Status

Духовна бесједа о. Гаврила      A-   A+

Хвала, оче Гаврило, на лепим речима. Благословите нас да се трудимо да живимо према Божјој речи. Надам се да ће све бити добро. Извињавам се што Вам сметам, али много ми помажете Вашим молитвама и благословом&њ8230;

- Бог Вас благословио. Хоћу и ја Вама да поставим једно питање. Ви сте образовани, имате цивилно образовање, а мене занима какво Вам је духовно образовање. Да ли разумете све радње на Светој Литургији, шта значи, например, мали вход (кад свештеник излази из олтара са светим јеванђељем) или велики вход (кад свештеник излази са св. даровима)? Како доживљавате литургију, каква су вам осећања док она траје, или кад заврши? Јер, литургија се наставља и ван цркве; основно значење речи литургија на грчком јесте радња која се покреће (када дођете у Грчку на аутобуској станици питате: поте литургај леофорио, што значи: када креће аутобус). У Вашој парохији вероватно постоји нека просторија где се ви као верници са вашим свештеником окупљате после литургије на духовне разговоре и вероватно припремате неко послужење (што симболизује агапе из апостолског времена). Да ли су за то време теме разговора духовне или светске, да ли присутни постављају питања своме духовноме пастиру који је задужен за спасење своје пастве? На ова питања немојте одмах да ми одговорите, можете и сутра, после мало размишљања. И можете слободно да ме питате оно што Вам није јасно. Тако ће ово наше дописивање да буде на духовну корист, а не празнословље.

Број посјета од 23. Априла 2009. године