Duhovni razgovor oca Gavrila sa bratom S... A-   A+

*** Pomaže Bog, oče Gavrilo! Blagoslovite grešnog mirjanina!

otac Gavrilo - Bog blagoslovio! Kako je, brate? Da li si uznapredovao u duhovnom životu otkako smo poslednji put kontaktirali?

*** Hteo bih, oče, da Vas pitam za Molitvu uma...? Treba mi Vaš savet, jer sam čitao kako su jednog monaha, koji se podvizavao u pustinji, napadali demoni bluda 20 godina, iako se hranio korenjem biljaka i lišćem...?

otac Gavrilo - Treba se samo moliti i ne mnogo maštati. Naravno, uz molitvu ide post i ispovest i često pričešćivanje. Sama molitva, bez posta, ispovesti i čestog pričešćivanja je besplodna, kao drvo bez žila i korena.
A što se tiče tog monaha, on je imao takva iskušenja zato što je nepomjaniku objavio rat i izašao na megdan sa njim. Hteo je upravo da ga pobedi molitvom. A, šta jede monah pustinjak? Samo po sebi se podrazumeva da u pustinji ništa drugo i nema osim biljaka i raznog korenja, pa prema tome, to i jeste osnovna hrana pustinjaka.

*** Oče, samo sam naveo primer.., koliko je bitna Molitva uma?

otac Gavrilo - Svaka je molitva bitna koju su Sveti Oci propisali i Crkva potvrdila!

*** Oče, a šta da uradim sa brojanicom, koju sam namenio nekome, a taj neko je nije uzeo? Da li treba da tu brojanicu vratim u crkvu?

otac Gavrilo - Tu brojanicu koristi ti. Zašto bi je vraćao u crkvu? Eto, i u našem vernom narodu se uvrzlo i malo po pomalo počelo i da se ukorenjuje sujeverje, a u poslednje vreme naročito sa brojanicama. Neki ih nose na ruci, a neki ne samo na ruci, već ih stavljaju na nogu, oko članka. Oni ne znaju namenu i značaj brojanica, već ih smatraju amajlijom pomoću koje treba da ih prati sreća i ljubav. Ili, da bi brojanice bile još delotvornije, ne kupuju ih sami sebi, već treba da ih dobije na poklon, a kad više nisu za nošenje, valja da se odnesu ili u manastir Ostrog ili Lepavinu, da ih tamo ostave, ili pak na grob nekog čuvenog duhovnika, kao na primer na grob oca Tadeja ili oca Stefana u Slancima...?

*** Oče, da li ćete uskoro dolaziti u Srbiju?

otac Gavrilo - Za sada ne planiram, možda kasnije kad bude trebalo da idem na kontrolu kod kardiovaskularnog hirurga, koji mi je operisao nogu u Beogradu.

*** Voleo bih da Vas upoznam, oče...

otac Gavrilo - Daće Bog da se sretnemo i lično upoznamo! A ako ne na ovom svetu, onda na o n o m... Nikad se ne zna ko će, kada i kako biti pozvan i otputovati sa ovozemaljskog sveta u večnost...?

*** Oče, sinoć sam čuo pouku iz besede oca Tadeja - „Budimo smireni, jer ako ne budemo smireni, bićemo prkosni". Dopala mi se i mislim da treba da je sledim. Hvala Vam, oče, laku noć i blagoslovite!

otac Gavrilo - Bog blagoslovio! AMIN!

Na dan svetih mučenika Hrisanta i Darije, 2009. godine

Pregleda: 5878