Duhovni razgovor o.Gavrila sa sestrom Draganom A-   A+

- Pomaže Bog , dragi Oče.

o.Gavrilo- Bog blagoslovio sestro Dragana

- Oče da li može pitanje

o.Gavrilo- Koje školsko obrazovanje imate i koji posao radite. Pitam vas zato što vidim da ste nadareni za pisanje a ne izostaje duhovnost o onome što je pisano.

- Oče frizer sam po struci , to sam završila vanredno a završeno srednje obrazovanje “drvni tehničar”.

o.Gavrilo- Gde ste učili školu duhovnosti i ko vas je učio.

-Moja pokojna baka, u ranoj mladosti vodila me u Crkvu . Tim odlascima , postu i Svetom pričešću tako sam se radovala da sam od mali nogu tražila puteve Gospodnje.

o.Gavrilo- Jeste li svi u kući praktični vrenici kao što ste vi. Da li vaš muž i deca odlaze redovno u crkvu na bogosluženja nedeljom i praznicima.

- Samo ja Oče idem redovno u crkvu i vodim djecu , a muž ide samo kad zatražim da me vozi u manastire. Meni su Oče manastiri moj život , moja hrana i sve moje.

o.Gavrilo- Kakav je crkveni život kod pravoslavnih vernika u vašem mestu, da li su duhovno probuđeni ili uspavani?

- Pa ima Oče i vjernika pa i ovih drugi, a tu gdje ja živim, u predgrađu Gradiške to selo je podobro uspavano, nažalost.

o.Gavrilo- Koliko ima onih koji redovno idu u crkvu kao i vi i vaša deca, a koliko ima probuđeni duhovno.

- Crkva u gradu, može se reći da je puna , ima naroda koji redovno dolazi , ali obzirom da je to grad moglo bi biti i više . U mjestu gdje sam ja ima 1000 kuća, ali od tih hiljadu njih deset domaćinstava dolaze u našu mjesnu crkvu . Velika žalost Oče što je toliko veliki korov uhvatio njihovu dušu

o.Gavrilo- Pa kako gledaju ovi što ne idu u crkvu na vas koji redovno odlazite na bogosluženja, kako oni to opravdavaju kao kršteni a u crkvu ne odlaze.

- Pa oni se , mislim na ovaj moj veliki komšiluk, podsmjehuju , samo što to na mene ne utiče i u lice mi kažu da sam izludila šta ću stalno u crkvi.  Prebacuju mi što i djecu vodim, pitaju me “a što djecu zamaram “ , ali ja sam na sve to oguglala .
Kad ih nevolja dragi Oče savlada, mnogi zovu i pitaju , gdje sam ja išla u manastir , trebali bi i oni ići, moliti se, da im Bog pomogne u nevoljama. Svima objasnim put kojim trebaju ići , neki su Bogu hvala i otišli.

o.Gavrilo- Može li kod vaše crkve da sveštenik organizuje VERONAUKU ZA ODRALE ,pa makra na početku bilo dvoje ili troje, da se vernici uče osnovama vere Pravoslavne, da im se objasni zašta treba da se odlazi u crkvu, da im se objasni šta je Sv.Liturgija i šta je uopšte Crkva i kako treba da žive i ispune svoju duhovnu obavezu kao kršteni i pravoslavni vernici.

- Željela bi to Oče, iskreno, čak bi pomogla lično u organizaciji sa sveštenikom, to je ovdje preka potreba . Koliko znam iz priča naroda da je ovaj sveštenik ovdje 40 g. i da nikad nije bilo ni truda niti zalaganja da se ovaj ovdje narod povede svome pravoslavlju . Sveštenik je pustio svoje veliko stado da ga pojedu vukovi , (kao što ste Vi dragi Oče rekli) , ne poziva narod , pa jedina nada je ako dođe zamjena u ovu našu crkvu kao što pričaju , pa onda bi se i ja lično potrudila da pomognem oko organizovanja vjeronauke za odrasle , jer velika je ovo nesreća da ne znaju ni “Oče Naš”.

o.Gavrilo- Ostavimo mi vreme koje je bilo iza nas ,idemo mi napred u ovo vreme u koje živimo, jer danas nema nikome izgovora da ne sme ići u crkvu da ispoljava svoja verska osećanja kao što je nedavno bilo u vreme ateizma.

- U pravu ste dragi Oče, toliko je sada sve dostupno u javnosti i tolika je sada sloboda u naroda pa onda je to samo bezvoljnost , jer svi mi koji smo roditelji imamo knjigu vjeronauke u kući jer djeca uče vjeronauku pa šta bi falilo njima svima da i oni sa svojom djecom uče . Tu su opisani početci naše vjere i osnovne stvari koje bi trebali svi da znamo, samo volja dragi Oče i ništa drugo.

o.Gavrilo- Sad samo sledi preći sa reči na delo i sve u svoje vreme u zadatim prilikama i okolnostima.

- Da dragi i poštovani Oče , neka bude po promisli Božijoj

o.Gavrilo- Sestra Dragana, da privodimo za danas kraju ovaj naš duhovni i koristan razgovor .

- Hvala poštovani Oče Gavrilo, kad ste primili mene grešnu kao Vašeg sagovornika. Hvala vam iz grešne duše moje, svaki put kad razgovaramo pomislim za sebe, da sam jedna nedostojna i grešna žena, da Vas zamaram.  Da Vas Gospod pomiluje dragi Oče a Sveta Majka da Vas spase i svo Vaše bratstvo jer ih sve poznam.

o.Gavrilo- Bog blagoslovio, do sledećeg razgovora na ovaj virtualni način u virtualnoj paučini,j koristeći ovu savremenu tehnologiu za misionarsku duhovnu delatnost.

- Neizmjerno sam zahvalna Gospodu i Vama dragi moj Oče, za Vaš trud prema meni grešnoj . Samo mi je želja da se svaki dan kajem i da se što više približim Gospodu , učvrstim u vjeri sa što manje ovih iskušenja koji napadaju grešnu dušu moju .
Do sledećeg razgovora , još jednom Vam hvala Oče.

Pregleda: 4235