. Razgovor o.Gavrila sa bratom N. A-   A+

- Da li ste studirali?
- Bio sam malo na fakultetu, ali nisam uspeo.
- Na bogoslovskom?
- Ne, na pravnom.
- Idete li redovno u crkvu?
- U poslednje vreme, iskreno da kažem, ne.
- Koje obaveze Vam ne dopuštaju da idete u crkvu?
- Mislim da za to nemam opravdanja, eto iskreno da kažem, osećam depresiju i veliko očajanje.
- Čime se sada zanimate?
- Nemam specijalno zanimanje, idem u Grčku i šta se nađe to radim.
- Znači da znate grčki.
- Pa ne baš, ali mogu da se razumem.
- Čitate li duhovnu literaturu?
- Pre dve godine sam čitao.
- A zašto ste prestali da čitate?
- Osećam tugu i depresiju mnogo godina moga života i čini mi se kako mi Crkva i moja vera nisu baš pomogli u svemu tome.
- Kserete na zitasete psomi ke nero.
- Ne ksero ja toso na milao denho provlema
- Crkva će Vam pomoći, ali zavisi koliko ste vi vernik i koliko ispunjavate crkvene zapovesti.
- Ja sam se trudio da ispunjavam , ali eto nisam uspeo u tome.
- Da li postite, da li se redovno pričešćujete, čitate li redovno domaće molitve jutarnje i večernje pre spavanje, akatiste Gospodnje, Bogorodične i ostalih svetih?
- Vidim da mnogi ljudi ništa od toga ne čine, i suprotno od toga, žive samoživo, pa imaju neki normalan život, a ja sam postio i, tako da kažem, nemam ništa , neku profesiju, zanat, ženu, decu.
- To se Vama čini.
- Poslednji put sam se pričestio za Pashu, pričestio me je otac Mojsej.
- Treba da živite bogougodnim životom.
- Ja njih poštujem zato što stradaju, i vladiku Jovana, i sve ostale koji se muče.
- da ispunjavate deset Božijih zapovesti.
- Ne znam zašto ali ceo život osećam neku psihičku mučninu.
- Pa ako se muče, biće mučenici za CARSTVO NEBESKO, to je njima u udeo dopalo.
- Verujem, ako Vi kažete.
- Ako za pravdu stradaju u smirenju i poniznosti, ne tražeći slavu od ljudi.
- To je visok ideal, ja ne znam koliko stradam za to, ali znam da stradam za neke svetske stvari.
- i ne tražeći da im se imena upisuju u istoriji, već da se za njihova stradanja upišu u kalendar među svetim mučenicim i sa njima slave Gospoda u CARSTVU NEBESKOM, i ispovednicima koji su stradali za veru i istinu, a ne za slavu zemaljsku i političke ideale i priklanjanje zemaljskim vladarima, jer je to prolazno i ništavno i za dušu pagubno…

Pregleda: 3790