Status

Духовни разговор разговор о.Гаврила са братом П.      A-   A+

- Брате П., срећан данашњи празник Преображења Господњег, са жељомда се од данас још више и боље духовно ПРЕОБРАЖАВАМО
- На данашњи дан је оној мојој рођендан. Сада да напишем извјештај. Оче, благословите и нека би нам Бог дао да у духу растемо, и преображавамо се у Христа Спаса нашега.
- БОЖЕ ДАЈ!
- Оче мој, ја и брат З. смо надрљали, хе-хе-х.
- Како?
-Шалим се. Ено разговора мога од јуче, али нека људи читају и уче се.
- Шта се догодило?
- Ништа, оче, мало ме само срамота, али у реду је ако Ви тако одлучите. Знаће сви ко је брат П.
- Ништа, некада су, у првим вековима Хришћанства, биле јавне исповести, па кад се помало враћамо на оно како је некад било, онда да почнемо и са исповешћу. Да ја и ти будемо почетници у &њ8220;новоме&њ8221;, а то је уствари старовековно, само што је прекинуто због злоупотребе.
- Нека, ја сам за то, ја се не стидим.
- Је ли била јутрос јутарња молитва, како тече правило молитвено, дали ће бити нешто од ревновања и исправљања?
- Овако, оче. Синоћ сам кренуо да читам и молитвеника нигдје. Унервозио сам се, тражио, али ништа, онда сам одлучио барем некако се молим, па сам узео Библију и читао псалме. Читао сам псалме пред
исповијест, то је шест псалама,. Синоћ је било тешко почети, али је кренуло и када сам прочитао задњи, мислим да је то 152, испунила ме радост. Онда сам се помолио и отишао да спавам, али се јавио страх да
ће демони да ме нападну, као да су у соби. Узео сам крст и Ваше бројанице и молио се, али страх је и даље био присутан. Онда сам одлучио да одем код мог оца на спрат, да мирно заспем. Тешко ми је
када ме муче и нападају. Јутрос сам се тешко пробудио, али сам устао око 6 сати. Поново сам читао исте псалме, мало теже јер ме ујутро чир стеже. Послије сам се помолио, није било неке радости. Више некакве мисли и нека туга. Касније сам узео гитару и мало пјевао Богу, не знам баш нешто да свирам, али сам мало пјевао неку моју пјесму, као ја Бога тражим.
- Хоћемо ли се преобразити од данас?
- Мени се у задње вријеме поклапају нешто датуми &њ8230;
- ЗНАЧИ, ПОЧЕЛО ДУХОВНО ПРЕОБРАЖЕЊЕ И РАДОСТ. Као Црногорац боље да си узео гусле.
- Онда ме је то пјевање мало окријепило и опустило, чир је мање болео. Имам, оче, једног пријатеља који има дар пјевања и свирања, много је порочан и оставио је свирање а наставио пороке, да ли је у реду да га притискам да пјева Богу. Баш има дар, ја му кажем: пјевај, снимићемо нешто и онда да пошаљемо на Радио Светигору, да тражимо благослов да се пусти. Он у животу једино зна да свира, ништа друго не зна да ради.
- Покајаће се и исправиће се чим је он твој пријатељ, показаћеш му примером. Вас двојица да пјевате у дуету, по црногорски, па да издате ЦД. Ја ћу пустити на интернет-радио, па ће вас слушати цео свет.
- Шалите се Ви, само ја нећу тиме да се бавим. Али бих њега да покренем. Имам гитару а лоше је свирам, а он своју дао неком другу.
- Ако неће Светигора, пошаљите мени, ја ћу то на наш интернет-радио пустити, али боље би било на Светигору да вас не би ја присвојио себи
- Оче, Ви се то шалите, или&њ8230;
- Не, не, озбиљно! Зашто би се ваши таленти закопали?
- Има он пјесму, иде овако: Дрхти сва планета од сјевера до југа, попуцала земља још врти се у круг&њ8230; око нас је само неморал и смрад&њ8230; што се догађа&њ8230; аааааа што се догађа&њ8230; цвијеће мирис нема,
нешто не штима, жица када пукне више не свира.... ааааа што се догађа&њ8230;. Он има диван глас, оче мој, и компонује и свира, али је помрачен гријехом. Иде у цркву, исповиједа се, али на гријех се враћа.
Као сви&њ8230;
- Мораћеш твог пријатеља уводити у молитвено правило.
- Њему је духовник о. Алексеј. Воли га пуно, али о. Алексеј му је далеко, и то јако је тешко.
- Кад се срећу једанпут годишње&њ8230;
- Имао је и има о. Алексеј са њим доста искушења, тај је прошао што није нико. Тако некако, оче мој. Он добро зна о. Варнаву, али љето дошло и друг се дао у пиће и жене. Каже о. Варнава: доћи ће он кад љето прође. Варнава га воли, чак му је и помогао, и новац давао&њ8230;
- Да утоли жеђ&њ8230; Добро, морам да идем у цркву да служим Св. Литургију.
- Оче, помените. Сутра Вас чека извјештај. Надам се да се не љутите што сам изгубио молитвеник, потрудићу се да га нађем. Могу да читам псалме до тада и да извјештавам?
- Па где си га изгубио, како то да се догоди? Прво јутро, па искушење.
- Није се молило из њега, онда се селио тамо-вамо и залутао. Мислио сам да ми је међу књигама, кад сам видио да није ужас, рекох, ево о. Гаврило чека извјештај, а ја већ непослушан. Онда рекох, ајде нешто да урадиш, и прочитао сам покајни.

Број посјета од 23. Априла 2009. године