Duhovni razgovor o.Gavrila sa bratom S. A-   A+

1. NASTAVAK

*** Pomaže Bog, oče Gavrilo, blagoslovite! Kako ste, kako zdravlje...?

otac Gavrilo - Bog blagoslovio! Bogu hvala, dobro sam. Vratio sam se u manastir. A kako si ti, brate? Da li si duhovno uznapredovao?

*** Dobro sam, oče. Više ne mislim o paklu i o onome što me mučilo... Odlučio sam, prije svega da budem dobar čovjek i da izbjegavam 7 smrtnih grijehova...

otac Gavrilo -
Kako sada razmišljaš o braku, a i o životu u manastiru?

*** Razmišljanje o braku mi je ipak  prisnije i odlučio sam sa idem redovno u crkvu i da se svako veče molim... Evo, oče! Moj najbolji drug, verovatno iz nemara i lijenosti, nije bio u crkvi skoro godinu dana... Ali sam ga naveo da krene sa mnom redovno i srećan sam zbog toga.

otac Gavrilo -
Da li si razmišljao šta želiš da upišeš posle završene gimnazije?

*** Ništa konkretno, oče, mislim da još ima vremena.  Ali, ono što mi je sada važno jeste da pokušam da izbjegnem poslove u kojima ima dosta grijehova i prevara, a svidja mi se žurnalistika...?

Hoćeš da budeš novinar?

*** Da, razmisljam i o Fakultetu Političkih nauka... Šta Vi, oče, mislite o tome? Ali, nešto me muči u poslednje vreme?

otac Gavrilo -
Pa dobro, ono što voliš, za to se i opredeli. A,  šta te muči?

***  Oče, nekako sam sve počeo da posmatram sa stanovišta nauke...Eto, na primer, postanak svijeta i slične teme...Ranije ja nisam imao tih dilema. Bio sam siguran da Bog postoji...? Da li sam ja, oče, nevjernik?

otac Gavrilo -
Dobro, uzmi i prvo čitaj Stari Zavet, a da si nevernik, ne bi onda uopšte kontaktirao sa mnom!?

*** Tako je, oče! Medjutim, vidite,  za sve dogadjaje iz Biblije, u svojoj glavi počeo sam da pronalazim  kao neke dvije opcije...? I,  da li je normalno da se ponekad zapitam da li Bog uopšte postoji?

otac Gavrilo -
Ne bi trebalo da sumnjaš, moraš čvrsto da veruješ da je Bog jedini Put, Istina i Život. Da Boga nema,  ne bi ni nas bilo!

*** Slažem se sa Vama, oče, znači, o tome ne treba toliko mučiti um, već jednostavno vjerovati u Boga. Mnogo Vam hvala, oče! Laku noć! Blagoslovite!

otac Gavrilo -
Bog te blagoslovio i laku noć!

2. NASTAVAK

*** Pomaže Bog, oče, blagoslovite! Hvala Vam za sve,  ponovo imam potrebu da Vam se javim. Ja sam dobro, a kako ste Vi, oče?

otac Gavrilo - Bog blagoslovio, brate! Hvala Bogu, dobro sam. Vidim da misionariš među svojim vršnjacima.

*** Pa da, možda to i nije nešto naročito...Uglavnom, sada u toku druženja sa njima, ja im govorim da se posvete Bogu, pa im malo pomažem koliko i sam znam. A želeo bih, oče, Vas da pitam o postu van postova propisanih od strane Crkve.

otac Gavrilo - Van posta postoji  z a v e t n i   p o s t. To je kada neko ima neku potrebu da posti u dane, kada nije post ustanovljen od strane Crkve, i on se zavetuje na taj post. Recimo, najčešće se zavetuju roditelji za zdravlje svoje dece, to je post pred praznik prepodobnog Sisoja Velikog. Znamo da je on zaštitnik dece.  Ovaj crkveni praznik se najviše praznuje u Republici  Srpskoj, zatim post pred praznik Pokrova Presvete Bogorodice,  pa postoje zavetni postovi  za stoku u nekim stočarskim krajevima, zatim post pred paznik Svetoga Save Srpskog,  pa ako je neko na neki praznik bio u opasnosti pa ostao živ,  onda daje zavet da će posti i da toga dana ode u ckvu, ispoveda se i pričešćuje u znak zahvalnost svetitelju, koji ga je toga dana spasio od nesreće, koja bi se dogodila. Ima  bezbroj pimera za post van posta. To je, dakle, ZAVETNI POST.

*** Znači, nema sad nešto da ja postim odredjenim danima tokom cijele godine...?

otac Gavrilo -Tokom godine postiš onako kako je Crkva propisala i kako stoji u crkvenom kalendaru.

*** A kad je post, oče, da li se mora postiti cijeli post ili može delimično?

otac Gavrilo -
U crkvenom kalendaru sve piše kako i kad se posti i onaj ko se oseća Pravoslavnim vernikom, posti sve postove i svaku sredu i petak. Da li smo završili kratak čas veoronauke?

*** Jesmo! Hvala veliko, oče! Laku noć, blagoslovite!

otac Gavrilo -
Bog blagoslovio i laku noć, brate!

Pregleda: 5508