Duhovni razgovor o.Gavrila sa bratom N. A-   A+

Pomaže Bog o.Gavrilo!

o.Gavrilo -  Bog blagoslovio!

-  Hvala Oče, hvala što ste odgovorili na poruku. Pa da Vam se predstavim, zovem se N. . . .  i sada upisujem Bogoslovski fakultet. Živim sa majkom.
 O Vam sam čitao u “PRAVOSLAVLJU” i mnogo mi se dopalo što savetujete ljude i razgovarate sa  njima preko Interneta.

o.Gavrilo -  A koliko je tebi godina?

-  Ove godine sam napunio 19 godina.

o.Gavrilo – Da li češ biti redovan student?

- Da, uzeo sam opšti smer. Sad upravo čitam Tomasa Hopka, zbog prijemnog ispita.

o.Gavrilo – Šta, opšti smer na Bogoslovskom fakultetu?

- Budući studenti biraju da li hoće opšti smer  koji traje 4 godine ili praktični smer koji traje 3 godine.

o.Gavrilo - To prvi put čujem, da imaju smerovi, to je neka nova terminologija.Sve se nešto okrenulo pa i na Bogoslovskom fakultetu.

- Pa izgleda, to mi je rekao i moj veroučitelj. Kaže da kada je on upisivao pola stvari nije postojalo a nije moralo ni toliko dokumenata  da se pribavlja.    To sve imate na sajtu Bogoslovskog fakulteta.

o.Gavrilo -  Možda će uskoro biti neka nova Teologija u nekom novom stilu, u duhu “ekumene”.

- Ko će ga znati, ja baš  i nisam za “ekumenu”. Kao što kaže izreka “bodu se kao dva roga u vreći”, mislim trebamo  pomagati jedni drugima ali opet . . . .

o.Gavrilo – Mislim na Pravoslavnu, jer je i Pravoslavlje razjedinjeno, neki /sveštenoslužitelji/ služe po starom neki  po “novom” bez blagoslova Sv.Arhijerejskog Sabora, a u narod se unela neka zbunjenost. Takvo stanje “vukovi u ovčijim kožama” koriste, na žalost u Crkvi nema jedinstva u duhu  i učenju Sv.otaca utvrdjenim na Vasiljenskim saborima SIMVOL VERE, da smo u jednoj SVETOJ, SABORNOJ I APOSTOLSKOJ CRKVI.

- Slažem se sa Vama da treba poštovati SIMVOL VERE  i Vasiljenske sabore.Samo ja nisam dovoljno upoznat, jer ne pričaju o tome u javnosti, pa kao što kažete neznam koje u pravu a ko nije. Čak i za Njegovu svetost Patrijarha Pavla ne daju  nikakve informacije, da li je bolje, šta se dešava…

o.Gavrilo -  Bolje je  da ne znaš mnogo,  da te ne boli glava i da zbog toga nemaš mira. Opasan je taj “virus” kad se uvuče u glavu i počne razmišljanje koje u pravu a ko nije. Kroz vekove je bilo i biće iskušenja u Crkvi. Crkva je vojujuća na Zemlji do kraja veka .Najbolja je ona “grana” koja ostaje na stablu, jer kad grana otpadne od stabla ona istruli  i nestaje. Sada se pojavio neki pokret u Grčkoj i kod nas, skupljaju se potpisi za odbranu PRAVOSLAVLJA.

-  Upravu ste Oče. Čuo sam da vladika Artemije prikuplja potpise  tj. i On se potpisao. Oče, da li ste gledali ili čuli slučajno za Digitalnog andjela.

o.Gavrilo -
Da, nešto sam gledao na DVD, ali ne zamaram se time, to nije po blagoslovu Crkve. Danas se mnogo šta  pušta i prikazuje da bi se ljudi zastrašili i zbunili.

- Ne znam, meni lično je baš uverljivo, ali Vi ste stariji i svešteno ste lice tako da ću Vas poslušati da ne razmišljam puno o tome.

o.Gavrilo - To je više za decu da se deca zastraše, a i za decu nije dobro, danas je mnogo psihički bolesnih ljudi pa kad im se  doda i tako nešto još su više uplašeni. Takve stvari prikazivati mislim da nije baš korisno za dušu. To kod Protestanata mogu tako nešto prikazivati, slično je bilo i u XIX veku, pa izgleda da je to malo prešlo i u Pravoslavlje.

- Jeste, mada ako smem da primetim  i da je napravljeno po blagoslovu Crkve, ne bi rekli, jer kakva je trenutno vladajuća garnitura u Srbiji odmah bi napali Crkvu ,kako radi protiv Države i Evrope. A to u današnje vreme i u ovakvim okolnostima nije baš najpoželjnije.
Izgleda da ima dosta Bošnjaka i Crnogoraca na fakultetu, što me raduje. Danas sam dobio informaciju da se od 300 slobodnih mesta popunilo tj. prijavilo samo 200 sudenata, ja sam prvog dana bio 54-ti.

o.Gavrilo
-  Zar ima Bošnjaka ..Pravoslavni?

- Da, trojica iz Banja Luke,mislim ja ih zovem Bošnjaci, e sad neznam da li postoji neki drugi naziv?

o.Gavrilo - Da nije to neka greška,možda Srbi… Pravoslavne vere.

- Verovatno, Pravoslavci sigurno jesu pošto su dobili blagoslov od vladike Grigorija.

o.Gavrilo - I Srbi iz Crne Gore su Pravoslavni.

- Da ,sve su to Srbi, samo mi imamo naviku da ih zovemo Bošnjaci i Crnogorci.

o.Gavrilo - Ako su iz Banja Luke onda su dobili blagoslov od vladike Jefrema.

- Oče,  ne znam bila je gužva, pa smo se jedva sporazumjevali…. da  od vladike Jefrema. Moja drugarica iz Trebinja dobila je blagoslov  od vladike Grigorija, sad sam se setio.

o.Gavrilo - Polako, naučićeš ti sve to, koje i odakle po eparihjskim teritorijama, a sada da završimo ovaj naš razgovor za danas.

- Dobro Oče, hvala na posvećenom vremenu, do skorog vidjenja.

o.Gavrilo - Bog te blagoslovio! AMIN!

Na dan Prep.Onufrija Velikog  i Prep.Petra Atonskog, 2009.god.

Pregleda: 4607