Status

Духовни разговор о.Гаврила са братом Бојаном      A-   A+

- Помаже Бог, оче Гаврило!

о.Гаврило- Бог благословио. Слабо ми је светло, па не могу да пишем.

- Надам се да сте добро! Ја сам из Бање Луке. Мало сам био на Вашем сајту, и прије неки дан одштампам разговоре које сте водили преко овог програма. Читао сам их и доста су поучни, свако може да се нађе у тим разговорима. (&њ8230;)
- Помаже Бог. Како сте данас?

о.Гаврило- Сад се појачала струја и може се боље видети. Синоћ нисам могао никако.

- Драго ми је што сам ступио у контакт са Вама, хиљаду је питања и проблема у свакодневном животу о којима бих волио да разговарам са Вама. Немојте ми замјерити на незнању ако се оно кроз разговор испољи, брзо ме опомените и исправите. Ја сам студент, а већ неких пола године радим. Од прије годину дана више нисам могао да учим. Дошло је до прегријавања мотора, како сте Ви то навели у једном разговору. Дошло је до застоја, ја више нисам био ја, воља ми је тотално спласнула&њ8230; Сада је боље откако радим, рад ме је поприлично извукао. Нисам се могао насмијати, дефинитивно се тама спустила у главу. Али рад ме је извукао, и још увијек ме извлачи. Бојим се почети да учим, имам још годину, не знам јесам ли спреман и бих ли издржао. Да ли да полако покушам све стићи, и рад и учење? Или да се још мало организам опорави?

о.Гаврило- Колико ти је година, брате Бојане?

- Имам 23 године.

о.Гаврило- Па кад је хиљаду питања, идемо једно по једно, можда ћемо завршити, ако будемо живи, за годину дана. А откуд ова твоја фотографија на бродићу, јеси ли био негде на мору?

- Ваљда хоћемо. Слика је од ове године, када сам био на мору у Макарској, па сам један дан ишао на излет бродићем до Хвара и Брача.

о.Гаврило- Мало си се надисао морског ваздуха и променио климу. Јеси ли крштен?

- Јесам.

о.Гаврило- Идеш ли редовно у цркву или понекад ређе?

- Да, у задње вријеме, тј. откако је све почело.

о.Гаврило- Да ли је то код тебе спора веза на интернету или спорије размишљаш док састављаш питање или си уморан? И шта се догодило с тобом да је дошло до застоја у учењу?

- Спорије размишљам&њ8230; да се не излетим, и да ме погрешно не схватите.

о.Гаврило- Е, онда полако, стићи ћемо, не треба да журимо. Времена се има ако је за душу корисно.

- Овако: учио сам пуно, можда и више него што сам требао и могао. Био сам успјешан, шта год научим положим. Замор се појавио, али не само то, него ми се тијело почело грчити, сав сам био напет, нисам се никако могао опустити. Анксиозност, како се то у медицини казе. Уф, помислих, живци, нема од мене ништа, нисам се могао утјешити. Мислио сам да сам једини коме се то дешава, свашта се бурлало по глави. Рационално размишљање се угасило. Ево годину и по прође, тек сада сам мало дошао себи, али и даље наиђе период кризе.

о.Гаврило- Какав ти је духовни живот, читаш ли какву духовну књигу, имаш ли Св. Писмо?

- У цркву сада идем редовно, али до прије годину и по ријетко. Тек кад крене по злу, онда се обратиш Богу као једином спасу. Тако је како је, волио бих да сам и раније чешће одлазио. Имам духовне књиге, житије блажене Матроне, св. Јована Кронштатског, св. Серафима Саровског, св. Василија Острошког, Пролог св. Николаја Жичког. Имам и Свето Писмо.

о.Гаврило- Како си дошао до нашег сајта, да ли ти је неко препоручио или си сам нашао?

- Сајт сам и прије посјећивао, а почео сам активније да га пратим од прошле године - рубрике Питања и одговори, Чуда Божија, Духовне поруке. Преко Вашег сајта сам даље дошао до сајта Радиа Светигоре, гдје има доста бесједа. Прије неког времена сам примијетио да одговарате преко Скѕпеа.

о.Гаврило- Од кад си почео да пратиш и читаш ПИТАЊА И ОДГОВОРЕ?

- Не често, понекад видим шта има, углавном све рубрике помало. Некада ме и Свето Писмо збуни, рецимо Откровење св. Јована Богослова ништа не разумијем. Превише је компликовано, али мислим да и не треба да се умарам с тим.

о.Гаврило- Само ти читај ако и не разумеш и, како кажеш, немој да се много умараш.

- Да, и ја мислим да тако треба. Да ли Ви мислите да је најбоље радити онда када се човјек нађе у духовним проблемима и како знати када треба почети да учи, да иде даље?

о.Гаврило- Треба се трудити и даље пливати и испливати и на површину изаћи, а не опустити се и потонути у дубину мора овог живота пролазног. У проблемима се обратимо Господу за помоћ, да нам Он помогне, да нас изведе на прави пут, онај који је за нас спасоносан и користан.

- Сваки дан се превише гријеши, изгледа немогуће и неостварљиво све то.

о.Гаврило- Све је остварљиво, само треба хтети и свега оног што је за душу некорисно се одрећи.

- Оче, планирао сам, ако Бог да, да дођем у Лепавину 4. децембра на Ваведење. Био сам прошле године на манастирској слави, било је лијепо.

о.Гаврило- Добро дошао, брате Бојане, радо те очекујемо. Сада да завршимо овај наш духовни разговор за вечерас.

- Оче, благословите, желим Вам свако добро, и да се видимо на празник!

о.Гаврило- Бог те благословио. И теби лаку ноћ и пријатно спавање, анђели те чували!

Број посјета од 23. Априла 2009. године