Duhovni razgovor razgovor o.Gavrila sa sestrom I. A-   A+

- Pomaže Bog! Oče, blagoslovite! - Bog blagoslovio! Odakle se javljate?
- Ja sam I., javljam se iz Niša, molila bih za jedan savet.
- Je li se prvi put javljate, koliko godina imate?
- Jednom sam pokušala da Vas kontaktiram, ali ste bili u u gužvi pa nisam uspela da porazgovaram sa Vama. Imam 30 godina, udata sam i u šestom sam mesecu trudnoće.
- Koje Vam je školsko obrazovanje?
- Student menadžmenta.
- Odlično, dobre studije ste izabrali. Idete li redovno u crkvu, ponekad ili svake prestupne?
- Moj muž ide svake nedelje, posti , ispoveda se, pričešćuje, ispunjava molitveno pravilo, a ja u svemu tome učestvujem koliko mogu s obzirom da sam početnik u veri.
- Pored muža postaćete i Vi pravi vernik.
- Oče, ja sam celog života pošteno živela i imam želju da lagano jačam u veri. Želim da postim u predstojećem postu.
- Samo polako i sigurno. Srećni ste što imate takvog muža, dobrog i verujućeg.
- Jesam, Bogu hvala. Moj muž je ušao u veru posle rata 1999. Ima svog duhovnika, oca Rašu (Radovana Petrovića) iz crkve Sv. Nikole. otac Raša je jako dobar čovek i veliki je duhovnik.
- Pozdravite oca Rašu, on me poznaje. Koje obrazovanje ima Vaš muž?
- Diplomirani je pravnik, radi u jednoj opštini nadomak Niša.
- Posećujete naš sajt?
- Muž ga posećuje često, a ja ponekad. Takođe posećuje i sajt Svetosavlje.
- Kad budete imali vremena pročitajte pitanja i odgovore sa linka „Saveti duhovnika i odgovori na svakodnevne nedoumice verujućih ljudi”.
- Hoću obavezno, hvala Vam. Mogu li da pitam za jedan savet?
- Pitajte.
- Želim da postim predstojeći Gospojinski post, pa me zanima kako da postim telesno i duhovno, s obzirom na to da sam ušla u sedmi mesec trudnoće i da sam još nedovoljno jaka u veri. Takođe htela bih i da se pričestim.
- Ako se budete pridržavali posta koji je Crkva propisala, dete će biti zdravo i čilo. A post nije težak, samo kad se hoće. Kako su naše prabake i bake postile i rađale po desetoro dece, i opet su bili
zdravi i veseli i dugo su živeli. Mi nemamo pravo da menjamo ono štoje Crkva ustanovila.
- Konkretno, kako da postim? Muž mi je rekao da trudnice mogu i blažeda poste, pa me zanima kako to da činim.
- A šta je to blaže?
- Npr. beli mrs, post na ribi, na ulju, zatim kraće trajanje pripreme za pričešće, naravno, sve to uz blagoslov duhovnika-sveštenika.
- Danas ima raznog povrća i voća, pa i od soje razne vrste jela koja zamenjuju meso, pa čak ima i sojino mleko i sir. Od miline da se posti…
- Post počinje u sredu, mogu li da postim na ribi?
- Da, mada crkveno nije razrešeno.
- Muž me savetuje da se molim u sebi ‘’Gospodi, pomiluj’’ pošto nemam pravilo i nisam ojačala u veri.
- Molitva je: GOSPODE ISUSE HRISTE, POMILUJ ME. Ojačaćete, samo polako, ako postoji dobra volja sve se može.
- Moj suprug je pročitao na sajtu Pravoslavlje - Pitanja pastiru - da trudnice uopšte ne trebaju da poste u hrani, pa mi to stvara malu nedoumicu. Meso mogu da ne jedem, ali teško da ću moći bez mlečnih proizvoda s obzirom na stanje u kome se nalazim.
- Sve zavisi ko je dao odgovor na ta pitanja.
- Odgovor je dao jedan od sveštenika.
- U našoj pomesnoj Spskoj pravoslavnoj crkvi još nije zvanično skraćen post, pa ni trudnicama.
- Da li ispovedaju trudnice kod vas?
- Kod nas nema trudnica, ovo je muški manastir, a parohije nemamo.
- Znam, nego mislila sam da li mirjani dolaze vama na savetovanje i ispovest.
- Pa eto, ja Vas savetujem, a Vi samo okolišate da bi bilo po Vašoj volji.
- Hvala Vam na savetu, trudiću se da poslušam sve što ste mi rekli.
- To nije ni moja ni vaša volja. Ako hoćemo da budemo vernici i da slušamo glas Crkve, moramo se pridržavati onoga što je Crkva propisala i biće blagosloveno, ali u izuzecima morate da se posavetujte sa svojim duhovnikom kod koga se ispovedate, svojim duhovnim lekarom.
- Hoću, veliko Vam hvala na strpljenju i savetima i želim Vam svako dobro do narednog kontakta!

Pregleda: 22175