Status

Духовни разговор о.Гаврила са братом Иваном      A-   A+

о.Гаврило:Бог благословио.
Иван:Оце велика љубав ми се јави према Христу и покајах се за све моје гријехе.Свијет у обиљу свога гријеха не дозвољава нам да останемо цисти у вјери Бозијој.Како да превазидјемо сва искусења нецистог ако смо свакодневно окрузени гријехом?
о.Гаврило:Брате Иване одакле се јављате и на ком крају света живите?
Иван: Пљевља Црна Гора.
о.Гаврило:Како сте нас пронашли?
Иван: Тразио сам поуке старца Гаврила тајновидца посто имам неке видео записе али не могу бас скроз да их разумијем, и тако сам наисао на вас сајт и веома ме обрадовало сто могу свакодневно да будем у контакту са свестеником. Имао бих доста тога оце да вас питам много тога не знам.
о.Гаврило: Које световно образовање имате брате Иване и чиме се занимате? Идете ли редовно у цркву, јесте ли верник или пасивни верник што би се најбоље рекло обредни верник?
Иван: Вјеру сам спознао тек у средњој сколи тако да немам неког световног образовања.Студент сам природно математицког факултета и у цркву идем кад год сам у могуцности. Највисе волим да идем у манастир Дубоцицу јер тамо имам потпуни духовни мир. Задњих дана сам у сталној молитви цак сам предлозио својим родитељима да се замонасим али су они то одбили.
о.Гаврило: Колико година имате?
Иван: 23.
о.Гаврило: Јеси ли јединац у родитеља?
Иван: Јесам оце.
о.Гаврило: Да ли је у ман.Дубочици монахиња Магдалина која је дошла из ман.Св.Ане из Хрватске?
Иван: Ту слузи отац Кипроније он је из Босне а монахиња не знам одакле је.
о.Гаврило: Да није ова са фотографије?
Иван: Јесте оце.
о.Гаврило: Ето прочитајте њено страдалничко житије.
Иван: Нисам знао ово о мати Магдалени хвала вам оце. Инаце моја мајка је са Косова из Соцанице код Лепосавица тако да се ја молим за народ на Косову увијек да им Бог помогне. Вјероватно сте цули за манастир Св. Јована на Косову и за цувено дрво испред манастира са његовим ликом.
о.Гаврило: Да, јесам чуо сам за дрво и чувеног духовника Сочаничког преподобног о.Јована.
Иван: Јесте отац Јован много га воле и постују како монаси тако и народ.
о.Гаврило: Да образ кротости и монашко смирење красе о.Јована.
Иван: Казе Св.Игњатије Брјанчанинов &њ8220;Промишљање смирења је најстрашнији вид гордости.&њ8221; Како оче промисљање смирења?
о.Гаврило: Не би се рекло да је код о.Јована то него искрено и природно смирење које задобио кроз послушност своме духовном оцу а то смирење преноси и својим ученицима који су му предати на духовно руководство.
Иван: Гледао сам оче када се причешћује велики број вјерника, а свјештеник нема времена да исповеди свакога.Да ли је то исправно?Да ли је исправно да се ми исповедимо свештенику који чини гријех тиме што пуши, јер пушење је кађење ђаволу. Како ће тај свештеник пренијети благодат Духа Светога на нас?
о.Гаврило: Пуноћа благодати које свештеник примио приликом рукоположења је делотворна а за своје недостатке сам ће дати одговор пред Господом и пред верним народом.
Иван: Хвала Вам оче.
о.Гаврило: Амин.