Duhovni razgovor oca Gavrila sa bratom J... A-   A+

*** Pomaže Bog, oče, Gavrilo, blagoslovite! Hvala Vam što ste mi se odazvali. Zanima me koliko poruka dobijete dnevno i kad Vi spavate, kad ste budni ovako kasno?

otac Gavrilo - Bog blagoslovio, brate! Pastir mora da bdi nad svojim stadom, inače vukovi će se prikrasti i zgrabiće koju nemoćnu ovčicu iz stada...

*** Bog da nam Vas poživi 100 godina, oče!

otac Gavrilo - I posle telesne smrti čovek živi, jer ostaju njegova dela, bilo da su dobra ili loša...A, ti, brate, kojim dobrom se javljaš?

*** Oče, 3-4 godine sam postio sredom i petkom, pa sam prekinuo, mada znam da to ne valja.Tako je bilo do Mitrovdana 2007. godine, kada smo otišli na Krsnu slavu do kuma, koji služi kod Mitropolita Amfilohija na Cetinju. Do tada sam, sramota je reći, retko išao u Crkvu.Uzevši blagoslov od Mitropolita, počeo sam da postim svaku sredu i petak, svaki post, pa makar i nedelju dana na vodi za pričest. Crkvu posećujem kad god mogu, ponekad 2-3 puta nedeljno. Blagoslov sam uzeo i ovog Mitrovdana. Devojka mi je trudna, Bogu hvala, ženim se u maju...Hvala ti, Bože, i neka bude volja tvoja!

otac Gavrilo - Kako kažeš da ti je devojka, kad je trudna? Devojaštvo je otišlo. Ona je sada nešto izmedju. Na putu je da bude žena kada budete ozakonili svoj brak u Crkvi. Tek onda ćete postati muž i žena, a dete, koje će se roditi biće vanbračno i tako će se i upisati u crkvene knjige prilikom krštenja, znači kao vanbračno. A, kako si ti kao pobožan čovek dozvolio da ti se dogodi?

*** Kako vanbračno, oče? Venčaćemo se u Crkvi u maju, a termin za porodjaj je u septembru. Da li je to greh što će dete biti tako upisano?

otac Gavrilo - Da, ali ostala je u drugom stanju pre nego što ste ozakonili brak. Ako sam dobro razumeo, prekršili ste sedmu zapovest Božiju.

*** Oče Gavrilo, molim Vas da Vašom srdačnom molitvom umolite Gospoda Boga da nam oprosti greh, koji smo učinili!

otac Gavrilo - Vas dvoje idite kod svog sveštenika i ispovedajte se!

*** Svakako, oče. Postoji li mogućnost, oče, da dobijem od Vas ikonu Bogorodice Lepavinske?

otac Gavrilo - Nije neizvodljivo... Koliko je tebi godina, brate, a koliko tvojoj bivšoj devojci, a budućoj ženi? Čime se bavite? Da li je i ona pobožna kao i ti?

*** Meni je 32 godine, a njoj 26. Ona nije u veri baš kao ja. Ja volim da slušam duhovnu muziku, da pročitam pouke staraca, žitija svetih i trudim se da živim koliko god mogu više Bogougodno, dok ona to ne praktikuje baš toliko, ali veruje u Boga, što je najbitnije. Ja sam medicinski radnik, a ona prodavac. Ima radne navike, nije lenja.

otac Gavrilo - Trudite se da budete dobri vernici, da medju vama vlada ljubav i sloga u budućem braku kad ga budete ozakonili.

*** Hvala Vam, dragi oče. Molim Vas da se molite Bogu za nas. Nadam se da Vam nisam smetao i, ako Bog da, da opet pričamo ovako srdačno.

otac Gavrilo - Da li si ti to možda na dežurstvu?

*** Nisam, oče. Ne bi valjalo da sam dežurni, a pacijenti da budu sami dok sam ja na internetu.

otac Gavrilo - Može da se pravi i koja kratka pauza, pa da se izadje na internet, ako je za duhovnu korist. Mnogo je bolje nego kafica i cigareta, jer na noćnom dežurstvu se po nemoći ljudskoj i od dnevnog umora od raznih porodičnih i kućnih obaveza, lako zaspi.

*** Ja sam pušio preko 10 godina i, kada smo bili u februaru na Zlatiboru, u tamošnjoj crkvi sam se zarekao da cigaretu neću zapaliti dok mi se supruga ne porodi, i evo već su prošla dva meseca bez nikotina. Da sam obećao sebi, možda bih sebe i prevario, ali se ne usudjujem da prevarim Boga.

otac Gavrilo - Neka ti Bog bude u pomoći da ustraješ na datom obećenju i da ne uzimaš cigarete ni posle rodjenja deteta.

*** Hvala Vam, oče. Želim Vam laku i mirnu noć i neka Vas Dobri Bog čuva.
Laku noć Vama i svima u manastiru. Oče, blagoslovite!

otac Gavrilo - Bog blagoslovio i laku noć. AMIN!

Na dan svetog Aleksija Čoveka Božijeg, 2009. god.

Pregleda: 5186