Duhovni razgovori oca Gavrila sa bratom V. A-   A+

- Blagoslovite, oče Gavrilo.

o.Gavrilo -  Bog blagoslovio.

- Ne mogu da pričam, ne prepoznaje mi kompjuter mikrofon. Imam neki problem s kompjuterom.

o.Gavrilo -  Odakle se javljate?

- Iz Makedonije. Pogledao sam Vaš sajt i video da imate kontakt preko Skypea.

o.Gavrilo -  Kojim se sportom bavite?

- Džudo, bodibilding i trčanje.

o.Gavrilo -  Profesionalno ili samo rekreacije radi?

- Profesionalno, jer studiram na DIF-u kao sportski trener

o.Gavrilo -  Odlično.

- Vi ste iz Pravoslavne crkve, je li tako?

o.Gavrilo -  Videli ste na sajtu da je manastir pravoslavni.

- Da, samo vidim na Skypeu da piše Hrvatska, pa sam imao sumnju.

o.Gavrilo -  Srpski pravoslavni manastir Lepavina u Hrvatskoj.

- Lepo, onda možemo da pričamo. Drago mi je što ste prihvatili moj poziv i što odvajate vreme da mi odgovorite.

o.Gavrilo -  http://www.manastir-lepavina.org/vijest.php?id=5496

- Gledam Vaš intervju sada…

o.Gavrilo -  Pogledajte i dodajte Vaš komentar na skajpu.

- Jako je dobro što ste na ovaj način omogućili svim vernicima da Vam se obrate putem interneta i moderne tehnologije, da bi bili blizu onome čemu pripadaju i što je njihovo – Pravoslavlju. Svako može da priča sa Vama, da kaže šta ima i da mu jednostavno ukažete na pravi put. Drago mi je za Vaš trud, ja kao mlad mislim da ste jako dobro prišli nama mladima, jer smo mi mnogo vremena na internetu. Ako imate vremena, hteo sam da Vas pitam još nešto.

o.Gavrilo -   Pitajte.

- Kao pravoslavni duhovnik možete li mi pomoći nekim savetom, jer mi u životu ne ide sve kako treba. Jedan korak napred, dva nazad.

o.Gavrilo -  Gospod daje toliko koliko možeš da koračaš. Ti kao sportaš znaš da kad se preforsiraš, brzo se umoriš i ne možeš da postigneš dobar rezultat.

- Lepo ste mi odgovorili. Nama je od Boga data slobodna volja. Je li može neko da pravi neke vradžbine ili slično? Jer jednostavno mi ne ide… Narod ovde živi u ljubomori i zavisti. Ne želim da sudim, ali sumnjam u te stvari. Znam da Bog želi da svaki njegov čovek bude dobar i zdrav i nepobedliv pred satanom, ali ovde kod mene mi je čudno. Ja čvrsto verujem u Boga i čitao sam dosta pravoslavne literature, tako da je moja sumnja tu jedino oko vradžbina i zlih upliva.

o.Gavrilo -  Na verujućeg čoveka, onoga ko je praktični vernik, vradžbina ne deluje. A ko je praktični vernik? Onaj koji živi pravilnim hrišćanskim, pravoslavnim životom, koji ide u crkvu redovno nedeljom i praznicima, posti sve postove, ispoveda se i pričešćuje redovno. I još pravi vernik pre svega stremi ka Carstvu Nebeskom.

- Tu sam slab. Možda se zato vražbine tako hvataju za mene.

o.Gavrilo -  Ovozemaljski život je samo privremen.

- Čitava familija mi je nekako na rubu… Ne znam kako da kažem, nikome ne ide, nije kao što je bilo pre. Pokušaću da redovno postim i idem u crkvu.

o.Gavrilo -  Trudi se i Gospod će ti dati snage i volje da ispuniš sve što ti je korisno za spasenje duše, a biće i blagoslov Gospodnji na tebi i tvojoj familiji.

- Hvala, oče, što ste imali vremena za mene. Ranije mi je bilo super, a sada sve ide naopako. Na primer, fakultet nisam još završio, a znam da imam sposobnosti za to. Svaki put kad želim da krenem, kao da me nešto vraća. A ovde narod, ja mislim, ide više kod vračara nego što se obraća Pravoslavlju, jer ljudi misle da će tako sve moći brzo da srede. Mislim da ne grešim u tome, jer kontaktiram sa ljudima i mnogi kažu da idu kod onih koji se time bave. Odatle sam zaključio da je sa mojim problemom stvar u vračanju. Kao što sam pisao, Bog ne želi da njegovi ljudi padnu u ruke satani.

o.Gavrilo -  Pitanje je kako tim ljudima ide i dokle će ići, i šta oni misle da im ide.

- Ja ne želim da idem po te stvari. Opredelio sam se da budem pravoslavac, pa makar to bio kraj.

o.Gavrilo -  Opet se vraćaš na vradžbine. Nemoj sa time da se opterećuješ.

- Dobro. Znači, da promenim način života, kao što ste rekli?

o.Gavrilo -  Budi čvrst i budi pravi vernik, praktični a ne samo obredni.

- Da ne bih imao problema?

o.Gavrilo -  Problema će biti do kraja života, jer bez borbe nema pobede, a bez pobede nema ni pobedničkog venca.

- Znam. Hteo sam da Vam kažem da nije problem u odluci o promeni života. Ne znam da li je moj srpski jezik dobar?

o.Gavrilo -  Oko jezika nema nikakvog problema.

- Hvala na vremenu koje ste odvojili za mene. Sledeći put ću pozvati i nekog druga da popriča sa Vama, jer imam drugare koji su dobri pravoslavci. Želim Vam prijatan dan. Nadam se da ćemo opet biti u kontaktu.

o.Gavrilo -  Bogu se moli na jeziku koji ti razumeš.

- Hvala, oče, na savetima. Sada idem malo da “sportujem”.

o.Gavrilo -  Bogu hvala na ovom našem susretu na ovaj način, preko tehnologije. Amin.

(13. maj 2011.)

Pregleda: 5522