Status

Духовни разговор о.Гаврила са братом Петром      A-   A+

- Оче Гаврило, свако добро, благословите. Јуче сам био на Св.Литургији у манастиру Савини. &њ8220;Млади епископи хоће Цркву без политике, национализма. Не желе интересне кланове, већ Цркву која би се бавила духовним изграђивањем народа и помогла му да се суочи са свим савременим проблемима&њ8221;. Ово подржавам, мада се много тога може говорити док се не дође на трон, а касније&њ8230;

о.Гаврило- Бог благословио, брате П&њ8230; . Добро би било да у ово време буђења и духовног препорода у нашем народу буду оне НАРОДНЕ ПРАВОСЛАВНЕ ХРИШЋАНСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ како је било у време св. владике Николаја Охридског и Жичког и да се ту не уплићу политичке странке. Јер кад се политика умеша у Цркву, то је као рак који разара човеково тело. Духовни пастири би требали бити даље од политике, да не би и њих захватила та опака болест.

- Нема, оче, љубави међусобне, нема од тога ништа. Можда сам ја песимиста, али љубав је охладњела.

о.Гаврило- Загрејаће се и љубав духовна ако се буде загрејала молитва. Душа без молитве је као дрво без влаге, дрво које се не залива водом.

- Сада би неко за ове моје ријечи рекао да ја судим, а Ви знате да не судим, него бринем. Само ништи духом данас могу осјетити љубав.

о.Гаврило- Али је њих мало. Данас се траже високе дипломе и докторати да би се показала човекова вредност у свим слојевима друштва, па и у Цркви.

- Нажалост, а Божије врлине се не цијене, чак ни у Цркви.

о.Гаврило- Не цени се човек по даровима од Господа добивеним, већ по потписаним дипломама. А данас се дипломе могу и куповати. Данас су пуне психијатрије високообразованих пацијената, али зато су цркве и манастири празни.

- Ја само знам да што је вријеме теже, ја сам јачи.

о.Гаврило- Не траже смирење кроз молитве и пост, већ узимањем седатива. И од високоумности и сувише памети може да се скрене, зато што се препунио резервар и онда мозак почне да кипти, као мотор аута, презагрејава се и онда се догоди хаварија, ауто пропада&њ8230; Тако је и код човека, мозак преоптерећен високоумном памећу престаје да функционише, да правилно расуђује, онда му се свашта бурла по глави.

- &њ8220;За сајт новинар.де и ихтус се везује босански лоби, и на њему се води кампања против владика Иринеја, Игњатија, Амфилохија, Григорија и Атанасија који желе да изврше преображај духовног и литургијског живота у Цркви.&њ8221; Преображај је потребан, барем по мени. Нешто мора да се ради. Шта Ви, оче, мислите о том преображају, јесте ли Ви за?

о.Гаврило- Нисам ни за ни против, али бих се тешко навикао на нешто другачије од тога како је досад било у служењу Св. Литургије. А ако би и било неких промена, у суштини Св. Литургије се ништа не мења. Навикли бисмо се, јер се то враћа на старо, како је некад било. Прихватићу оно што буде Св. архијерејски сабор СПЦ одлучио и потврдио. Имамо високообразоване теологе који ће о томе расправљати и саборно одлуку донети. Њихова одлука ће, сматрам, бити исправна, али би било добро и мудро да се са више такта верном народу објашњавају промене, да и они сами буду добри и кротки пастири словесном стаду од Цркве повереном.

- Мене, оче, све ово силно растужује.

о.Гаврило- Данас више није као што је некад било - &њ8220;под морање&њ8221;. Данас је владавина демократије у целом свету и свако тражи у оквиру закона, било државном било црквеном, да се уважи његово право на слободу које му је законом загарантовано. И сам онај који тражи то право мора да се придржава закона, да га не руши нередом и непоштовањем, јер ће се створити дисхармонија и општи хаос. Тако бива кад се тражи МОЈЕ и потврђује СВОЈ ЕГО, не гледајући на нејаке и потчињене.

- То се баш дешава. Нејаке ни Црква не штити. Мени се чини да ће они ништи духом кукавни бјежати у шуме и горе и тражити Господа. Оче, да ли је добро ако бих ја себе приморавао да се не оженим ако то не желим, да убијам то у себи и да служим Богу?

о.Гаврило- Уради оно што ти сматраш да је за тебе најбоље. Сам најбоље осећаш који терет и колико јак можеш на себе да натовариш и да носиш. Исти је джак песка и джак брашна, али тежина није иста.

- А како да ја знам колико могу понијети? То ће духовник да ми каже? Можда то није моја снага, него Господ помогне да се терет носи&њ8230;

о.Гаврило- Баш неко данас слуша духовника. Данас су они који траже духовника млади и нестабилни, ни сами не знају шта хоће. У времену духовног немира мир већином траже у дроги, алхоколу и пороцима, а кад упадну у то, тешко се могу извући. Порок овлада њима и колико год се неко трудио да их извуче из тог пада, организам тражи оно на шта је навикао.

- Ја не пијем и не дрогирам се, но можда имам неке друге своје наркотике. Али знам да ћу савршену љубав послушати и покорити се пред њом.

о.Гаврило- Ти то најбоље знаш. Себе знаш, колико можеш и шта можеш да носиш, како да се духовно бориш и душу спасеш.

- Не знам, оче, на граници сам. Или ћу се оженити или ћу живјети као прави Христов слуга у посту и молитви.

о.Гаврило- Брате П..., ево шта се пише по дневној штампи о дешавањима ових задњих дана у нашој помесној Српској православној цркви за време заседања Св. архијерејског сабора и после њега - да треба Сабор подмладити младим владикама и њима да се треба препустити власт и руководство у Цркви. А ево шта један брат пише: "Страшно, као да се пише о фудбалској екипи, а не о Св. архијерејском сабору, као да будући патријарх или владика треба да буде тренер фудбалске екипе, а не да председава и духовно руководи Св. архијерејским сабором. Па није то фудбалска екипа коју треба подмлађивати, сад нам је потребно искуство и смиреност, стабилност и разборитост&њ8221;.

- Наравно, ја нисам за младе, млади ће бити још гори, свашта ће кроз њих у Цркву да се увуче. А стари су, колико схватам, за духовну обнову више него млади.

о.Гаврило- Да чувају оно што су од својих старих наследили!

Број посјета од 23. Априла 2009. године