Duhovni razgovor oca Gavrila sa bratom A... A-   A+

*** Pomaže Bog oče Gavrilo. Blagoslovite. Smijem li vam se požaliti?

otac Gavrilo - Bog blagoslovio brate. Možeš, a šta se dogodilo?

*** Blagodarim. Oče, u zadnja tri dana kada se molim Gospodu Bogu imam strašne bolove u glavi. Da li je to normalno?

otac Gavrilo - Nemoj da napinješ mozak prilikom molitve. Puknuće ti glava. Moli se lagano i smireno i bez ikakvih maštarenja i da predstavljaš sebi da si već na nebu. To se često događa kod početnika, pa dođe do takvih iskušenja.

*** Hvala Vam oče Gavrilo na savjetu i objašnjenju.

otac Gavrilo - Imaš li koje još pitanje za danas.

*** Imam nekoliko. Je li smijem ja kao početnik upotrebljavati umnu Isusovu molitvu, jer sam čitao da  nije preporučljivo bez duhovnika i njegovog vođenja  upražnjavati tu molitvu. Sav sam se zapetljao u pitanju. Izvinite. Razumijet ćete.

otac Gavrilo - Ma kakvo zapetljanje. Bolje sad da pitaš, nego da se još više zapetljavaš, pa je kasnije  teže  otpetljavanje. Samo ti tvori umnu molitvu GOSPODE ISUSE HRISTE, POMILUJ ME i to bez ikakvih maštarenja, samo jednostavno bez upinjanja mozga, jer onda dođe do povrede moždanih nervi, pa se može od toga i skrenuti i to se događa kod neiskusnih početnika.

*** Pa primjetio sam to oče, ali ja malo stanem kada vidim da to nije to i odmorim malo mozak. Slušao sam sinoć Radio Blagovesti i lijepo je  što objašnjavate značenje Svete Liturgije, jer dosta je ljudi koji idu u crkvu, a koji ne znaju šta uopšte sveštenik radi i samo znaju da se moli. Nisam ni ja znao, ali sam pročitao, šta je mali vhod i veliki vhod i sve ostalo, pa mi je mnogo lijepše sada kada prisustvujem Svetoj Liturgiji

otac Gavrilo - Imam još da čitam iz knjige ŽIVETI SVETOM LITURGIJOM da vernici znaju zbog čega su u crkvi na Svetoj Liturgiji da ne budu samo "stajači" i "posmatrači" dok se Sveta Liturgija služi. Eto i na ovaj VIRTUELNI način može se održati VERONAUKA.

*** Večeras je drugi dio na Radio Blagovesti,  slušaću, hvala Vam oče na korisnom razgovoru i savjetima. Stavio sam istu sliku na fejsbuk kao i ova što je na skajpu. Kažem Vam to, ako budete hteli prihvatiti me kao prijatelja na fejbuku.

otac Gavrilo -
Video sam  sinoć i prihvatio sam te na fejsbuku.

*** Kod mene još nema poruke da ste me potvrdili, ali dobro biće nekada, poslije. Hvala Vam na strpljenju. Oče, još ovo da Vam saopštim kad smo već kod slika, prisustvovao sam naime prije neki dan vjenčanju u Manastiru Staro Hopovo. To je nešto predivno bilo i neopisivo riječima. Osam monaha je učestvovalo u tom svetom činu. Neopisivo je bilo. Pogledajte sliku, pokazaću Vam je. To mi je slika sa igumanom, ocem Atanasijem. Divan i veliki čovek je to. Eto toliko, da Vas ne zamaram više.

otac Gavrilo - Šta će monasima svatovi?

*** Vjenčavao se momak koji je završio bogosloviju, i koji je sada sveštenik,  a stalno je inače dolazio kod njih u manastir i pomagao u obnovi manastira. Rukopoložen je sad na Veliku Gospojinu. Inače, on je sin od moje tetke koja živi u Rumi. On ima brata. Obojica su za vreme celog svog školovanja išli po manastirima i radili i pomagali, ali ne za novac. Ovo nisu  bili neki  veliki svatovi, svega nas 20 uže rodbine, jer mladoženja  nije hteo ništa veliko i raskošno praviti.

otac Gavrilo - Pa dobro, to je bilo za vreme bogosluženja venčanje, a ti napisa kao da su bili veliki svatovi.

*** Ma ne, mladoženja se zove Saša. On nije hteo  baš  skromno da bude, a on  je sada u Gornjokarlovačkoj eparhiji. Brat mu je stariji od njega i on se još nije oženio, a svi misle da bi on mogao svoj život provesti u manastiru, iako se on ništa o tome se ne izjašnjava, ali eto šta Gospod Bog da, tako će biti. Neka je živ i zdrav.

otac Gavrilo - Bog blagoslovio brate.  AMIN.

Na dan Svetog mučenika Agatonika 2009 god.

Pregleda: 4687