Duhovni razgovor o.Gavrila sa bratom Petrom A-   A+

- Pomaže Bog, o. Gavrilo, napokon da se javim. Bilo je puno posla ovih dana. Blagoslovite.

o.Gavrilo- Bog te blagoslovio, brate P.  http://www.novinar.de/2008/11/09/odbrana-pravoslavlja-u-smederevu-se-nastavlja.html

- Vi, oče, odmah imate informacije za mene.

o.Gavrilo- Mislio sam da nisi i ti otišao na ovaj miting za odbranu Pravoslavlja…

- Meni je ovo što rade malo glupo.

o.Gavrilo- … pošto se nisi pojavio ovih dana.

- Ne znam protiv čega se tačno protive, ali najbolje bi bilo da se grijehu svome protive i da se kaju.

o.Gavrilo- Šta ćeš, sada su mitinzi prešli sa ulice u crkvu.

- Šta oni smatraju novotarijama!? Budi ti hrišćanin u životu, a Crkvu ima ko da vodi. A oni - miting u crkvu. I sve da je nepravilno, ćuti i Bogu se moli. Barem ja tako mislim. Ne znam, možda ti sveštenici rade strašne hule, ali ovo što su dveri otvorene ili zatvorene… Ne znam, treba raditi kako su Vaseljenski sabori odredili definitivno.

o.Gavrilo- Ali, treba sa narodom malo i pedagoški postupiti, od onih koji su se odlučili za neke promene u bogosluženju. Promene su mimo Sabora i zato su te zbrke u narodu. Za prekosutra je najavljen miting ispred Saborne crkve u Beogradu u 12 sati, za odbranu Pravoslavlja.

- Kao kad bih ja sad otišao u manastir Savinu i počeo da protestujem. Realniji bi protest bio da traže da se liturgija savršava na modernom srpskom jeziku, nego da li su dveri otvorene ili zatvorene. To možda pokazuje koliko su naša srca zatvorena za živog Hrista. Kad bi oni stali da traže prevod liturgije, to bi značilo da žele da postanu bolji hrišćani, da bolje razumiju službu i da učestvuju u njoj. A ja vjerujem da pola tih koji protestuju ima pojma koliko i ja šta je liturgija i šta koji simvol znači.

o.Gavrilo- A to im je najglavniji adut da je povređeno Pravoslavlje – da li će se Liturgija služiti sa zatvorenim ili otvorenim dverima, to im je glavni “dogmat”.

- Svašta će čovjek više vidjeti. Blago, oče, nama sa Vama, dok Vas još imamo. Ja znam da Vi 100 posto radite sve kako treba, život svoj mogu da dam za to. I mene to veoma raduje kad vidim da ima još takvih ljudi kao što te Vi.

o.Gavrilo- Ima kod onih koji se bune mnogo nepoznavanja života u Crkvi, ali pastiri moraju da pravilno uče i čuvaju svoje stado, da ne bi došli vuci u ovčijim kožama i zgrabili im ovce.

- Teškog li vremena. Vi ste meni, oče, jedini zračak svjetlosti.

o.Gavrilo- Sveti Spiridon je bio u isto vreme pastir dobri i slovesnim i beslovesnim ovcama. I danas se događaju mnoga isceljenja nad njegovim sv. moštima.

- Kada je on živio i gdje? Imate li možda nešto o njemu na vašem sajtu?

o.Gavrilo- Sv. Spiridon Čudotvorac episkop trimifuntski upokojio se u Gospodu 348. godine, njegove čudotvorne mošti sada su na ostrvu Krfu. Praznuje se 12. decembra po starom kalendaru.

- E moj oče, sve je to bilo nekada, u rana vremena, ljudi su bili sveti i čisti. Za mene su ta rana vremena Hrišćanstva predivna… Toliko divnih slika apsolutnog življenja po Hristovim riječima. Ima toga i danas možda na Svetoj Gori.

o.Gavrilo- Bilo je nekada svetih podvižnika, ali je i tamo zavladao duh vremena. U moje se vreme išlo peške ili mazgama od manastira do manastira, danas se ide taksijem. Monasi su mobilizirani mobitelima, ispred svakog manastira javne telefonske govornice… A nismo ni mi bolji u manastirima van Sv. Gore.

- Nema u takvim uslovima podvižništva, a ako ga ima veoma je teško.

o.Gavrilo- Moderna tehnologija je zavladala svetom. Bez nje se teško može živeti, ona može da koristi i za dobre svrhe, ali je u isto vreme i dušegubna. Svaka epoha donosi svoje novine.

- Prije je bilo samo dobro, a danas je sve i dobro i loše. No, sveti su bježali od svijeta, a sad nemaš gdje pobjeći.

o.Gavrilo- Da, svuda se danas može doći, svako mesto je pristupačno, nema nigde pustinje da se neko naseli. Takvo je vreme došlo da su i ljudi bolesni i priroda zagađena. Ljudi su je zagadili svojim nebogougodnim življenjem.

Pregleda: 3573