Status

Духовна бесједа о. Гаврила      A-   A+

питање: Оче Гаврило, имам једно дуже питање. Молим вас да ми опростите због неповезаности онога што желим да вас питам и да вам кажем: Ја сам ишао оцу Сави у манастир Крупу, покушао сам да се исповиједим и да кажем све што ме мучи, а у првом реду очајање, због којег сам се и Вама јавио. Исповијест сам припремао, написао на папир и прочитао о. Сави, али сам се ипак пред Господом осјећао као лажа. Отац Саво ми је дао само да прочитам једну кратку молитву ујутру и прије спавања. Тренутно се осјећам јако мучно и гризе ме савјест, веома страдам у души, мислим да сам веома близу да изгубим разум. Читав свој живот сматрам за грешан. Када стојим пред иконама, немам смјелости на молитву, не смијем ни да погледам на иконе. Са својом супругом сам дошао до тога да она жели да ме остави и да одведе дјецу. Не жели више да иде са мном и тражи помоћ у Цркви, каже да треба да идем психијатру и трошим лијекове. Још сам нешто хтио да питам оца Саву, а нисам се сјетио. Када сам поправљао ауто прије два мјесеца, у предњем дијелу код мотора сам пронашао двије допола догорјеле свијеће. Супруга мисли да је то нека враджбина, а пошто ми не идемо у цркву редовно и не причешћујемо се више од једанпут годишње, мисли да је то разлог оваквог мог понашања. Чак и прије него што смо се узели, ја сам исто имао један страшан напад очајања, због хулних помисли које сам прихватио, тако да сам хтио и да се убијем, а она мисли да је тада такође била у питању враджбина. Оче, ја само мислим о себи, занемаривао сам своје обавезе и нисам слушао глас савјести. Размишљам о покајању, а не видим више како да се покајем, јер мислим како је читав мој живот само гријех и шта год радим да гријешим. Моје мисли су само лоше, нема у мени радости ни због породице, дјеце.
Брат Ј.

Отац Гаврило: Брате Ј. немам ништа посебно да те посаветујем од оног што те је саветовао о. Саво. Исповедио си се код њега и што да те даље муче старе помисли и да се оптерећујеш с тим? Такве мисли одстрани моливом. Зашто да се стално враћаш назад, што је било, то је било па прошло. Сада се чувај да не понављаш старе навике. Гледај и чувај породицу, која је светиња. Породица је домаћа црква, а ти си глава породице и од тебе се очекује брига за жену, децу и кућу. Жена гледа на мужа а деца на оца и очекују да се бринеш за оно што ти припада као домаћину куће. Али сад наишла искушења, долазе свакакве мисли о овоме или ономе, све видиш у најгорем светлу и онда се оптерећујеш тиме. Него ти воли своју породицу и брини се за њу, изведи децу на прави пут, на хришћански и благочестив и честит живот. Имаћеш велику награду од Господа за свако добро дело које учиниш за своју породицу, јер на теби лежи одговорност. Искушења буду и прођу, она су пролазна, а вечност је бесконачна.

Брат Ј.: Хвала Вам, оче Гаврило. Покушаћу да поразговарам са супругом и да јој пренесем ваш одговор. Ја размишљам о вјечности, а не могу да се снађем у овоме свијету. Мислим како моја супруга превише мисли о свјетским стварима, пролазнима, па се зато стално препиремо&њ8230;
Отац Гаврило: Знаш, брате Ј. немој много да обраћаш пажњу на жену, тј. на то што она много говори, јер она мора да испуни дневну норму. Прочитао сам негде како је научно доказано да жена дневно мора да изговори 16.215 речи, а мушкарац мање од тога 546, па зато немој да обраћаш пажњу на то што она много прича. Ти њој немој одговарати, а она нека испуни своју норму на свој начин. Пошто си ти више верујући од ње, онда узми да на овај начин испуниш своју норму - са освештаним речима молитве Господње: ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ БОЖИЈИ, ПОМИЛУЈ НАС ГРЕШНЕ! Тако помињи молитву, у множини, јер се молиш за целу породицу.

Брат Ј.: Хвала, оче, ево сад сам се и након дуже времена насмијао од срца. Господ да Вас сачува и благослови, и да дођемо к Вама у Лепавину ускоро. (Ј. П.)

Број посјета од 23. Априла 2009. године