Duhovni razgovor oca Gavrila sa bratom S.A. A-   A+

***Pomaže Bog. Blagoslovite.

o.Gavrilo - Bog blagoslovio brate S.

*** Želim da se ispovijedim i zanima me kad bi bilo najbolje da to uradim kad budem išao u crkvu prije, ili poslije Liturgije tj. kakva je praksa u crkvi što se tice toga, jer  ja bih to najradije kad se raziđe narod, jer ne bi mi baš bilo prijatno pred tolikim narodom Čini mi se da je manastiru još bolje, jer nema  puno posjetilaca i neometano mogu da se ispovedim.

o.Gavrilo - Mogao bi ti da ideš običnim danom i kod parohijskog tvog sveštenika, i kaži mu da bi želeo da se ispovedaš nevezano da li je to nedjelja ili neki praznik.

*** Kako da znam kad će biti u crkvi?

o.Gavrilo -  Imaš li njegov telefon da mu se javiš i da se dogovorite?

*** Imaju tri sveštenika i ni od jednog nemam telefon niti ih lično znam.

o.Gavrilo - Brate nije to Njujork, gde ti živiš, pa da ne možeš da  pronađeš svog sveštenika. Pa poznaješ sveštenika koji ti je predavao veronauku.

*** Pa u tome i jeste stvar, jer hoću da se ispovijedim  kod sveštenika koga ne poznajem i koji mene ne poznaje tako da ovaj jedan otpada pa ću kod nekog od ove druge dvojice, jer ovaj jedan sveštenik i dođe ponekad kod mene kući  i zna mi se sa roditeljima i smatra me uzornim i pravim vjernikom, pa ne bih to da pokvarim kad mu budem pričao o svojim grijesima, hoću reći da će me onda drugačije gledati, jer kod oca Anđelka ne bih mogao tako otvoreno govoriti o svojim grijesima kao pred nekim drugim sveštenikom, možda je to čudno, ali tako je.

o.Gavrilo - E njemu se javi, jer je on zadužen za parohiju u kojoj ti živiš.

*** On mi je predavao vjeronauku.

o.Gavrilo -  Ko otac Anđelko...

***Da. Ne bih ja da se kod njega ispovijedam.

o.Gavrilo - E onda najbolje kod onoga kod koga ti smatraš da ti je najbolji i kome smatraš da možeš reći sve i mirna Bačka što bi rekao naš narod.

*** Tako ću i uraditi i reći sve, se plašim reakcije  sveštenika kad bude čuo ono što mu budem rekao.

o.Gavrilo - Neće se ništa dogoditi.

*** Nadam se.

o.Gavrilo - Nisi li imao neku curu.

*** Nisam, zašto?

o.Gavrilo - Pitam, jer se toliko uztežeš da se ispovedaš, a mladići u tvojim godinama ne čuvaju se ni od čega što je grešno i nespasonosno za dušu.

*** Moji su gresi veliki i nije lako govoriti o njima. Ja sam najveći mogući grešnik. Radi se o teškim hulama na Boga i Bogorodicu.

o.Gavrilo - Nije nijedan greh neoprostiv ako se iskreno ispoveda osim hula na Duha Svetog, a to je samoubistvo.

*** Svašta je meni dolazilo na pamet, svi mogući grijesi.

o.Gavrilo - Samo ako nisi ih sproveo u delo.

*** To nisam, a bojim se da bih mogao u budućnosti.

o.Gavrilo -  Ako surfaš svukud po internetu ili gledaš sablažnjive filmove.

*** Svašta ja gledam po internetu i televiziji, svakakav blud, strahote,pa i te sablažnjive filmove. To vjerovatno šteti mnogo mom duhovnom napretku. Mislite da je to razlog ovih misli?

o.Gavrilo - Trudi se koliko možeš da to ne gledaš, jer otuda dolaze te misli pogotovu kod mladih u tvojim godinama.

*** Potrudiću se, mada je to prisutno na svakom koraku, nego da Vas ne zadržavam više, jer vjerovatno ima mnogo skajpovca sa kojima razgovarate.

o.Gavrilo - Stignam ja za razgovor onome, kome je najpotrebnija duhovna pomoć.

*** Hvala Vam na tome.

o.Gavrilo - Video si kad pacijent dođe ispred ordinacije i lekar oceni da li mu je hitna pomoć potrebna da ga primi i možda preko reda ga prima i pruža mu prvu zdravstvenu pomoć ili je ta bolest za dalje, pa ga šalje specijalisti, koji je stručan za onu bolest od koje bolesnik boluje i da mu na taj način spasi život uz Božiju pomoć.

*** Očigledno sam jam uskočio preko reda, jer vidim da imate 1002 kontakta.

o.Gavrilo - Pa ti si i najiskreniji i ima nade da ćeš se najbrže i izlečiti, jer duhovni "karcinom" na početku i da se lokalizovati i sprečiti od daljnjeg proširenja duhovnog. Kod tebe je sada mislena borba, a treba sprečiti da ne prođe u delo, i zato se treba sprečiti i lečiti, a negativni izleti, to je duhovna borba kroz ceo život, dokle je god čovek živ na ovoj zemlji. Bog blagoslovio. AMIN.

Na dan Sv. muč. Trofima, Savatija i Dorimedonta 2009. god.

Pregleda: 4325