гаврило- Бог благословио, до следећег разговора на овај виртуални начин у виртуалној паучини,ј користећи ову савремену технологиу за мисионарску духовну делатност.

- Неизмјерно сам захвална Господу и Вама драги мој Оче, за Ваш труд према мени грешној . Само ми је жеља да се сваки дан кајем и да се што више приближим Господу , учврстим у вјери са што мање ових искушења који нападају грешну душу моју .
До следећег разговора , још једном Вам хвала Оче.

Број посјета од 23. Априла 2009. године